ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
ЖивотЗабавлениеНовини

Фондация „Америка за България“ показа супергероите

За 10 години дарени повече от 207 млн. долара и подкрепени 819 проекта

В това число 8,2 млн за музеен център „Епископска базилика на Филипопол“

Развитието на частния сектор и демократичните институции продължават да бъдат основен фокус в мисията на Фондация „Америка за България“. Това каза днес президентът й и главен изпълнителен директор Нанси Шилър. Тя започна представянето на приоритетите в работата на фондацията с клип, сглобен от кадри на „Супермен“- един от най-популярните телевизионни сериали в Съединените щати през 60 години на XX в.

„В десетата година от създаването на Фондация „Америка за България“ осъзнаваме, че много неща са се променили, каза Шилър пред участниците в събитието, посветено този път на „супергероите“ – хората, които са били двигател на промените в България през последните 10 години. Днес България е различна от тази през 2009 г. Многобройни са постигнатите успехи, но са много и разочарованията. Някои от предизвикателствата са по-различни от всичко, срещано досега.“

„Точно днес се навършват три години от деня, в който дойдох в България – три години, които ме срещнаха с много впечатляващи хора, каза посланикът на Съединените щати у нас Ерик Рубин. Но без всякакво съмнение една от най-вълнуващите ми срещи беше тази с екипа на Фондация „Америка за България“. Бях впечатлен от енергията, с която те работят в подкрепа на частния сектор и предприемачеството, на образованието през проекта си „Училища на бъдещето“, от програмата за медийна грамотност. Хората, работещи за бъдещето на България, имат нужда от тази подкрепа“, каза още посланик Рубин.

Според президента на „Америка за България“ Нанси Шилър „супергероите“ на промяната в България са навсякъде – в гражданския сектор, в изкуството и културата, в образованието, в частния сектор и в социалната сфера.

Сред „супергероите“, които Шилър посочи поименно, днес бяха изпълнителният директор на Института за пазарна икономика Светла Костадинова, Андрей Чалъков от Асоциацията за развъждане на месодайни породи говеда в България, Рашка Гайтанова, която е на път да стане първият лекарски асистент от ромски произход във Велинград, Емилия Димитрова-Данкова, издател и главен редактор на сайта „Севлиево онлайн“, и Росен Георгиев, кмет на село Дъбрава.

Светла Костадинова е част от новото поколение либерални икономисти у нас, които през последните десет години възпитават българското общество в ценностите на свободния пазар, каза Шилър.

Андрей Чалъков бе първият, въвел в сектора на промишленото животновъдство в България на дигитална система за съхранение на генетична информация за месодайните породи. Системата помага на отрасъла да се превърне в успешна експортна индустрия.

След като завършила Медицинския университет в София, Рашка Гайтанова от ромската махала във Велинград е започнала учебната си практика в столичната болница „Света Анна“ и сега мечтае да стане първият лекарски асистент от ромски произход в родния си град.

Емилия Димитрова-Данкова, която е част от екипа на платформата за разследваща журналистика „За истината“, публикува през миналата година серия разследвания за конфликт на интереси в габровската дирекция „Социално подпомагане“. В резултат на публикуваните разкрития директорът на дирекцията Ралица Братованова напусна поста си.

Интересна е и историята на кмета на с. Дъбрава Росен Георгиев. През 2015 г., когато той печели изборите, селото е на път да бъде включено в списъка на изчезващите с едва 100 жители. Само година по-късно Георгев основава The Brava Balkan Fest – събитие за рок музика, който всяко лято привлича музиканти от Балканите. Днес в Дъбрава целогодишно живеят повече от 300 души, а през летните месеци броят им се удвоява.

„Променящата се икономическа и демографска среда у нас изисква и промяна в начина, по който Фондация „Америка за България“ работи за осъществяването на мисията си, каза днес Нанси Шилър. Знам, че промяната е обезпокояваща. Тя ни изкарва извън зоната на комфорт, но води до растеж и нови възможности да помогнем на България.“

Фондация „Америка за България“ е създадена през 2009 г. Всяка година тя дарява около 20 млн. долара от общия си капитал в размер на 400 млн. долара Той от своя страна се реинвестира, за да не прекъсва дейността на фондацията. Тя определя като свои шест ключови приоритета подпомагането на благоприятната бизнес среда в България, доброто образование и работни умения, справедливите и равни условия, почтените и независими медии, както и създаването на привлекателни и жизнени общности.

Според официалните данни, публикувани в сайта на фондацията, за десетте години на съществуването си тя е дарила у нас повече от 207 млн. долара и е подкрепила 819 проекта.

Последният от тях е бъдещият музеен комплекс „Епископска базилика на Филипопол“ в Пловдив. „Америка за България“ финансира проекта с 8.2 млн. лв. Още толкова за строителството на музея трябва да осигури и община Пловдив.

Източник: Дневник

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина