Бразилия и България се обединяват в ново крафт пиво
EVOÉ означава щастие, радост. Всеки иска да е щастлив, дори докато пие, затова решихме, че това е най-подходящото наименование, казва Георги Динев
Паулина Гегова
Както информирахме по-рано през седмицата, в четвъртък вечер се състоя представянето на най-новото бирено попълнение в Капана – крафт бира EVOÉ. Заведението „Котка и мишка“ стана домакин на събитието, в което двама от създателите на пивото – Сезар Пиментел и Георги Динев се срещнаха с хората, поговориха си по приятелски с тях, обяснявайки им подробности за напитката. Третият член на техния екип е Красимира Пилева, но за жалост тя не можеше да присъства. Бирата сама по себе си е много приятна на вкус – лек и не горчив. Въпреки високият й процент ( 7%) е свежа и не е тежка. Бразилската нотка определено се усеща, а ароматът е богат букет. В съчетание с гурме кухнята от наскоро завършилата АМТИИ – Здравка Кокалова, купонът беше повече от приятен.
Ето и какво споделиха пред нас момчетата за EVOÉ.
-Как решихте да направите тази интересна колаборация между България и Бразилия?
Георги: Приятели сме от почти 10 години и не за първи път работим заедно. В миналото правихме фотографски и графични изложби. Запознахме се в Лисабон. Аз живеех в Германия, Сезар и Каси в Бразилия. Когато преди 4 години се върнаха в България, Сезар измисли идеята за крафт бира, а преди 3 почна да я вари. Постепенно и аз станах част от плана. Той ми предложи да работя за него на заплата, но аз исках да инвестирам в проекта, да бъда наравно с него.
Сезар: От 7 години се интересувам от крафт бира. Един по-възрастен мой „учител“ у дома ме научи какво е хубава бира, какви са съставките. Трудно е да имаш пивоварна в България, затова ние използваме пивоварната „Визир“ в Словения. Едно е да произвеждаш сам за себе си, но когато произвеждаш за друг е много по-сложно и отговорно, защото поръчващият трябва да остане доволен и да следваш рецептата му. EVOÉ е белгийски вид бира. Те са най-добрите. Но има и българска съставка.
-Защо избрахте да я представяте в Пловдив?
Сезар: Следваме всички градове. Бяхме в София и Варна. „Котка и мишка“ е едно от най-известните заведения в страната за крафт бира, така че изборът беше ясен. Но искаме да я продаваме навсякъде, не само в големите, но и в малките градове.
-Какво е различното на тази бира?
Сезар: На първо място, че в нея има много любов. Освен това, тя е стил сезон. Това е нещо ново за българския вкус, но е идеална за хора, които обичат сладки и ароматни продукти, а тук ароматът наистина е наситен.
-Не е ли малко силна?
Георги: Не, процентите са в нормата за стила. Това е лятна бира за разхлаждане. В Бразилия температурите стигат до 40 градуса и тя е напълно подходяща срещу жегите.
-Какво количество произвеждате?
Георги: 1500 л., което е много малко.
-Мислите ли, че можете да промените българския пазар?
Сезар: Винаги ще има масова бира. Ние не се състезаваме с никого. В София вече има много магазини, в които не продават българско производство, а крафт бири. Бразилия е на II-ро или III-то място по крафт. Имаме си и собствен дрожди.
-Как мислите да популяризирате качествената бира в България?
Сезар: За сега чрез контакти, приятели, лични срещи. Искаме да научим хората как да съчетават пивото с храната, защото за бирата върви определена храна, както за виното втора, за уискито трета и т.н.
-Как измислихте името на пивото?
Георги: Мислихме го цяла година. Имахме списък с около 200 възможности (смее се). Дори давахме на приятели да ни помагат и да си казват мнението. В крайна сметка си сложихме краен срок. Един ден преди него слушахме песен на бразилския композитор Шико Буарке. На 3:15 минута изскача думата EVOÉ. На Сезар и Краси им хареса, на мен не. Е, вече ми харесва. EVOÉ означава щастие, радост. Всеки иска да е щастлив, дори докато пие, затова решихме, че е най-подходящото наименование.