Институциите на ЕС – от първоначалните идеи до днешната им роля
Автор: Емил Костов
Kак институциите на ЕС и промените в тях преди и след Лисабонския договор следват изпълнението на основната цел на общото пространство – сближаване на европейските държави в името на човешките права и свободи?
С този подкаст се връщаме в историята на европейските институции, за да разберем и как най-старата организация – Съветът на Европа, може да насърчи демокрацията и защитата на правата на човека и върховенството на закона?
Участници:
Юлияна Николова, директор на Портал Европа
Кристияна Коцева, студентка по европейска икономика и политика в УНСС. Тя е и част от Студентската асоциация за изследване на международните отношения.
Доц. Светослав Малинов, политолог, бивш евродепутат
В подкаста се спираме на това как институциите на съюза и промените в тяхната роля в годините досега следват изпълнението на основната цел – сближаване на европейските държави в името на мира, както и на запазването на човешките права и свободи.
Проследява се ролята на най-старата организация – Съветът на Европа, да насърчи демокрацията и да защити правата на човека и върховенството на закона.
Отчита се и промяната в „тежестта“ на Европейския парламент след Лисабонския договор в стремеж гласът на хората от съюза да бъде по-добре чут и отразен в общоевропейските решения.
Проследяваме и коментарите за това как войната на Русия в Украйна налага преоценка на силата на европейското единство през работата на институциите.
Подкастите от поредицата „Какво може Европа?“ са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с Под тепето.