ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
БългарияПод небето

С кючек на кокили и танци до зори посрещнаха пролетта край Тунджа (ВИДЕО)

С кючек на кокили и танци до зори посрещнаха пролетта край Тунджа (ВИДЕО)

60 000 души от различни части на света гледаха запалването на 3-метровия огън

Празникът Хъдерлез и фестивалът Какава събраха близо 60 000 туристи в турския град Одрин този уикенд на 5 и 6 май. Двата ритуала са вписани в индикативния списък на ЮНЕСКО за световно културно наследство през 2017-а година, като кандидатурата е била съвместно с Македония.  

Какава е много стара традиция на ромите в региона, която датира от около 1400 години. Отбелязва се като фестивал от 14 години със съдействието на Община Одрин, разказва кметът на голяма община Едирне г-н Реджеп Гюркан, който посрещна в кабинета си група журналисти от Пловдив в събота 5 май 2018-а година.

Репортери от Града на тепетата имаха възможност да съпреживеят двата фестивални дни по покана на Областният управител на Одрин Г-н Гюнай Йоздемир и със съдействието и по инициатива на Генералния консул на Република Турция в Пловдив Н.Пр. г-н Хюсеин Ергани.  

Легендата разказва, че египетски фараони се опитали да убият ромския крал или бог Финго баба, а за да се спаси той скочил във водите на Червено море. „Ромите вярват, че рано сутринта на 6 май той ще излезе от водите на река Тунджа. Финго Баба не е излязъл от водата през последните 1400 години, аз мисля, че няма да излезе и сега, защото ще приключи легендата,“ разказва с усмивка кметът на Одрин Реджеп Гюркан в кабинета си.

Началото на Хъдерлез и Какава се поставя с празнично шествие преди обяд  по Главната пешеходна улица на града. В него участва, както местната управа, така и военните, училищата и граждани.    

След обяд големи групи от хора започват да прииждат край брега на река Тунджа по стария  мост в местността Сарайичи. Там вече е пълно с коли, скари, сергии. Повечето от жените носят специални венци с цветя в косите си, които се продават на всеки ъгъл между 5 и 10 лири. В пъстрото множество се забелязват огромни цветни къдели с шекер памук, шарени кули от балони, носи се ароматът на печено месо. А от сцената и огромни високоговорители се носи традиционна ромска музика.

Така ромите в Одрин посрещат пролетта. Следва кулминацията на вечерта – запалването на 3-метрова клада, чийто огън и сутрешното потапяне във водите на река Тунджа се вярва, че пречистват душите ми.

Още за празника и цялата пъстроцветна галерия може да видите в КАПАНА.БГ.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина