МненияПод ножа

Архитекти обмислят да подарят проект на инвеститорите, съборили наполовина тютюневия склад на Одрин 8

Специалисти представиха своите разсъждения, предложения, оценки за бъдещето на паметника на културата в експертен дебат по темата

Би следвало местните управи да имат в състава си експерти с капацитет да откриват културните ценности и да инициират  тяхната закрила, а не да търсят формално основание за събарянето им

Екатерина Стоянова                   

Общественият съвет по култура и културно наследство – гр. Пловдив организира експертен дебат за създаване и реализация на концепция за бъдещето на една от най-внушителните сгради в „Тютюневият град“, частично разрушения склад на ул.”Одрин” No8. Същият има статут на единична недвижима културна ценност. Пловдивчани казват, че именно тази сграда е "Никотиана" от романа "Тютюн" на писателя Димитър Димов. Тук са снимани и знакови сцени от филма "Тютюн" , 1961 г.

В дебата взеха участие експерти, които изказаха мненията и предложенията си относно това, което се случва и не се случва, и бъдещето на въпросния културен паметник. Архитекти, професори, социолози, художници, историци и други експерти представиха своите разсъждения, предложения, оценки. Нямаше ги единствено представителите на общината и на фирмата инвеститор, пратила багерите върху склада в почивен ден.

Доц. д-р арх. Йорданка Кандулкова представи няколко проблема, свързани със събарянето на Тютюневия склад. Националната система за опазване на културното наследство е в състояние, което прави подобно явление възможно и това не е единствен случай. Тя припомни за събарянето на сградата на стария затвор в Хасково, културна ценност от национално значение.  А културните паметници, оставени на саморазрушение, са неизброими. Подобна ситуация провокира въпроси като защо в България, разполагаща с нов закон за културното наследство, подобно явление е възможно?  Най-често отговорът на този въпрос се търси в несъвършенството на закона.  Основната причина се състои в това, че законът, такъв, какъвто е, не се прилага. Общинските администрации  също не притежават капацитет за опазване на недвижимото културно наследство на тяхна територия. Би следвало местните управи да имат в състава си експерти с капацитет да откриват културните ценности и да инициират  тяхната закрила, а не да търсят формално основание за събарянето им. Няма никакви действащи механизми, които да стимулират частната собственост на недвижими културни ценности.  Опазването им е дейност в защита, преди всичко, на обществения интерес, смята Кандулкова.

Арх. Костадин Палазов сподели своето разочарование, че на срещата не присъстваше нито един общински представител.  Той смята, че местоположението на Тютюневия склад, в близост до гарата, е много удачно подбрано за хотел. Друг е въпросът, че вандалското отношение е на лице.  Усилията за запазване на този комплекс трябва да продължат, но трябва да се намери действителен диалог между инвеститорите и Общината, за да може нещата да вървят на културно ниво, каза той.

Бе направено предложение от архитект Виолета Раева, да бъде подарен проект за новото изграждане на сградата. Според нея, ако архитектите се обединят, ще успеят да създадат един качествен проект.  Това предложение не бе подкрепено от арх. Палазов, тъй като не очаква никакъв ефект, дори само защото в залата не присъстват нито представители на общината, нито на инвеститорите. Последните често гледат собствения си интерес и арх. Палазов също е попадал под натиска на бизнеса и какво иска той.

Някои от хората се запитаха дали мерките по реставрирането на склада не се предприемат все още, за да може да се саморазруши? Много възможно е това да е целта и звучи много удобно. Дъждовете и условията го рушат и може всеки момент да се срути. Въпреки че министър Рашидов нареди да се започнат действия по реставрацията му, такива все още няма.

Предстоят още такива срещи, на които се надяваме да присъстват и представители на Общината. Би било прекрасно, ако идеите на експертите бъдат чути и приети, казаха организаторите на дискусията.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

6 коментари

  1. „Би следвало местните управи да имат в състава си експерти с капацитет да откриват културните ценности и да инициират тяхната закрила, а не да търсят формално основание за събарянето им“ точно в 10ката.

  2. докато Раева ша подарява безплатни проекти на престъпници (дет’ не си знаят ПАРИТЕ!) твор. „платформа“ ЕДНО / ONE отпочва поредната си доходоносна (безкрайна, то не бяха месеци, че и години) СЕДМИЦА / WEEK. Не помните ли как „колегата“ Илко с ИМПЕРИАЛиста накараха Общ. Съвет да прогласува ПЛАДНЕШКИ ПОДАРЪК 100 бона на пампайските им ортаци за „авторски права“ за шедьовъра за Мегдана?

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина