БългарияНовини

Каква е драмата с бюджета?

Източник: OFFNews

Много лъжи, истини и полуистини се изговориха тия дни за бюджета. Никой обаче не смее да разкаже голямата картина каква наистина е драмата с бюджета.

За разлика от други години, когато от бюджета е зависело само дали ще живеем мъничко по-добре или по-лошо и колко пари ще се откраднат, този бюджет сега е съдбоносен, защото може да предопредели геополитическото бъдеще на България за десетилетия – дали да останем в Европа, с която толкова свикнахме, че я мислим за даденост, или отново да попаднем в руската сфера на влияние, която сякаш забравихме.

В зависимост от този бюджет има

три възможни сценария за бъдещето на България:

1. Влизаме в Еврозоната и задълбочаваме интеграцията в Европейския съюз.

2. Отлагаме влизането, но запазваме относителна финансова стабилност и се надяваме, че някога отново ще можем да кандидатстваме.

3. Срутваме всичко. Докарваме си хиперинфлацията от времето на Виденов. Парите на населението се изземват. България се връща в сферата на влияние на Русия и нататък си знаем.

Различни сили – и външни, и вътрешни, и криминални, и съвсем легитимни бутат в някоя от тези посоки.

Най-ясно изглежда кой има интерес от третия вариант. Но не Путин е виновен за всичко. Русия има най-голям интерес да се случи третия вариант, но – освен Путин – още няколко български фактори имат интерес той да се случи. Някои са свързани с Русия, други – не.

Кои са процесите, които тласкат към този вариант:

1. Българинът рязко забогатя. Спестяванията на физическите лица в банките само за година са се увеличили с 20 милиарда лева и са достигнали сумата от 120 милиарда лева. Спестяванията на фирмите са се увеличили с 15 милиарда лева.

Историята показва, че всеки път, когато спестяванията се увеличат, едни сенчести кръгове се задействат и успяват да ги откраднат.

Има няколко начина как да се съберат тези пари от населението. Най-криминалният е това, което видяхме с КТБ или поредицата банкови фалити по време на управлението на Жан Виденов.

Другият вариант е увеличаване на инфлацията.

Третият е вдигане на данъци.

2. В момента само 5-те най-големи банки се следят чрез най-тежкия механизъм за контрол на Европейската централна банка. При влизане в Еврозоната този тежък механизъм ще бъде приложен към всички. Повечето от банките са готови за него. Но две малки банки имат огромно желание никога да не попадат под този контрол и да продължат да правят това, което правят. Средите, свързани с тях, правят всичко възможно да блокират влизането ни в Еврозоната.

3. В момента в икономиката циркулират около 25 милиарда лева мръсни пари. Те усилено се перат през имоти и това е причината за раздуването на имотния балон. При бързо влизане на България в Еврозоната криминалните елементи ще загубят почти изцяло тези пари, защото няма как да ги обърнат от лева в евро. На някои от тях им трябва просто време, за да ги изперат, други се надяват на помощ от държавата и амнистия на мръсните пари, но огромната част прави всичко възможно да блокира влизането в Еврозоната.

Но нека предположим, че правителството решително отхвърля тези криминални и проруски интереси и най-искрено желае влизането в Еврозоната. Така се връщаме на въпроса 

Каква е драмата в бюджета?

За да влезем в Еврозоната, ни остава да изпълним 2 условия – бюджетен дефицит от най-много 3%, който в следващите години намалява, както и ниска инфлация.

Към момента, за да са свали дефицитът на 3%, трябва да се отрежат едни 12 милиарда лева разходи, или да се намерят компенсиращи ги приходи.

Това е знаменитата дупка от 18 милиарда лева (12 + 6, които влизат в трите процента дефицит), с която ГЕРБ от половин година замерят Асен Василев. 

Има ли я наистина?

И да, и не.

Викат ми Елка. Смятай.

Ще я има, ако в новия бюджет се заложат всички политики, които са залагани в старите бюджети и към тях се прибавят обещанията, които политиците са давали на някого. 

Точно по този начин Людмила Петкова сметна бюджета, който формално внесе от името на кабинета „Главчев“. Тя предпочете да играе ролята на ЕЛКА (електронен калкулатор) вместо на финансов министър. Като ЕЛКА сметна какво са гласували политиците в последните няколко години, калкулира го и каза – ето дупка. За това, че няколко от мерките са от времето на COVID, че много от политиките са били временни и би трябало да са изтекли, тя отказа да поеме отговорност и я прехвърли на политиците.

Всеки един бюджет, навсякъде по света, би имал дупка, ако така се прави. Даже не би имало смисъл от годишен бюджет, ако приемаме, че всичко заложено в предишния, трябва да премине и в следващия.

Как могат да се махнат тези 12 милиарда разходи?

1. Най-голямата част от тях са капиталови разходи. В предишния са били заложени 10 милиарда, а са усвоени едва 6,2. Но в новия – вместо да бъдат заложени 6, колкото очевидно страната ни има сили да усвои – са заложени 15 милиарда. С 5 повече от миналата година. Ако просто бъдат оставени на нивото от миналата година, което е било нереално високо, 5 милиарда от дупката се стопява и тя става само 7 млрд. лева.

Ще има ли ГЕРБ мъжеството да я запълни? Дилемата не е толкова лесна.

Това са пари, на които най-напред Делян Пеевски е хвърлил око. Те са точно тези пари, които той обеща на кметовете, които гласуваха за него, а не за Доган. 

Но в тях са се загледали и кметовете на ГЕРБ. Загледали са се и червените кметове, колкото и малко да са останали. И най-вече са се загледали спонсорите на ГЕРБ, на които спонсорството за изборите може да им се върне през поръчки за капиталови разходи.

И тази година, за разлика от предишната, наистина могат да ги изхарчат. Допреди от парите за проекти за общините се даваха само 20% аванс. Следващият транш – след като се свърши работата за първите 20%. Сега обаче вероятно ще започнат да се изплащат 100% от разходите, още преди да е свършена работата. А дали ще бъде свършена, или парите ще бъдат изнесени в чували, един Господ знае.

Ако не сте разбрали откъде дойде драмата на Борисов с касовата основа, заради която прати Теменужка да проверява себе си – точно за тия пари става дума.

2. Парите за МВР. Понеже най-много се страхува да не бъде свалена с протести, новата влеаст реши първо да се погрижи за репресивния си апарат. След като върна на бял кон отговорния за побоищата над протестиращите милиционер Ивайло Иванов (но после го отстрани под натиска на общественото мнение), новата власт се погрижи биячите да са добре охранени. И им обеща 50% увеличение на заплатите. 50 процента. При положение, че инфлацията, към която се стремим е 3%. Това прави дупка от 2 милиарда лева. С тенденция да става още по-голяма, защото и други браншове ще поискат увеличение и все някой ще го постигне.

Например 250 милиона са парите за увеличение на заплатите във висшето образование.

Нали разбирате, колко е трудно на някой политик да обясни как за МВР има пари, а за професорите – не. Същото ще се повтори с още един куп браншове.

Освен това тук не става въпрос само за дефицит. Вкарани в заплати тези пари надуват потреблението, а оттам и инфлацията.

ГЕРБ са прави да обвиняват Асен Василев, че е вдигнал инфлацията като е вдигнал доходите на населението. Сега остава да видим другата част от упражнението – дали ще имат мъжеството да кажат, че заплати не трябва да се вдигат.

Нали помните сметката? 12-те милиарда станаха 7. С тези мерки дупката става само 4,8 милиарда.

3. Държавният бакшиш за Ричард Алибегов и гладните му ресторантьори е между 300 и 400 милиона лева. Толкова ни струва намалената ставка на ДДС за ресторантьорите. Намалената ставка за хляба, която незнайно защо върви в пакет с държавния бакшиш за Алибегов, ни излиза почти двойно по-малко – 200 млн. лева. Двете общо намаляват дупката в бюджета с почти 600 млн.

Б.р. – Докато този текст се пишеше, премиерът Росен Желязков обяви, че ще премахне намалената ставка и че ще се стреми към 3% дефицит.

Така дупката в бюджета се стопява до 4,2 милиарда.

4. Следващата причина за дупката е чиста стъкмистика с цел кражба. С милиард и 600 милиона повече от миналата година са заложени разходи за издръжка – примерно тока на министерствата. На всички е ясно, че издръжката няма да нарасне с толкова. Ще остане неизразходвана и през декемри ще се преразпредели – чрез ПМС-та. Т.е. властта ще раздава „спестеното“ на когото си иска, по свое усмотрение, без да е заложено в бюджета.

Ако махнем тази далаверка, дупката се стопява до 2,4 милиарда.

5. 1,1 милиарда от дупката се стопява, ако се преструктурира дългът на столичната „Топлофикация“.

Така дупката става 1.3 милиарда. Само от рязане на тези 5 надценени разходни пера. Вероятно има още много по-дребни за рязане.

Нека видим приходите

1. В бюджета изобщо не е отчетен ефектът „Шенген“. По аналогия с други страни, се очаква приходът само от този ефект да нарасне с 2 милиарда лева най-малко.

2. Налагането на такса върху транзита на руски газ през България е напълно реална възможност, за която вече има сигнали, че САЩ и Германия биха подкрепили. Ако това стане, в бюджета ще се влеят още 3 милиарда лева. 

Разбира се, защитаващите проруските интереси не харесват това. Но най-потърпевши са не руснаците, а Сърбия и Унгария. А Орбан вече предложи схема за „Лукойл“, от която всички да се облажат и не е ясно дали Борисов ще иска да се скара с него.

С други думи не само се запълва дупката. А е съвсем реалистично да се гони дефицит от около 1,5% и дори по-малко. Стига да има смелост да се направи.

Но въпросът не е само до смелост.

Проблем е и коалицията

Поне 2 партии в нея – ИТН и БСП, не изгарят от желание да приемем еврото. Единият мотив е политически. Ясно е, че все някакви негативни последствия ще има, освен многото положителни. Ако бъдат оставени „Възраждане“ да ги обговарят, двете малки партийки съвсем ще се лишат от електората си, който и без това не е много.

Според доста хора, само заради сглобката си с ГЕРБ и ДПС те така и така ще се лишат от електората си. Значи трябва да захлебят за последно. Затова се изисква да натискат ГЕРБ за още и още допълнителни разходи. Очаква се например ИТН да поиска 2 милиарда лева инвестиции в железопътната мрежа, при сегашни 300 милиона.

От една страна релсите отдавна са за ремонт, как да ги откажеш? От друга, те ще взривят бюджета. Но ако си поемал ангажименти към хора, които имат мръсни пари и не им стига времето да ги изперат, ситуацията е win-win – провеждаш политика, която се харесва на електората, крадеш през свои фирми и срутваш Еврозоната, както си обещал на спонсорите.

Това е само един възможен пример. Претенциите могат да са в десетки сфери и за десетки милиарди.

И БСП, и ИТН са в изгодна ситуация – могат да изнудват Борисов и Желязков колкото си искат. Ако той не им се подаде на рекета, винаги героично могат да напуснат коалицията и обявят това като победа над гнилия Запад.

Историческата роля на Борисов, Желязков и Пеевски

Каквото и да се случи, виновни няма да бъдат Тошко, Балабанов, Зафиров и Гуцанов. А Бойко Борисов, Росен Желязков и Делян Пеевски. Първият, защото е лидер, вторият – защото е премиер, а третият, защото сам си изгради образ, че нищо без него не става.

Могат да влязат в историята като новия Жан Виденов, който съсипа България и като него да бъдат изгонени с камъни. А могат да влязат в историята и като хората, които са вкарали България в клуба на богатите. Даже – току виж, че Борисов се кандидатирал за президент, както се говори напоследък.

До вчера в типичния си стил Борисов даваше противоречиви сигнали, без да затваря и едната, и другата опция.

Днес обаче Росен Желязков уволни министърката на Делян Пеевски от финасовото министерство, резна паричките на Алибегов и застана с името си, че ще се бори за Еврозоната.

А Пеевски има достатъчно опции да спечели и от трите сценария.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина