МненияПод ножа

Къщата на „Отец Паисий” е съборена неправомерно

Инвеститорите имат съгласуван проект от НИНКН за запазване и реставрация на фасадата, а не за унищожаването й

Очаква се светкавична проверка от Министерството на културата

Къщата днес...... и преди събарянето Къщата на „Отец Паисий” №13, паметник на културата, е съборена неправомерно, научи Под тепето от НИНКН. Инвеститорът- фирма „Комихрис” ООД е бил задължен да запази фасадата на сградата, да я укрепи и реставрира. Към днешна дата обаче половината от нея е унищожена с чукове. Два от етажите на постройката са премахнати, остава малко парче от лицето й, което вероятно ще бъде сравнено със земята в близките няколко дни. По проект, инвеститорите са имали право да бутнат вътрешните обеми на къщата, но не и да пипат фасадата й. Случаят е същият като този със 100-годишната красавица на ул. „Цар Асен”, която бе бутната при наличието на одобрен проект за реставрация на осанката й. По случая от февруари прокуратурата стартира разследване- нещо, което очакваме и в настоящия казус, тъй като унищожаването на културна ценност е престъпление според НК. От Министерството на културата вече са се запознали с първия текст от днес по темата ни и са реагирали мигновено. Очаква се да бъде назначена спешна проверка от инспектората. Лично министърът Вежди Рашидов е активирал този процес.  Нарушителите ги очаква солена санкция след последните промени в Закона за опазване на културно-историческото наследство.

Върху загражденията на обекта вече се мъдри и информационна табела, в която дори ясно е описано, че видът на строежа е „Жилищна сграда с магазини и стаи за гости- ново ниско застрояване и реконструкция на съществуваща сграда”. Е, от нея, след играта с чуковете обаче, почти нищо не остана. Пак според табелата възложител на проекта е дружеството „Комихрис” ООД с управител Христинка Тодорова, в което тя е съдружник с Михаил Тодоров и Константин Михайлов. Строителното разрешение е издадено от главния архитект на район Централен, а фирмата, която ще извършва дейностите, е „Ейприл Строй”.

Припомняме, че след серия публикации в Под тепето за съборения паметник на културата на улица „Цар Асен”, строежът бе замразен, води се разследване от икономическа полиция и прокуратура, а НИНКН санкционира инвеститора. В случая бизнесдамата Жанет Павлова, собственичка на Лекси.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

3 коментари

  1. Кметът на Централен спира строежа, главният архитект Васко, дето се е набърбукал обяснява, че всичко било законно, експертът от НИНКН Жана казва, че е паметник, заместник председателката на камарата на архитектите Пвткана, че нямало данни да е паметник.

  2. Това което се случва в тази държава е неописуемо. Хайде дружно да разрушим един от най старите градове на земята, и да му направим един Слънчев бряг облик да лъсне малко. Тук говорим за самия център на града. Представям си какво се случва с подобни паметници в другите части на града…..

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина