Петте К-та на Индия вече и в Пловдив
Индия е страната с най-малко раково болни в света
Рецептите на кулинарния маестро Джаянти- здравословна наслада
Знаете ли, че Индия е държавата с най-малко раково болни в целия свят. Странното, че тук говорим за страна с над 1 милиард души население. Те, обаче, не се борят със страшните болести със скъпи лекарства. Това, което ги предпазва от ужасяващи заболявания, е тайната на техните екзотични подправки. Във всички невероятно вкусни ястия, те използват богата палитра от специфични подправки. За щастие в Пловдив можем да се храним по техен маниер в ресторант Индия. Там всички подправки пристигат директно от далечната държава, което гарантира оригиналния вкус и аромат. Може би сте чували за петте K-та на Индия. Ако не сте, ще ви кажем, че това са куркума, кардамон, кориандър, карамфил и кимион. За тези подправки се смята, че не само влияят благотворно на организма, но и на духовното състояние. Специално тези 5 подправки се считат за лечители на стреса, напрежението, агресията, лошото настроение и депресиите.
Приготвянето на кърита, които са едни от най-типичните ястия в екзотичната страна, са голям майсторлък, казва Джаянти, готвач в пловдивския ресторант Индия. В червените кърита се слага кардамон, карамфил, черен пипер, дафинов лист, пюре от джинджифил, лютив червен пипер и кориандър. Ако, обаче, куркумата например, се сложи в неправилния момент, сосът вместо червен, може да стане черен, разяснява начина на приготвяне готвачът. Това е един от примерите, които доказват невероятното действие на подправките. Сама по себе си куркумата, наричана Кралят на подправките, притежава неповторим вкус и цвят. В ресторант Индия готвачите, пристигнали специално в Пловдив, за да покажат вкусовите качества на храната в своята родина, използват куркума в почти всички ястия.
Канелата също е много популярна, не както при нас предимно в десерти, а и в много от солените ястие. Тя успешно спомага за унищожаване на бактериите в устната кухина,а също така притежава свойствата на стимулант на храносмилателната система.
Специфичната подправка аджвайн, непозната по нашите ширини,е с много специфичен вкус. Тя помага изключително при проблеми със стомаха като балансира чревната флора. Джаянти използва тази подправка при приготвянето на две предястия. Това са самоса и пакори. Има самоса както за вегетарианците, така и за любителите на пилешко. По същия начин стоят нещата и с пакора, което представлява панирани зеленчуци, като панировката е от нахутено брашно и там се слага щипка от лечебната билка.
Джиндифилът, който вече набира почитатели и у нас, с екзотичния си и пикантен вкус, също е типичен за индийската кухня. Той се използва при храносмилателен дискомфорт до симптоми на настинка и грип. В кулинарията пък добавя екзотична нотка на храната. Един от най-използваните сосове в ресторант Индия, се прави от мента, джиндифил и кориандър. Това е прекрасно допълнение към една вкусна гозба, а освен това е и много лековит, именно заради микса от подправки.
Резенето е друга, изключително важна подправка, която можете да откриете в невероятните гозби на пловдивския ресторант. Вкусът му напомня леко на този на анасона. Особено се цени като средство против главоболие и лошо храносмилане.
Това, което Джаянти не пропуска да отбележи, е невероятния микс от подправки, наречен чат масала, който е много тачен в индийската кухня. За да се направи, съставките се запичат на сухо. След това се смилат или счукват едновременно. С тази богата палитра от билки, не само ще зарадваме небцето, а и целия организъм.
В никакъв случай не трябва да се забравя и шафрана, допълва индийският кулинар. Ние тук, в ресторант Индия, го слагаме например в десерта Кесар. Това е млечен крем с шафран и кардамон. Шафранът е една от най-скъпите подправки в света. Освен наситеният и екзотичен вкус, който се получава при готвенето на ястията с тази подправка, като бонус идват и лечебните свойства. Той подобрява кръвообращението и намалява нивата на холестерол в кръвта. Освен това, някои от съставките на шафрана ни правят по-щастливи, по-екзалтирани и ни действат като афродизиак.
