Архивите разказват: Една от най-старите живи сгради в Пловдив
![](https://podtepeto.com/wp-content/uploads/2022/12/banyata-zad-darvoto-780x470.jpg)
Ени хамам, Орта Мезар, Еврейската, Чайка…, били нейните имена през вековете
Банята е една от четирите най-стари все още живи сгради в Пловдив
Преди ден ви съобщихме добрата новина, че собствениците на историческата баня разчистват от растителност около нея. Постройката – „герой” на днешната ни публикация – Баня Орта Мезар до преди 20-тина години се броеше за една от четирите най-стари живи сгради в Пловдив. Последната новост около хамама бе през май 2022-ра, когато ви съобщихме, че Реконструкцията на баня Орта мезар е на метри от финала по документи. документите още не са финиширали.
Баня Орта Мезар като произведение на Кристо – ГАЛЕРИЯ.
Припомняме ви историята ѝ в рубриката „Архивите разказват“.
Старата турска баня е наречен на едноименния квартал, който започва да се населва след завладяването на града от османските турци в края на XIV век.
![](https://podtepeto.com/wp-content/uploads/2022/12/kv.-orta-mezar.jpg)
Според историческите данни тази обществена баня е построена през ХV-XVI век. Известна е и с името Ени хамам. На горната фотография банята е зад дървото.
През годините, освен „турска“, е била и „еврейска“ къпалня.
By Michal Valach – Собствена творба, CC BY-SA 4.0, Link
Обявена е за паметник на културата от местно значение. Орта мезар означaва средното гробище, тъй като всяка нова махала по бреговете на река Марица си имала и място за покойниците, така се редували: квартал с гробище. Към 1902 г. била наречена „Корона”, а по-късно приела името “Цар Борис”.
![](https://podtepeto.com/wp-content/uploads/2022/12/orta-mezar-1975.jpg)
Типично по пловдивски през вековете „турската баня“ става „еврейска“. Орта мезар се наричал целия „площад“ отпред дълги години. През вековете махалата от робското време става част от еврейския квартал, а банята добива нарицателното „еврейската“. Въпреки че когато еврейските бежанци идват и се заселват тук, сградата е била на мястото си от векове.
![](https://podtepeto.com/wp-content/uploads/2022/12/318024401_478506951058754_5136889157881815606_n-1-1024x576.jpg)
Друг любопитен факт от историята на хамама е че през 1929 –та гдина лично цар Борис III подписал указ за събарянето ѝ, който за щастие впоследствие не бива изпълнен.
При предишния строй тя се е наричала „Чайка“. Незнайно защо соц кръстниците ѝ избират това име, под което банята функционира като обществена къпалня някъде до средата на 80-те години.
Малко по-рано, през 80-те години на ХХ век започва събарянето на старите сгради около нея, а Орта Мезар е една от малкото постройки, които остават там като символ на отминалите времена.
![](https://podtepeto.com/wp-content/uploads/2022/12/banya-orta-mezar.jpg)
В зората на демокрацията хамамът е общинска собственост и бива отдаван под наем за търговски цели, после в процеса на приватизация, го купуват двама пловдивски бизнесмени. Още тогава те имат проект, с който целят възстановяването и превръщането на банята в галерия със сцена и кафене.
За съжаление, през 2016-а г. в постройката избухва пожар, който не оставя почти нищо от намиращия се там по това време мебелен магазин. Изпепелен е и покривът… В момента от втората най-стара жива сграда в Града под тепетата стърчат останали само стените – като белег от историята на кръстовището на два от най-големите булеварда на Пловдив.
Източник: Lost in Plovdiv
Снимка на корицата: колаж Акция Фото Пловдив /квартал Орта Мезар/
Тая рухнала и мъртва сграда, кому е нужна, никаква история няма в нея. Правилно царят е искал да я бута.
Не е много жива. Направо си е умряла.
След 12 години гербаджийски суджук в града, не остана нещо нормално, читаво и ценно. Напълниха Пловдив с диви селтаци и помаци, нищо местно не зачитат, не ценат не се учат – затова и града следва и логичния си разпад… ще останат предимно мангали, помаци и 80 годишните старци.
Пари за крадене от крадливите общинари има, ама пари за съхранението на банята която е на 6 века няма. И бесилото ви е малко.
Вместо да пишите сълзливи статийки за полуразрушеният исторически обект, изпратете Арх.Проф. Акад. Караколев да интервюира собственика на руината Радослав Бозуков, кога ще ни ощастливи с гениалният си проект кафе-галерия най-после? Подготвил съм изключителни шедьоври за откриването!
Важно е да растат цените на имотите и толкоз
Тя е на 6 века, и кой знай още колко време ще стои така полуразрушена…