Разследване

В пловдивски ВУЗ: Най-евтино е да станеш свещеник, най-скъпо – танцьор

И трите частни висши училища скриха таксите си

Автор: Надя Петрова

Колко скъпо може да е висшето образование, получено в пловдивските ВУЗ? Отговорът се оказа доста широк. Ако включим и таксите за чуждестранни студенти, разликата между най-нископлатеното обучение за българи по държавен прием и сумата, която брои чужденец, обучаван на английски език, е 25 пъти (от 320 лева до 4000 евро). Иначе тази година първокурсниците в града на тепетата са около 11 хиляди, без претенции числото да е точно.

Най-скъпи излизат студентите в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ). Те плащат годишно 1000 лева. Бъдещите учители в академията на изкуствата минават леко – с по 400 лева, сигурно защото и учителският бранш е нископлатен. Чужденците обаче, пристигнали да се учат за бъдещи знаменитости, броят по 4000 евро.

Дори Медицинският университет (МУ) пада под високата летва на АМТИИ, въпреки че е със славата на един от добрите ВУЗ в страната. Бъдещите лекари, зъболекари и фармацевти плащат годишна такса от 950 лева и това в продължение на 5 години, без да броим преддипломния стаж. За медицински сестри и акушерки  таксата също е забележителна – 785 лева. Тя е по-висока от всички специалности в Пловдивския университет (ПУ), Университета по хранителни технологии (УХТ), Аграрния университет (АУ) и Техническия университет – клон Пловдив (ТУ).

Напливът към МУ (тази година новоприетите са близо 1000) е дал основание на ВУЗ-а да обяви и такси за платено обучение, които са колкото излиза джип на старо. За специалностите „Медицина“, „Дентална медицина“ и „Фармация“ неуспелите да влязат по държавен прием заплащат годишно 7 464 лева. Платеното за сестри и акушерки е 4 250. Чужденците – предимно от Турция и Гърция, внасят такса от 3000 евро, ако се обучават на български и 4000 – на английски.

По реда надолу следва УХТ. Обучението в типичните технологични и инженерни специалности (23 на брой) в бившия хранително-вкусов университет се заплаща по 760 лева. Следването в туристическите е 440 лева, но към тях интересът е по-слаб, а и те са само 5. УХТ също е обявил цена на платеното обучение и тя е 1710 лева. Чужденците броят по 3000 или 3500 евро според това дали искат да научат български език или предпочитат да упражняват английския. Общият брой на първокурсниците е 805 плюс 167 с платено обучение.

В Аграрния университет най-желани са агрономическите специалности, които са и на-високо платени – по 720 лева. Аграрното инженерство, което се представя с 4 специалности, се заплаща по 600 лева, а икономическите дисциплини са по 410. ВУЗ-ът не е посочил такси за чужденци, въпреки че такива не липсват в университета. Няма такси и за платено следване. Новите студенти там са 658.

Пловдивският университет традиционно посреща най-голям брой първокурсници заради многобройните факултети. Тази година след второто класиране броят им доближи 2 900. Тук филологическите и педагогически специалности се заплащат по 420 лева. Политология, социология, право и други обществени науки са с годишна такса 560 лева. Най-висока цена плащат студентите по актьорство и музика – 660 лева.

Втори випуск посрещна тази година Духовната семинария „Св. Св. Кирил и Методий“ в Пловдив. Студентите са само 35 и на фона на истерията за настаняване в общежития, която цареше доскоро в града, те нямат проблем – имат уреден пансион. Тяхната такса е обвързана с минималната работна заплата – 380 лева годишно. За задочниците тя е две трети от МРЗ.

Техническият университет – клон Пловдив е с най-ниската такса в града. Тя е за студентите по публична администрация и стопанско управление – 320 лева. Инженерните специалности са по 650 лева. Наскоро от университета съобщиха, че няколко пловдивски предприятия са пожелали да изпратят задочници, които да се обучават в четири машинни специалности. Бизнесът е готов да плати извънредното им обучение. Тази година ТУ отчете бум в записванията. При откриването на учебната година се разбра, че са приети 1800 студенти в 12 бакалавърски и 12 магистърски програми.

