ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
СъдТемида

Бившият кмет на Хасково отива на съд заради унищожен паметник на културата

От 1 до 6 години затвор грозят Георги Иванов

 

От 1 до 6 години затвор грозят бившият кмет на Хасково Георги Иванов заради унищожен паметник на културата. Освен това може да бъде глобен с от 1000 до 5000 лева. Окръжна прокуратура- Пловдив внесе обвинителния акт срещу екс градоначалника заради издадената от него заповед за събаряне на стария Хасковски затвор, вписан в НИНКН като културно-историческо наследство. Нещо, за което самият той не се признава за виновен. Обвинението е за престъпление по чл. 278б ал. 3 във връзка с ал. 2 във връзка с чл.93 т. 1 буква Б от Наказателния кодекс, съобщават от държавното обвинение. Това, че бившият хасковски кмет ще отговаря пред съда за погубване на културен паметник е изключително знаково на фона на отношението към старините и ценностите в България и конкретно в Пловдив (събарянето на бившия тютюнев склад на улица „Одрин“ и незаконното бутане на паметник на културата на ул. „Цар Асен“).

 

Георги Иванов е предаден на съд за това, че на 14 май 2015 г. в нарушение на разпоредбите на Закона за устройство не територията и Закона за културното наследство е издал заповед, с която е наредил да бъде премахната сградата  на бившия Хасковски затвор, намираща се в гр. Хасково на ул. „Дунав“, със застроена площ 417 кв.м., построена през 1892 г.  и обявена за паметник на културата с историческо значение, със статут на историческа недвижима културна ценност, категория „национално значение“. Сградата е била включена в Списък на историческите паметници в Хасковски окръг, обнародван в Държавен вестник, брой 36 от 1970 г. Разрешението за нейното разрушаване   Иванов е дал в качеството си на кмет на гр. Хасково.

На 24 юли 2015 г. в дежурната на РУ на МВР-Хасково е постъпил сигнал  за разрушаване на сградата на бившия Хасковски затвор. С извършване на оглед на местопроизшествието на същата дата е било образувано досъдебно производство.

Сградата на бившия Хасковски затвор е била построена през 1892 г. за нуждите на затворното дело на Княжество България. През втората половина на 50-те години на миналия век затворът е бил закрит и през 1976 г. част от комплекса бил превърнат в музей, в който до 1990 г. е имало експозиция. До събарянето сградата е съществувала в оригиналния си вид. В Списъка на паметници на културата е записано, че реставрация на „Затвора гр. Хасково“ е извършена през 1975 г. Правото за безвъзмездно ползване на имота е било прехвърлено на община Хасково през септември 2010 г. заради отпаднала нужда за ползване от Министерството на отбраната, което го е управлявало от 2008 г. Впоследствие в актовите книги имотът бил вписан като частна общинска собственост. Въпреки това статутът на сградата не се е променил и тя е останала недвижима културна ценност с категория „национално значение“.  Установено е, че заповедта от 14 май 2015 г. за разрушаването на сградата не е била съгласувана с Министерството на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство, както се изисква по Закона за културното наследство, разкриват детайлите от обвинителния акт от прокуратурата. От там допълват, че делото е било възложено на Окръжна прокуратура- Пловдив по разпореждане на обвинител №1 Сотир Цацаров. 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Прочети също
Close
Back to top button
Изпрати новина