Изключителна радост е, че в Пловдив вече имаме възможността да се докоснем освен до индийската култура и храна, но и до начинът им на живот. Така, можем превантивно да се предпазваме, хапвайки от вкусните гозби, подправени с натурални билки, които влияят благотворно върху здравето. Добавяйки билки, добавяме живот.
Странно,говорейки за българска народопсихология,как от рестората си позволяват да противоречат на клиетните?Когато си поставяш цел, е добре да е съборазена с нивото към което се целиш.Българския клиент и не само,иска внимание,качествена храна в изобилно количество и разумна цена.Не е нормално три парченца халва-рошав въздух, да струва 6 лева?!Не е нормално пет лъжици съдържание на сос с подправки и пет мини хапки пилешко да струват 15 лева?
Обстановката е леко тип столова.Обслужването – трагично. Менюто се пльосва върху чиниите и после се очаква да се храниш от тях.След като поръчката се вземе започва сагата – чакаш и така до 40 минути, след което се запитваш какво правя тук?Отговорът е, ами,готвачите са само двама!Порциите са детски, в мини шолички се чудиш тази четвърт пържола в сос, срува ли 14 лева?Замислете се, защо клиентите опитали от любопитство не повтарят!
Посетих го преди време, лошо не мога да кажа за ресторанта, интересна кухня за тези, които обичат люто е супер. И аз като дойде сметката се изблещих с моята приятелка платихме 70 лв за обяд, салата, основно и хляб с някакъв техен айрян. И един съвет към отговарящият от ресторанта, като си си платил за статия ще търпиш и добрите и лошите коментари и няма да се палиш защото така освен да отблъснете повече хора друго няма да постигнете
На ясно сме, че не можем да се харесаме на всички и че недоволни клиенти винаги ще има. На тях им пожелаваме да намерят някой по-добър и по-евтин индийски ресторант, а може и да си отворят техен такъв – както се вижда експертността на българина е в изобилие.
Киряков и Мира, които и да сте в действителност, целенасочените Ви усилия да увредите нашия имидж с Вашата дезинформация са нелепи. Ресторантът е един от най-актуалните в града в момента и е съвсем естествено, в духа на българската народопсихология, да се завижда и да се хвърля кал по всяко едно добро начинание. Ние сме достатъчно високо оценени от по-голямата част от нашите клиенти -който се разрови малко в интернет може да види отличните отзиви
въпреки рекламата, ресторантът не струва- храната е далеч от индийската, името не е достатъчно, вкусът липсва, цените не отговарят на предложеното, обстановката е кич.
собственика да иде да види какво и как сервират, дори в близки страни. нищо индийско няма тук
„Ресторантът е супер. Българинът знае кюфте и кебапче….Вкусна и различна храна,…“
Mного високи за стандарта на Пловдив цени. За едно ястие и ориз към него 1 човек плаща над 18 лева, отделно напитките. Мръсни покривки, тягостна обстановка, защото няма хора. Познавам индийската кухня и твърдя, че качеството на храната е под средното ниво, нещо, което бихте получили полуготово в заведение за бързо хранене.
Съветвам собствениците да променят политиката си, да намалят цените драстично и да подобрят качеството на храната.
Юлий Железаров, абсолютно вярно казано!!! Мисля, че трябва да намерят по-интелигентен начин да си рекламират ресторанта. 😉
Бил съм в Индия и знам от първа рака, тоест от техни лекари специалисти, защо е това, от къде произлиза този парадокс! В Индия здравеопазването е на много ниско ниво. Раковите заболявания въобще не се регистрират освен ако човек не е сред богатите богоизбрани индийци. Беднотията не ходи на лекари изобщо, умират без дори да знаят какви са причините за смъртта.