Пловдивската ИТ общност кани на TuxCon 2025

За поредна година, на 10 и 11 май (събота и неделя) в Пловдив, ще се проведе TuxCon – безплатна конференция, посветена на свободния софтуер и хардуер. Събитието се организира напълно доброволно и с голям ентусиазъм от местната ИТ общност.
На 10 май (събота) програмата ще се състои в сградата на Технически университет – филиал Пловдив, на ул. Цанко Дюстабанов №25. Предвидени са три практически работилници и четиринадесет технически презентации, водени от български и международни лектори от Румъния, Германия и Китай. Презентациите започват в 11:00 и ще бъдат разпределени в два паралелни потока, като единият ще бъде изцяло посветен на теми, свързани с Linux, включително виртуализация с Kubernetes и Docker, както и използване на Linux за популярни развойни платки като Raspberry Pi, BeagleBone, портативни компютри за игри като Stream Deck и в специално проектирани системи, в които компютърът е интегриран в устройството, което управлява.
Сред международните участници ще бъде Виолет Су от Китай, която ще представи семейството от компактни развойни платки XIAO с различни микроконтролери. В своята презентация тя ще демонстрира как тези миниатюрни устройства позволяват разгръщане и обучение на AI модели в периферни среди само за няколко минути.
Цветан Узунов ще сподели своя опит от реални експерименти за Peer-to-Peer комуникация с протокола ESP-NOW, използвайки платки, проектирани и произведени в Пловдив с ESP32-C3 микроконтролери, базирани на RISC-V архитектурата и отворен хардуер.
За ретро любителите в програмата е включена специална презентация, посветена на първия серийно произвеждан български компютър – ИМКО-1. Създаден през 1980 г. с процесор Intel 8080A и 16KB RAM като експериментален модел от Института по информационни технологии към БАН, ИМКО-1 е предшественик на компютрите Правец 8, Правец 16 и Пълдин. Произведени са само 53 броя, като един от тях е достигнал до Антон Оруш – колекционер, изследовател и автор на книги за българската техника, който ще разкаже повече по време на събитието.
Трите практически работилници в събота ще бъдат водени от Ралица Костадинова, Орлин Димитров и Емил Тотев. Те ще използват съвременната образователна платформа Microblocks, микроконтролерните платки Micro:bit и реставрирания български робот от 80-те години Робко 01. Работилниците са подходящи както за деца, така и за възрастни, дори за напълно начинаещи. За участие не е необходимо да носите нищо друго, освен лаптоп и добро настроение.
На 11 май (неделя) конференцията ще продължи от 11:00 с работилница по запояване, която ще се проведе на ул. Правда №2 и ще предостави възможност за практическа работа с хардуерни компоненти.
TuxCon 2025 е напълно безплатно събитие и не изисква предварителна регистрация. То е подходящо както за професионалисти, така и за ученици, студенти, преподаватели и всички, които се интересуват от технологии с отворен код.
Пълната програма на събитието е достъпна на:
https://tuxcon.mobi/#schedule