Тайна сред пловдивските висши заведения щяха да останат таксите и броят на приетите студенти в трите висши училища – Европейско висше училище по икономика и мениджмънт (ЕВУИМ), Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите (ВУАРР) и Висшето училище по сигурност и икономика (ВУСИ). Нито едно от тях не е публикувало данни за таксите в иначе богатите си на информация електронни страници. При последвали разговори се разбра, че такса за един семестър във ВУАРР е 490 лева. Новоприетите студенти там са 1800, включително и във филиалите в Русе и Велико Търново, увери ректорът проф. Димитър Димитров, който допълни, че държавната квота на висшето училище е 3167 първокурсници.

Новите студенти в ЕВУИМ са над 1000, съобщиха от висшето училите, където на 5 октомври е стартирала учебната година – за първи път за 5 бакалавърски програми. На 1 ноември – също за първи път – студентите ще се обучават по 9 магистърски програми.

От ВУСИ не успяхме да получим информация – на телефона на секретарката, към който препращаха от Учебния отдел, никой не отговори.

 

   

 

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

3 коментари

  1. Като студент който му предстои защита на дипломна работа бих изказал следното мнение за ВУСИ. Бих казал,че всичко с университета си е ок и няма някакви измами.Семестъра е 900 лв през всички години, толкова са и във всички частни университети,така че няма място за изненада за цените.Поправката е 50 лв мисля.че но не съм сигурен понеже само 2 пъти съм бил късан. Ще отбележа,че голяма част от преподавателите от направление Национална сигурност,са преподаватели и в Академията на МВР. Лично ректора на академията преподава във ВУСИ. Колкото до липсващите оценки тези неща се следят в сайта от студентите и при нередност веднага трябва да се сигнализира а не да се чака последния момент. Стигаме и до там,че човек ако не учи където и да е записан никога няма да е доволен :)) И да учебен отдел чувам доста да се оплакват, аз лично за тези 4 години не съм имал проблеми,както повечето мои колеги.

  2. Относно ВУСИ
    Значи семестърът е 900лв вече може и повече..
    Когато записах ми казаха че поправителните изпити са 50лв, но след първата година станаха по 60лв..
    Дисциплините са интересни, но преподавателите просто ти гледат за 2 дни да ви скъсат от диктовки с 35-40 теми с по 3-6 листа и после сами се оправяте..
    Половината изпити се взимат с преписване и никой нищо не ти казва (една от добрите страни на университета), обаче другата половина късат като за последно и имайте в предвид че таксата за поправителния е 60лв.
    Дотук добре.. благодарение на COVID-а и онлайн обучението стигнах до 4-ти курс само с 2 поправки които си ги минах и стана време за подаване на документи за допускане до държавен изпит. И се оказва че ми липсват оценки по няколко дисциплини по които съм се явил и съм 100% сигурен че съм изкарал с минимум 3-ка (защото са ни оставили да препишем) и както преподавателите, така и от учебен отдел никой не си е мръднал пръста.. да ми нанесе оценките в протоколите.. Сега трябва да плащам за явяване на поправителен изпит по няколко дисциплини.. и то точно когато си мислих, че ще приключа най-накрая с този ад.. Та правете си сметка дали искате да учите тук. За дипломата разбрах че трябва да си приготвя поне още 1000лв.
    И тази грешка ми струваше към 10 000 лв за 4 години и отделно разходи за транспорт, храна и т.н.
    До ден днешен още не съм го завършил.. нямам нерви да се занимавам повече. Догодина, ще се стегна и ще взема изпитите. Дотогава се надявам да не измислят още няква простотия.
    За тия пари можех да си купя 2 дипломи без въобще да се явявам на лекции.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина