Вкусът на градаЗабавление

Различни държави представиха традиционни вкусотии в Пловдив

Индийски, венецуелски, датски, мексикански, италиански, индонезийски, румънски, български и американски вкусотии гъделичкат сетивата в МОЛ Пловдив

Хляб с ракия от Румъния е сред най- привлекателните кулинарни екзотики във феста

Екатерина Стоянова

Гурме събитията в Пловдив продължават да радват граждани и гости на Града под тепетата. Международния кулинарен фестивал – „България посреща вкусовете на света“ стартира днес в МОЛ Пловдив и даде възможност  на всички гости да се запознаят с традиционната кухня на различни държави по света.

Отпред, пред портите на голямата шатра, пълна с щандове и усмихнати майстори, са наредени щандове, предлагащи български хранителни продукти, сред които – мед, месо, сирена, хляб, подправки, традиционни вкусотии. Те са съобразени с всички изисквания и приготвени с много внимание и любов. Производителите твърдят, че държат на високото качество и добрата храна, която е двигател на човешкото тяло и трябва да бъде не само вкусна, но и полезна.

На един от щандовете са изложени медни продукти. Отглеждането на медоносните пчели е изключително трудно, но си заслужава, защото крайният продукт, освен невероятно вкусен, е и страшно полезен. Понеже медът не се разваля, едно време се е използвал като консервант, в който прадедите ни са налагали месо, за да се запази с времето.  Ако се съхранява на хладно място, далеч от пряка слънчева светлина, медът остава вечен.

Вътре млади дами, облечени в български носии, раздаваха вкусни хапки, а от щандовете се носеха различни апетитни аромати.  Те предлагаха индийски, венецуелски, датски, мексикански, италиански, индонезийски, румънски, български и американски вкусотии, гъделичкащи сетивата.

На индийския щанд се ширеха многобройни подправки на ниски цени, каквито не бихме могли да открием никъде. Представителите бяха млада дама и господин от Индия, които от 10 години живеят в България и обикалят земите й. Обходили са държави в Африка, Азия, Европа, видели и Австралия, те са решили все пак да се установят тук, където най-много им харесва. Продуктите им са отличителни за Индия – страната, известна със своите екзотични подправки и сред тях имаше толкова силно ароматни, веднага събуждащи апетита на хората.  

 Датските кулинарни произведения изкушаваха със сладостта си. Четири класически вкуса – сладко от малини, ванилия и лешници, канела и кленов сироп с орехи запълваха автентичните сладкиши от Дания. Пухкави и ароматни, те са приготвени по технология, отговаряща на най-високите стандарти за вкус и качество. Без ГМО и консерванти, и подходящи за вегетарианци, те откраднаха сърцата на хората.

Лютият нрав на мексиканската кухня, индонезийските морски дарове и италианската паста се радваха на огромно внимание, но и има защо.

Румъния пък изуми гостите на събитието със своите невероятни хлебни изделия. Хляб с картофи, хляб с ракия и прекрасен традиционен козунак красяха щанда, а до тях се редяха различни салами, бабеци, луканки, както и млечни продукти, фаворит сред които бе питата топено сирене със страхотен аромат. Всички продукти отново са без ГМО и подобрители, екологични са и са съобразени с всички изисквания. Те изглеждаха толкова добре, че хората се редяха да се снимат с тях.

На българските щандове се ширеха сармички със стафиди, солени хлебчета и свинско със сини сливи и лук, както и много други традиционни български ястия, съблазняващи всеки.

За любителите на хубавото уиски, САЩ представиха различните си продукти, сред които и всеизвестната серия Джак Даниелс. Приготвянето на напитките е много интересно и включва омекотяване с въглени от кленово дърво 2 пъти – преди и след отлежаването в бъчвата. Чист аромат и плътен, изтънчен вкус са в притежание на единственото американско чисто уиски, което няма качествата на бърбън или скоч –  Jack Daniel’s Tennessee Whiskey.  Останалите са бърбъни с различни вкусове, сред които и меден.

Мероприятието ще продължи до 20:00ч във външния паркинг на МОЛ-Пловдив.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина