Най-ниските годишни темпове бяха регистрирани в Ирландия (1,0%), Италия (1,4%), Люксембург, Финландия и Швеция (всички 1,6%)
България остава на ръба да изпълни критерия за инфлация, става ясно от последните данни, публикувани от Евростат за този показател в ЕС, пише Vesti.bg.
Средната годишна инфлация у нас е 2,61%. Изискването е средногодишната ни инфлация да не е с повече от 1,5% над инфлацията в трите страни с най-малко покачване на цените. Към момента изчисленията сочат, че ни делят 0,14%.
Очаква се в срок от две седмици правителството да подаде искане за извънреден конвергентен доклад до Европейската комисия и ЕЦБ.
На практика, технически страната ни още не покрива показателя, но това засега е рано да се потвърди окончателно.
Ниските стойности на инфлацията създават благоприятни възможности за България да влезе в еврозоната. За това говориха и служебният премиер Димитър Главчев, и финансовият министър Людмила Петкова във вчерашния ден, когато се състоя предаването на властта от служебното към редовното правителство на Росен Желязков.
Новоизбраният финансов министър Теменужка Петкова заяви, че България има възможност да влезе в еврозоната и този шанс няма да бъде пропилян.
След като страната ни изпълни и последния критерий за ценовата стабилност, трябва да бъде подадено искане за извънреден конвергентен доклад, за да може този успех да бъде регистриран и от 1 януари 2026 г. да въведем единната валута.
Балканските държави лидери по висока инфлация
И ако България се справя добре по отношение на инфлацията, това не може да се каже за нашите съседи, които регистрират сериозен ръст. Румъния и Хърватия са на първо и трето място по ръст на инфлацията на годишна база, при нашите северни съседи тя е 5,5%, а при хърватите – 4,5%.
Годишната инфлация в Европейския съюз е 2,7% през декември 2024 г. спрямо 2,5% през ноември. Година по-рано този показател беше 3,4%.
Съседна Гърция, която през последните години е любима дестинация за повечето българи, отчита по-високи нива на инфлация от нас. През декември този показател е 2,9%, а за последните шест месеца той остава стабилен около 3%
Най-ниските годишни темпове бяха регистрирани в Ирландия (1,0%), Италия (1,4%), Люксембург, Финландия и Швеция (всички 1,6%).
През декември 2024 г. най-голям принос за годишния темп на инфлация в еврозоната имаха услугите (+1,78 процентни пункта, пр.п.), следвани от храните, алкохола и тютюна (+0,51 пр.п.), неенергийните промишлени стоки (+0,13 пр.п.) и енергията (+0,01 пр.п.).