Все по-голям брой случаи на „социален дъмпинг“ (когато евтината работна ръка се експлоатира, често незаконно) са регистрирани от трудовата прокуратура в Гент, особено с участието на източноевропейци, съобщава The Brussels Times.
Градът вече е идентифициран от властите като център за жестоки злоупотреби с работници мигранти, по-специално – тези от България.
„Има истинска мафия. Шефовете на банди набират нелегални работници в Гент и ги изпращат из останалата част на страната. В този процес те прибират огромни печалби, като избягват данъците за социално осигуряване и не плащат законоустановените заплати“, обясни Филип Де Кетелере, трудов одитор за Западна Фландрия.
Той отбелязва скок в злоупотребите с работна ръка от Източна Европа. Групи, контролирани от турски и български граждани, осигуряват нелегални работници на строителни и други работни обекти в цялата страна. Тези банди печелят хиляди евро, докато работниците, които наемат, едва печелят заплати за издръжка. Парите се перат в чужбина или в недвижими имоти.
Задна врата към пазара на труда в Белгия
„Злоупотребите стават още по-сериозни. Понякога хората се наемат на непълен работен ден, но работят на пълен работен ден. Друг път са в отпуск по болест, докато всъщност работят. Има и системи с фиктивни компании в чужбина и фиктивна самостоятелна заетост“, предупреди Де Кетелере.
Известно е, че престъпните банди предлагат открито незаконен труд, често на обществени места като кафенета или чрез социални медии. Новобранците често са принуждавани да работят в месопреработвателната и строителната промишленост.
В коментар за VRT един български работник казва, че е получавал едва 50 евро на седмица от работодателя си, с когото се е срещнал в Гент. Била му предоставена малка стая и бил принуден да се издържа с малкото пари, които изкарвал. Човекът в крайна сметка напуснал. След като бил изгонен от малката си стая, той се озовал на улицата.
По-късно, намирайки нова работа в Белгия, българският гражданин бил шокиран, когато получил сметка за хиляди евро неплатени социални осигуровки, за която не подозирал.
Уязвими работници
Според експерт в българската общност в Белгия, много от българските работници, принудени да работят в несигурни условия, особено в Гент, са „нискоквалифицирани“, хора от „етнически и културни малцинства“ в собствената си страна. Те пристигат в Белгия в уязвимо състояние и са отворени за експлоатация от банди или измамни работодатели.
Много често работниците се страхуват да изобличат работодателите си. Това обикновено се дължи на култура на страх, създадена от натиска и зависимостта от работодателя. И преди е имало случаи на насилие и изнудване срещу работници от Източна Европа.
В Белгия са отправени призиви за по-строги правила и прилагането им, за да се помогне за защитата на уязвимите работници, както в Гент, така и на други места. Благотворителните организации изискват повече прозрачност в процесите на наемане, особено когато процесът включва използването на агенции за временна заетост или посредници.
От своя страна De Ketelaere смята, че правителството трябва да подобри системата си за регистрация на жителите на града. Той твърди, че местните администрации трябва да бъдат по-активни в идентифицирането на жилищата на съмнителни работници и в подкрепа на тези със социалноосигурителни дългове в резултат на несъзнателна работа на черно.