Автор: Ралица Ковачева
Източник: Factcheck.bg
Така изглежда картата на заразата от чума по дребните преживни животни в момента според Европейския орган за безопасност на храните.
В стотици публикации в социалните мрежи обаче се твърди убедено, че чума няма. Емоционални, макар и неграмотно написани послания, обвиняват българските власти и европейските институции, че си измислят чумата, за да ликвидират българското животновъдство. Целта – да внасяме европейско месо, а в крайна сметка да изчезнем като народ.
Видео клипове с патриотични български песни и драматична музика призовават потребителите да защитят животните (и себе си) и насърчават радикализация.
Припомнят се предишните случаи на чума по животните от 2018 г., когато „козичката на баба Дора” стана символ на съпротивата срещу избиването на засегнатите животни. И се твърди, че „прилагат отново същата схема, за унищожаване българското животновъдство, за да вкарат канцерогенно месо с изтекъл 10г срок от Френския Резерв и 30годишно от Резерва на 6ти Американски флот! (после защо толкова заболели от рак има у нас!)” (запазен е оригиналният правопис).
Масово се разпространяват твърдения, че резултатите от изследванията са фалшифицирани и ще бъдат избити здрави животни „без доказателства и без взети проби”.
Много емоции, малко факти
Оскъдните факти по темата и емоционалната реакция на публиката създават „перфектната буря” за разпространение на конспиративни теории и невярна информация. Медийното отразяване не помага за изясняване на фактите, а се ограничава до това какво твърдят, смятат или искат двете страни. Темата е представена като борба на една истина срещу друга, на „фермерите” срещу „държавата”.
Държавата (министърът на земеделието) твърди, че и двете взети до момента проби от животните са положителни. На сайта на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) не са публикувани никакви документи по случая. Фермерите „отказват да приемат” че животните са болни и „са убедени, че животните им са здрави, защото нямат никакви признаци на заболяването” и дори раждат.
Според БАБХ е точно обратното: „животните в стопанството показват изразена клинична картина на чума по дребните преживни животни, а именно повишена температура, секрет от очите и общо неразположение”.
Заради несъгласието на собствениците с резултатите, БАБХ взима втори проби, които също обявява за положителни. Собствениците на стадото отказват да приемат и този резултат. Предложеният от министерството компромис е пробите да бъдат изпратени в Европейската референтна лаборатория в Монпелие, Франция. През това време собствениците, с помощта на свои привърженици, организират изследването на свои проби в лаборатория в Гърция. Така в момента всяка от страните има свои „доказателства” и свои „факти” – алтернативни факти, както ги нарече през 2016 г. тогавашната съветничка на Доналд Тръмп Кeлиан Конуей.
И все пак, има проверими факти
В социалните мрежи се разпространяват неверни твърдения, че „в България няма сертифицирана методика, ни сертифицирана лаборатория, която да постави диагноза на животните”, а „заповедите на БАБХ нямат основание”.
На сайта на Европейската референтна лаборатория за чума по дребните преживни животни е публикуван списък с националните референтни лаборатории по държави. За България е посочен Националният диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ) в структурата на БАБХ и конкретно една негова лаборатория – Изпитвателна лаборатория „Екзотични и особено опасни инфекции“ към НДНИВМИ – София. Именно там са изследвани пробите от Велинград. Лабораторията има валиден сертификат за акредитация.
В същия списък за Гърция е посочена лабораторията към Катедра по молекулярна диагностика, шап, вирусни и екзотични болести към Генерална дирекция на ветеринарните служби в Министерството на развитието на селските райони и храните. Същата лаборатория е посочена в списъците на националните референтни лаборатории в Гърция и официалните лаборатории под ръководството на Генерална дирекция на ветеринарните служби.
В тези списъци липсва лабораторията в Солун, в която са изследвани алтернативните проби на животните от велинградската ферма. Няма доказателства дали пробите са наистина от животните от въпросното стадо. Според БАБХ направените тестове са за антитела, а не за наличие на вирус.
Според властите заразата е пренесена чрез незаконен внос на животни от съседни държави. На 11 юли 2024 г. Гърция докладва за първия в историята си случай на чума по дребните преживни животни. Същото прави и Румъния на 20 юли.
По данни на БАБХ към 27.11. 2024 г. са обявени 89 огнища от чума по овцете в Гърция и 67 в Румъния. В Гърция има 4 462 болни животни, а в Румъния 221 746.
Според гръцкия вестник „Катимерини” към края на октомври т.г. броят на умъртвените животни в Гърция е над 17 500. В Румъния – над 200 000. Въведени са временни забрани за износ и клане на животните.
Заради ситуацията в двете съседни държави, още в края на юли тази година е издадена заповед на директора на БАБХ за предприемане на мерки. В началото на август БАБХ разпорежда задължителни прегледи за чума на овцете и козите, отглеждани в пограничните райони. Мерките, които се предприемат в случаи на заразни болести по животните, са записани в Закона за ветеринарномедицинската дейност, а конкретните параметри на действие са определени в наредба на МЗХ от 2020 г. Те са в унисон с европейските и световните правила, тъй като става дума за силно заразна болест, която убива до 70% от заразените животни.
Кой говори от името на „фермерите”
Телевизиите отразяват чинно събитията във велинградската ферма. Репортери дават думата на „фермерите” или „животновъдите”, както обобщено наричат присъстващите, без да ги представят дори и с надпис. В кадрите обаче виждаме лица, които са ни познати в друго амплоа.
Това е Росен Миленов – кандидат за президент през 2021 г., а после и за народен представител през 2022 г.
Този непредставен „фермер” в репортаж на БНТ е Йордан Мицикулев – координатор за Пазарджик на партия “Величие” и водач на партийната листа в района на последните избори.
Той е човекът, който лично носи пробите в гръцката лаборатория и взима резултатите, като излъчва целия процес на живо в социалните мрежи.
Друго видео показва бившия депутат от „Величие” Красимира Катинчарова, която съобщава, че внася в прокуратурата жалба от името на Стефан Георгиев Илиев и Димитър Георгиев Илиев срещу БАБХ. На документа се вижда името на Йордан Мицикулев.
Един от хората, които най-често виждаме в репортажите до Георги Илиев е Павел Стоименов (вляво).
Павел Стоименов е собственик на фирма „Агро-Бел 2001” ЕООД. Според сайта „Агри.бг” Стоименов обработва над 100 хил. декара земя в различни части на страната, той е зърнопроизводител и най-големият зеленчукопроизводител в България.
Лично Ивелин Михайлов го обявява за „най-видния член на партията”. Стоименов участва активно в кампанията на „Величие” за изборите през октомври 2024 г.
Стоименов е човекът, който намира гръцката лаборатория и организира изпращането на алтернативните проби – той публикува видео, в което негов познат му обещава да го свърже с въпросната лаборатория.
Партията не крие участието си в събитията, напротив. В ТикТок огромен брой публикации по темата имат хаштаг „Величие”.
С темата активно се ангажират канали в социалните мрежи, свързани с Величие.
Партийните представители имат своя версия за събитията. Те обвиняват БАБХ, че изпълнява политическа поръчка като се опитва да унищожи стадото на Георги Илиев. Твърдят, че местен бизнесмен е „вдигнал мерника” на собствениците на стадото и те са подложени на „репресии”, а „чумата” е последната стъпка. Според Йордан Мицикулев „дошли са по сигнал да търсят чума”, първите проби са били негативни, но след седмица БАБХ е заявила, че животните са болни от чума. Нито едно от тези твърдения не е подкрепено с никакви доказателства.
Версията на институциите е различна – според тях частни ветеринарни лекари са сигнализирали за проблема, след като неуспешно са лекували животните с друга диагноза.
Пред медиите представители на институциите заявиха, че има опит да се злоупотреби с нещастието на семейство Илиеви и с чувствата на публиката от страна на „извънпарламентарна политическа партия”, но без да я назоват. И призоваха журналистите да изгледат видеата в социалните мрежи.
Схемата на действие е проста и ефективна – фактите се заместват с алтернативни факти, доказателствата – с конспиративни теории, а рационалните аргументи с емоции. Чрез добре разработена мрежа от канали в социалните мрежи автентичните емоции на хората умело се направляват, катализират, радикализират.
И докато ветеринари и животновъди се тревожат, че се губи време и заразата може да плъзне из цялата страна, „информационната чума” в социалните мрежи се разпространява напълно необезпокоявано. Сценарият вече е написан – всички помним какво се случи в резултат на токсичната комбинация от политическа криза, недоверие в институциите и пандемията от Ковид-19. Той ще се играе, докато има публика, захранвана с емоции, вместо с факти.