Разследване

Важно за пътуващите към Бяло море: Ако пътувате за Фанари, имайте едно наум

Елин Панайотов

Десетки надрани български автомобили в крайморския град

Пострадалите са предимно с пловдивска регистрация

Летуващи българи приемат това като отправено послание, че не са желани

Десетки автомобили с българска регистрация бяха зверски надрани на гръцкия Фанари бийч само в рамките на няколко дни. Остават неясни подбудите на неизвестния вандал. Сред пострадалите са предимно автомобили с пловдивска регистрация. Потърпевшите подозират, че са станали жертва на местен шовинизъм, който ненавижда всичко българско, независимо от факта, че хилядите български туристи през прохода Маказа осигуряват икономическия възход на най-слабо развитата гръцка провинция Западна Тракия.

В хотела, където отседнахме, отношението към нас е изключително добронамерено. Условията са прекрасни. И вероятно впечатленията ни от Фанари щяха да останат изцяло положителни, ако не беше вандалският акт върху автомобила ни“, споделя пред Под тепето пловдивчанинът  Иво Андонов. Семейството му оставило возилото си на паркинг край дългата няколко километра плажна ивица и след няколко часа открило от двете й страни старателно направени с остър предмет резки по цялата външна част на купето.  Оказа се, че не сме единствените. На същия паркинг преброихме още поне пет автомобила с пловдивска регистрация надрани по подобен начин“, уточнява потърпевшият.

Друго семейство от Пловдив пък открило леката си кола надрана от едната страна, след като паркирало автомобила си на указаното пред хотела им място. „От хотела не можеха да повярват, че се е случило“, разказва пред Под тепето Люба Загорчева. Семейство Загорчеви споделя, че за няколко дни срещнали още поне 6 „украсени“ по подобен начин нашенски возила. „Това се случва най-вече край плажната ивица. Звучи като ясно послание: МАХАЙТЕ СЕ!“, обобщава Иво Андонов.

 

Версиите

Детинска лудория

Малко вероятна версия. Повечето автомобили са внимателно обработени и избрани според регистрационните номера. Звучи невероятно дете да обхожда в няколко поредни дни територия от няколкостотин метра и целенасочено да наказва автомобилите с пловдивска регистрация. И това да остава незабелязано от околните.

 

Акт на местна недоброжелателност към определен тип туристи

Възможен сценарий. Макар, че звучи нелогично местното население да прогонва кокошката, която  снася златни яйца. Колкото и невероятно да звучи, именно българските и румънски туристи осигуряват през последните години  стабилни постъпления в евро на най-изостаналия гръцки регион. Това става възможно след откриването на пропускателния пункт на прохода Маказа и този край Златоград. Местни хотелиери изчисляват, че дори най-пестеливите нашенци оставят минимум  по 200 евро за 2-3 дни престой край брега на Бяло море. Това не е никак малко на фона на факта, че до 1995 година Западна Тракия е затворена за чужди туристи, тъй като е обявена за гранична и военна зона. По тази причина плажовете в  провинцията са сравнително слабо познати като масова туристическа дестинация и все още са в много отношения недокоснати от цивилизацията  – липсват характерната инфраструктура и застрояване.

Обяснението за евентуалния местен негативизъм може да се търси във факта, че масово населението на Западна Тракия е предимно земеделско  и дори в крайбрежните райони,  разчита повече на тракторите и добитъка, отколкото на даването на стаи под наем и търговията. Този тип хора са консервативни и трудно променят нагласите си. А не бива да се забравя, че повече от 60 години България е сочена като заплаха номер едно за Западна Тракия и Гърция, защото провинцията цели 11 години е била официално част от българската държава между 1912-1919 и 1941-1944 година. Българското население там е насилствено прогонено и асимилирано . На негово място са заселени гръцки бежанци от Мала Азия.

Трето възможно обяснение: подмолният полумесец

Омраза тлееща почти век, свързана с българската власт над Западна Тракия, е също вероятен сценарий. Напълно възможно е местни мюсюлмански „патриоти“ да прогонват по този начин българските туристи, чието присъствие в провинцията руши мита за лошите българи и помашкия западно-тракийски  език, който се оказва, че е просто диалект на българския, говорен в Родопите.

Важна  особеност на провинция Западна Тракия е наличието на голямо помашко малцинство около градовете  Комотини и Ксанти, което умишлено, в продължение на половин век, е карано да се турцизира от гръцките власти. До 1950 година местните хора са наричани българо-мохамедани и са се водили местно „мюсюлманско малцинство“, различно от турското население в района, което е съставяло едва около 15 процента от населението. След 50-те години на 20-ти век  българо-мохамеданите са карани насилствено да изучават два официални езика – гръцки и турски, с идеята да бъде прекъсната връзката им с населението в българските Родопи.  Днес малцина говорят родопския български диалект. Години наред сред тях е насаждана омраза и страх към българите.

Интересна подробност е, че през Балканската война в Комотини/Гюмюрджина е обявена  република, която за кратко връща османските закони и порядки в освободените територии. При повторното завладяване на провинцията от българската армия там остава нелегална военизирана мюсюлманска организация, която има за цел връщането на региона в рамките на Османската империя.  При краткото българско управление част от българо-мохамеданите са насилствено християнизирани.

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

12 коментари

  1. Да..това е най-бедния район в Гърция,
    Да..хората се занимават главно с земеделие.
    Да..не е още развита туристически…
    Според авторът на статията всичко това е предпоставка някой да вземе да надраска коли…защото просто мрази Българите..а пък има специално предпочитание към пловдивска регистрация!OMG!
    1+1=4 логика е това..бахти какъв Шерлок Холмс си станал майна!

  2. Поне обяснете исторически на читателите на Под тепето кога и защо се появява тази дума.И за последно г-н Панайотов и към всички които мислят и пишат като вас––Не трябва да се възпитава младото поколение в шовинизъм.Трябва да има взаимоуважение и добросъседство между двата народа.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина