ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
БизнесНовини

Газът в Европа поскъпва с 2%

Цените на природния газ в Европа се повишиха през първата половина на търговията в понеделник с 2%, тъй като напрежението в Близкия изток допринесе за нова вълна от нестабилност на пазара на синьо гориво, пише БНР.

Към 13.30 часа българско фючърсите на нидерландския газов хъб TTF поскъпват с около 2% обратно над 40 евро за мегаватчас с поглед към 10-месечни връх от 7-и октомври в 41 евро, следвайки повишаването на цените на петрола. Пазарите изглежда се подготвят за възможността ескалацията на напрежението между Израел и Иран да предизвика по-широк регионален конфликт, който може да засегне доставките на синьо гориво.

В събота дрон на „Хизбула“ избухна до частния дом на израелския премиер Бенямин Нетаняху, а на следващия ден Израел започна ново военно нападение срещу крепости на поддържаната от Иран военна групировка в Ливан. Израел вече обеща да отвърне на Иран за масираната ракетна атака по европейската държава в началото на октомври.

През последните седмици геополитически опасения поддържат цените нестабилни, подчертавайки уязвимостта на доставките на гориво в Европа в момент, когато започва отоплителният сезон в региона. Ключовото безпокойство за пазара на енергийни суровини е свързано с риска от затваряне на Ормузкия проток, портата към Персийския залив и важен воден път за доставки на втечнен природен газ и петрол.

Chevron Corp., операторът на израелските офшорни проекти „Левиатан“ и „Тамар“, заяви в понеделник, че съоръженията им в страната работят нормално.

„Ние доставяме природен газ на нашите клиенти в Израел и региона както от „Левиатан“, така и от „Тамар“, посочи за Блумбърг говорителката на компанията Сали Джоунс.

„Очакванията за израелски отговор на иранската атака от 1-ви октомври все още витаят над пазарите, което засилва вече затегнатите зимни перспективи за европейските газови пазари. Това поддържа газовите TTF фючърси в диапазона от 39-40 евро за мегаватчас, докато не можем да получим ясна представа накъде геополитиката ще движи цените“, отбеляза от своя страна Флоранс Шмит, европейски енергиен стратег в банката Rabobank.

Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас)

Освен това се очаква рязко застудяване да завладее европейския регион в края на месеца, което ще подложи на изпитание енергийната инфраструктура и неговите масивни съоръжения за съхранение на природен газ. Лондон, Париж и Берлин очакват температурите да паднат под сезонните норми следващата седмица, според модел на прогноза за времето на Блумбърг.

Засега Европа изглежда добре снабдена, като пристигат повече доставки на втечнен природен газ. Газовите потоци по тръбопроводите от Норвегия също се възстановиха.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина