![](https://podtepeto.com/wp-content/uploads/2024/07/screenshot-250-780x470.png)
С гласовете на ГЕРБ и БСП бе блокирано в сряда предложението за създаване на комисия, която да проучи бизнеса на Делян Пеевски и неговата майка Ирена Кръстева, съобщава Mediapool. Не гласуваха заради отсъствие и цели десет народни представители от коалицията, внесла предложението- ПП-ДБ. Каква е причината те да не присъстват на гласуването, на този етап не е ясно.
Предложението за създаването на комисията бе внесено във вторник от „Продължаваме промяната – Демократична България“, но ГЕРБ, БСП и партията на Пеевски отхвърлиха предложението за включване на точката в дневния ред на парламента.
Във вторник ПП-ДБ предложи създаването на комисия, която да се занимае с „дейността на Делян Пеевски и майка му Ирена Кръстева и търговските дружества, в структурата на чиито капитал и/или управление лицата участват лично или чрез трети лица, на територията на Република България“.
ПП-ДБ настояваше комисията да установи връзките на фирми на Пеевски и Кръстева с политически партии, магистрати, медии, бизнеси и държавни органи.
Предложението бе комисията трябва да обхване периода от 1 януари 2001 г. досега. Преди 24 години Пеевски влезе в политиката през младежката организация на НДСВ.
Срещу Делян Пеевски са подавани множество сигнали в прокуратурата и антикорупционната комисия, които всеки път са излизали с твърдението, че всичко около депутата е чисто.
Общо 105 депутати подкрепиха предложението за включване на точката за комисията „Пеевски“ в дневния ред. Те бяха от ПП-ДБ, „Възраждане“, ДПС-ДПС, ИТН и МЕЧ.
Противопоставиха се 95 депутати от ГЕРБ-СДС и хората на Пеевски, а 16 депутати от БСП се въздържаха. Така предложението не бе прието.
От пленарната зала отсъстваха 10 депутати от ПП-ДБ, което даде основание на „Възраждане“ да ги атакува, че са провалили собственото си предложение. По време на дебата „Възраждане“ не споменаха нищо за съпротивата на ГЕРБ и БСП срещу създаването на комисията.
През миналата седмица Делян Пеевски на свой ред внесе предложение за създаване на комисия, която да проучи дейността на фондациите на Джордж Сорос в България. На фона на обвиненията срещу Пеевски за огромното му задкулисно влияние върху целия държавен апарат, лидерът от ДПС – Ново начало твърди, че Сорос целял да установи диктатура в страната.
В последната си имуществена декларация Пеевски пише, че е наел девет имота в София, сред които шест къщи, ателие и апартамент, за общо над 675 хил. лв. Той посочва, че парите са дивиденти и продажба на акции.
Пеевски твърди, че разполага с над 3 млн. лв. в банкови сметки, както и има да взема над 19 млн. лв. дивиденти.