Под небето

Бизнесът и образованието започват работа заедно

Пловдивският бизнес ще може да наблюдава от близо образователния процес и да избира кадри от училища и университети

Започва реформа в образователната система, която да заличи пропастта между средното и висшето образование

Неформална среща между кмета Иван Тотев, министъра на образованието проф. дпн Тодор Танев и представители на местния бизнес и учебни заведения се проведе днес в конферентна зала „Тракия“ на хотел „Тримонциум“. Министърът откри разговора с благодарности към Тотев, учителите и бизнесмените, които са заинтересовани от промените в образователната система, които предстоят. Идеята е да се изгради мост между средното и висшето образование, тъй като към днешна дата има голяма пропаст между тях.

Пръв думата взе представителят на Либхер – Гетхард Грубер, който от 9 години работи в българския клон на фирмата, в която 1500 души са заели работни позиции. Основното притеснение на Грубер е, че липсва учебно заведение, което да е практически ориентирано към техните нужди. Поради тази причина от немската компания провеждат обучения за квалифицирани кадри. 12 души ежегодно биват обучавани за тази цел, за да бъдат максимално ефективни в работата си. Поради тази причина бе отправено предложение за пилотен проект в тази насока с приблизително времетраене между 3 и 5 години. В Пловдив има гимназии, които работят много добре и желаем това за тях, допълни Грубер.

Проф. Спасов от Техническия университет пък сподели впечатленията си, че за да се открие „свестен техник“, то той ще е над 45-годишна възраст. Според него учебните заведения трябва да имат изградени собствени програми, които да са формирани съвместно с местните фирми. Неговият колега от филиала в Пловдив – доц. Димо Зафиров пък постави под въпрос какво се случва с учениците и студентите след завършването им, т.е. младите хора вече са дипломирани, но какви реално умения са усвоили? След него се намеси проф. Димитър Димитров, ректор на Висше училище по сигурност и икономика, който предложи последваща такава среща, но ориентирана в проблематиката на връзките между теоретичните и практическите умения на кадрите, които напускат училищата.

В отговор на проблемите и темите, поставени по-рано, министър Танев отговори, че директният пренос на чужди образователни системи не е ефективен в България. Системата е затворена за всичко, тя е държава в държавата, заяви той. Образователната система почти не е помръднала от времето на нейното създаване. Танев начерта своеобразна графика на промените и ги определи като кариес на зъб. Ако е нужно ще се направи крачка назад, за да може да се направи място за реалния живот, каза той.

Бизнесът има нужда от 4-та и 5-та квалификационна степен. Към момента, професионалните гимназии подготвят кадри, които излизат с максимална степен 3-та, която е недостатъчна. Поради тази причина се обмисля въвеждането на изцяло нова структура – професионалните колежи, които да запълнят именно пропастта между средното и висшето образование. На база кредитна система, въведена във всички учебни заведения, кандидатите за колежите ще бъдат приемани без изпити. Съответно завършилите колеж ще могат да продължат висшето си образованите отново без кандидат студенстки изпити. Предложението е обучението в бъдещите колежи да се раздели на два етапа: първи – година и половина за получаване на 4-та квалификационна степен и втори: едногодишно обучение за 5-та степен, т.е. квалификация за мениджмънт.

Министър Танев заяви, че не желае само София да диктува правилата и да казва какво иска да се случва. Пловдив е силно активен град по този въпрос. Бизнесът да има отношение по изграждането на учебните програми и отново бизнесът да изпитва – това се очаква от големите фирми. Ако това се случи, пилотният проект за страната ще дебютира в Пловдив в началото на следващата учебна година.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. 4-5 степен .. дрън-дрън – бизнеса искал – всички сте неадекватни:
    -бизнеса не знае какво иска
    -бизнеса е на по-ниско ниво от абсолвентите
    -бизнеса да си плаща за персонал и да си обучава сам
    -бизнеса да каже какви заплати дава – най-ниски не само в ЕС но и сравнимо с африкански страни
    -образованието ни цъфти и връзва след хиляди неуместни реформи и експерименти
    просто не се връзвайте и не ги избирайте повече тия неучдачници

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина