Представят документалното изследване „От кражби до убийства. Криминалните престъпления в България (1944-1989 г.)“ на българския историк д-р Стефан Иванов в Историческия музей на Пловдив
В книгата на българския историк д-р Стефан Иванов „От кражби до убийства. Криминалните престъпления в България (1944-1989 г.)“ за първи път в история ни цялостно и с документална подплънка се изследват криминалните престъпления преди 10 ноември 1989 г. С настоящото издание категорично се разобличава митът, че „през комунизма нямаше тежки престъпления и се живееше по-спокойно“.
Официалното представяне на книгата за Пловдив ще се проведе на 23 април 2024 г. /вторник/ от 18:00 ч. в зала „Съединение“ в Регионален исторически музей-Пловдив.
Авторът и книгата ще се представят от историка Рада Банялиева, дългогодишен изследовател на новата и най-новата българска история.
В разговор с автора ще се обсъдят основни проблеми и характеристики на криминалните престъпления в периода 1944–1989 г.: кражби на обществено и лично имущество, грабежи, изнасилвания и умишлени убийства. В книгата са публикувани конкретни данни, чиято липса досега прави възможно съществуването и използването на редица произволни и неотговарящи на действителността твърдения. Разгледани са условията и средата, в която се случват престъпленията и обобщените изводи от изследването.
Стефан Иванов е роден през 1975 г. в София. Доктор по история, има завършени магистърски степени и по Теология (Богословие), и по Маркетинг. Заместник-директор на 149 Средно училище „Иван Хаджийски“ в столицата. Избиран три последователни мандата за общински съветник в София за периода 2003-2015 г. Автор на книгите „България и Германия 1914-1915“ (историческа монография), „Три цвята: синьо, синьо, синьо“ (публицистика), „Песента на Славея“ (роман) и „От кражби до убийства. Криминалните престъпления в България (1944-1989)“ (историческа монография). Един от учредителите на местна коалиция „Синя София“, която за предстоящите парламентарни и европейски избори прераства в „Синя България“. Женен, с дъщеря и син.