Под небето

Еврокомисар Мери Гейгън- Куин с обръщение в ЕКИУ

Европейският колеж и Варненският свободен университет събират общините на информационна среща за структурните фондове

Мери Гейгън- Куин Снимка от: old.europe.bgЕвропейският комисар по изследвания, иновации и наука Мери Гейгън- Куин ще направи онлайн обръщение в Европейския колеж по икономика и управление утре. Това ще се случи в рамките на голяма информационна среща за структурните фондове, която ЕКИУ организира заедно с Варненския свободен университет. Мери Гейгън- Куин ще се включи в панела с изявление на тема „Ролята на университетите в процеса на изграждане на стратегия за интелигентна специализация”, което се очаква да прикове вниманието на всички в голямата аула на колежа точно в 14.10ч.

Събитието се организира от двете учебни заведения, като на него са поканени представители на много общини, които се очаква да кандидатстват за средства от европейските структурни фондове в следващия програмен период. Варненски свободен университет Черноризец Храбър и Европейски колеж по икономика и управление разполагат със специалисти и екпертиза да партнират при разработването на необходимите регламенти, с които всяка община да открои ключовите си области на специализация, подходящи за разгръщане на иновационен потенциал. Във ВСУ са изградени т. нар. клъстери на компетентност, провеждат се практикуми в основните институции на Европейския съюз в Брюксел – Европейската комисия, Европейския парламент, Съвета на Европа, Комитета на регионите и др. Двете учебни заведения са готови да предложат партньорство на общините специализирано обучение, което да им помогне да посрещнат новите изисквания за финансиране, в това число и ускорени магистърски програми, експертиза за разработване на стратегии за интелигентна специализация и подкрепа при тяхното внедряване.

От ЕКИУ припомнят, че ЕК сключи споразумение за партньорство с България на 07.08.2014 г., определящо стратегията за оптимално използване на европейските структурни и инвестиционни фондове в обем 7,6 млрд. евро. България също така получава 2,3 млрд. евро за развитие на селските райони и 88 млн. евро за рибарство и морско дело. За да е възможно кандидатстване за това финансиране е необходимо всяка община и регион да разполагат с разработена Стратегия за интелигентна специализация.

Европейската комисия въведе директива, която изисква да се изработи подобна стратегия като предварително задължително условие за достъп до финансиране. Този нов подход ще помогне на регионите да оценят своя реален потенциал за иновации и да пренасочат капацитета си към ключови развиващи се сектори. Интелигентната специализация е иновативна стратегия за регионална икономическа трансформация, при която фондовете следва да се концентрират върху определен брой селектирани от общините приоритети с най-голям потенциал за развитие.

Европейската комисия препоръчва стратегиите за интелигентното специализиране да се разработват съвместно от общински и университетски структури, в партньорство с бизнеса на базата на утвърдена Платформа (Smart Specialisation Platform).

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. Тия искат европейски пари да гушнат, има толкова стойностни училища, горката ни държава – алчност огромна, разсипаха и унищожиха децата, няма образование, а само пари и лапачи

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина