Въпреки че грипният сезон вече е в разгара си, Германия се сблъсква с предизвикателства във ваксинацията на възрастното население. Според последните данни от Евростат, само около 43 процента от възрастните хора в страната са ваксинирани срещу грип. Този процент поставя Федералната република на дъното на Западна Европа в този аспект.
В сравнение с Дания, Холандия и Испания, където над две трети от населението на 65 и повече години са ваксинирани срещу грип, Германия изглежда отстъпва на значително по-ниско ниво на имунизация. Този факт предизвиква сериозни въпроси относно ефективността на кампаниите за ваксинация и обществената осведоменост относно важността на защитата от грипа.
Европейската картина обаче се разграничава още повече, когато се обърне поглед към Източна Европа. В Унгария и Полша ваксинирането срещу грип сред възрастните хора е съществено по-ниско, което отразява различни отношения и приоритети спрямо имунизацията.
Ситуацията в Германия става още по-значима, ако се обърне внимание на статистиката от Института Робърт Кох (RKI). До 47-ата календарна седмица, броят на потвърдените случаи на грип е бил малко над 2000, което съпоставимо с 28 000 случая през същия период през предходната година. Този висок брой респираторни заболявания обаче се обяснява не само с грипа, а и с високия брой случаи на COVID-19 и простудни заболявания.
Грипният сезон традиционно продължава от 40-та календарна седмица на една година до 20-та календарна седмица на следващата. През текущия сезон, Институтът Робърт Кох докладва за около 292 000 случая на грип, което прави последния грипен сезон първият с такъв голям брой случаи след пандемията от коронавирус.
Независимо от това, е ясно, че Германия се нуждае от по-ефективни и обхватни мерки за стимулиране на ваксинацията срещу грип. В противен случай, страната рискува да се изправи пред увеличение на броя на заболеваемостта и затруднено здравеопазване в период на съвкупна натовареност от респираторни заболявания.