Докато институциите пасуват или имитират дейност, гражданите взеха нещата в свои ръце
60-70 датчика ще измерват качеството на въздуха под тепетата до края на годината
Анализите и данните от тях ще бъдат инструмент за прозрачност, експертен коментар и обществен натиск върху администрацията, каза Валентин Драгнев, монтирал със собствени средства два сензора
Пловдивчани масово „осиновяват” датчици, инвестицията е едва 80 лева
Иво Дернев
Докато институциите дават кухи съвети по знакови обществени проблеми, хората действат. Това неписано в България правило се доказа на практика днес. В деня, в който от отдел Екология на общината мъдро ни съветват как да си сушим дървата за огрев, за да отделят по-малко фини прахови частици във въздуха (вместо да измислят как капитално да се справят с вредите от битовото отопление), гражданите запретнаха ръкави и се заеха с директно решение на огромния проблем с мръсния въздух под тепетата. При това без никакво, ама никакво участие на експерт или чиновник на държавна или общинска заплата. Докато вторите пускат до медиите информация, която всички знаят, гражданите отново взеха нещата в свои ръце и пускат друго- датчици за измерване на въздуха.
Пловдив вече е активна част от проекта Luftdaten.info, стартиран преди около две години от гражданите на Щутгарт с цел насочване вниманието на всички към хроничните проблеми, свързани със замърсения въздух в техния град и хроничното нежелание на властите да вземат устойчиви мерки за решаване на проблема. Градът с най-мръсния въздух в България вече е част от родната система по функциониращия в 26 държави немски проект- airbg.info. В момента, в който от екоотдела на общината имитираха дейност, излизайки с информационно съобщение до гражданите на Пловдив, те, гражданите, поставяха поредните две независими измервателни станции. С което функциониращите под тепетата такива датчици станаха осем, на различни градски локации. В София вече са над 150. За сравнение, държавните станции са само две и са разположени не на най- критичните точки в града, а край парк Каменица и в квартал Тракия.
Обществената енергия е огромна. Много хора са загрижени заради мръсния въздух, решили са да дадат пример и да помогнат със справянето с този гигантски проблем, влошаващ качеството ни на живот и съсипващ здравето ни. До края на годината очакваме в Пловдив въздухът на различни точки да измерват 60-70 датчика. Ще имаме измервателни станции дори в Родопската яка, тъй като се оказа, че например чистият въздух в столичните квартали Бояна и Драгалевци е мит, коментира един от най-дейните във включването на Пловдив в тази система Валентин Драгнев. Собственикът на Тотал Спорт вече е поставил два собствени датчика- в спортния комплекс в Тютюневия град и в жилището си в района на Новотела. Те вече работят, извършват замерване на всеки три минути и резултатите от него могат да бъдат проследени в реално време онлайн. Всички данни се записват и анализират, като резултатите от тях със сигурност ще доведат до по-голяма прозрачност в работата на институциите, ще се превърнат в инструменти за експертен коментар и дори граждански натиск. И в средство за повече информираност и превенция при дни на силно замърсен въздух.
Хората масово „осиновяват” такива датчици. Това е точната дума, използвана в тази така полезна платформа. Станциите измерват два вида частици- от праха по улиците и от изгарянията (битовото отопление, автомобили и прочие). Всеки един осиновител на датчик вижда пиковете в реално време. Валентин Драгнев дава конкретен пример за работата на датчика, който той е сложил в Тотал Спорт. Специалистите, които го монтираха, ми попитаха дали дворът на комплекса се мете в осем часа, тъй като измервателната станция показва високи нива на прахови частици. И да, в този момент метяха двора на Тотал Спорт. Това е доказателство, че датчикът е изключително точен и акуратен. А струва само 80 лева, като годишният му разход за енергия е около 6-7 лева. Технологиите ни позволяват сами да се опитаме да променим средата, в която живеем и трябва да се възползваме от това, тъй като институциите очевидно не могат да се справят. Вече не чакаме да ни информира друг, вече знаем в детайл проблема. Можем да го анализираме и да искаме промяна, за да живеем в един по-хубав и чист град. Ще можем да притискаме общината за съответни мерки, допълни Валентин Драгнев.
Около 500 сензори за фини прахови частици и визуализиране на данните се очаква да заработят в цялата страна до края на годината. Данните се излъчват онлайн, като картата може и трябва да бъде доразработвана от общността, пишат инициаторите на airbg.info.
В момента ние разработваме стандарт, който ще допълни официалните резултати публикувани от властите. С нашата работа ние искаме да добием задълбочени, емпирично установени данни. Целим преди всичко да получим картина на цялостната ситуация. Работейки с експерти в различни области, ние се стремим да се доближим възможно в най-голяма степен до резултатите постигнати с други подходи. Това е независим граждански проект, целящ да внесе още светлина по въпросите на обгазяването на населените места, прекомерното замърсяване с ФПЧ, липсващото или недостатъчното измерване на качеството на въздуха от изпълнителната власт и недостатъчните мерки от законодателната, общинската и изпълнителната власт, съобщават още от airbg.info.
Какво показват измервателните станции в Пловдив вижте тук