Започва Великденският пост
Какво трябва да знаем
По традиция Великденските пости започват в понеделника след Сирни Заговезни. З настоящата година това е днешният 27 февруари. Постът продължава до Великден, който се пада на 16 април.
Това е най-продължителният и важен постен период в годината, който е важна част от подготовката за празника. Важно е да се отбележи, че бременните, болните, кърмачките или малките деца са освободени от тези ограничения.
По време на постите не трябва да се ядат животински продукти – месо, мляко, млечни продукти, яйца. Дори зехтинът и олиото са забранени в някои от дните. Могат да се консумират всякакви плодове и зеленчуци според сезона, ядки, соеви продукти и дори сладки и сладкиши, стига те да не включват някои от забранените продукти.
Според православната традиция постът е най-строг през първата и последната седмица, особено през Страстната седмица и на Разпети петък. Първият ден, през който се разрешава риба, е Благовещение – на 25 март.
Великденски пости 2023 по седмица:
През първата седмица се спазва строг пост. От понеделник до събота могат да се консумират само растителни продукти без олио и вино.
През втората седмица строгият пост е само в сряда и петък. В събота и неделя са разрешени олиото и виното.
Третата седмица се нарича „Кръстопоклонна“ и от понеделник до петък задължително се спазва строг пост, като отново в събота и неделя олиото и виното са разрешени.
Четвъртата и петата седмица се спазва хранителен режим като от седмица две.
Шестата седмица също се следва като втората, но на празника „Връбница“ в събота е разрешено консумирането на риба, хайвер или други безгръбначни животни.
Последната седмица се нарича „Страстна седмица“ и е най-строга. Хранителният режим от понеделник до събота включва строг пост, а на Разпети петък не се консумира никаква храна, нито дори вода и напитки, ако здравето ни го позволява.
Съвети за спазване на пост
Определете очакванията си
Преди да започнете да спазвате Великия пост, помислете как искате да подходите към него – искате ли да постите напълно? Да се въздържате от нещо конкретно, например от сладкиши? Или да правите нещо конкретно, например да се молите или четете православни книги всеки ден? Предварителното определяне на очакванията ви може да ви помогне да поддържате мотивацията си.
Създайте си план
След като решите какво искате да правите направете план за това как всъщност ще го следвате, например включете напомняне в дневния си график. Помислете дали няма да ви е по-лесно да се присъедините към група или да постите заедно с партньор. Това, че някой е до вас, може да ви помогне.
Информирайте се
Ако има нещо конкретно, за което искате да научите повече по време на Великия пост, помислете за повече информация по темата. Има много такава за това какво трябва да се очаква по време на Великия пост. Потърсете интересни рецепти.
Забавете темпото
Отделете време да намалите малко темпото, да размишлявате, да правите добро.