Нужни са интерактивни методи на обучение, които да привличат вниманието на учениците, единодушни са те
Не само бъдещите абитуриенти, но и малчуганите също държат изпити с външно оценяване. По темата разговаряхме в младата Ивелина Василева, която завърши Българска филология в Пловдивския университет, но успя да се реализира професионално в столицата. Тя преподава на деца в начален етап на образование и по-конкретно на четвъртокласници и сподели, че задачата никак не е лесна.
Да преподаваш в училище е много по-различно от това, което сме си представяли, коментира тя пред нас. Вниманието на децата се задържа все по-трудно от преподавателите, а когато те са с по-голям стаж, респективно и по-възрастни, ползват предимно старите методи на обучение, които към днешна дата са неактуални и не интригуват децата. Малчуганите не са глупави, нито проблемни, те имат страхотен капацитет, но им липсва каквато и да било мотивация да учат, с тъга сподели младата учителка.
Според нея, резултатите на малките матури, които се държат след 4-ти клас са разочароващи. Когато един ученик е умен, има знания и потенциал да се развива, но на изпита получава оценка Среден 3 е тъжно. И това се дължи на факта, че за тях е важно да минат в следващ клас и нищо повече. Разбира се, няма как да не отбележим и стреса, който преживяват децата по време на тази форма на изпитване, което също оказва влияние върху представянето на учениците.
Мнението и за зрелостниците не е много по-различно. Децата ни са интелигентни, но не намират смисъл в образованието, което получават. Често, негативен фактор в тази насока е, че дори и един ученик да е отдаден на който и да било предмет, ако той практически не може да приложи знанията си, бързо губи интерес към него, коментира друга учителка от пловдивско школо. Тя преподава български език и литература и търси всевъзможни начини да привлече вниманието на своите възпитаници. Правим презентации, някои от талантливите деца ги карам да нарисуват героите през своите очи, за които четем, намираме снимки в интернет от различните епохи, за да видят как са били облечени хората през миналия век, разказва преподавателката. Вярвам в учениците си и смятам, даже съм сигурна, че са се представили чудесно на матурата по български език.
Резултатите от зрелостните изпити на дванадесетокласниците тепърва предстои да излязат. Желаем им успех!