ГрадътЗдравеНовини

Пловдив отбелязва Световния ден за борба с хипертонията

С акция за безплатно измерване на кръвно налягане и информиране на гражданите за рисковете от сърдечно-съдовите заболявания на площад „Стефан Стамболов“ до фонтана на Пеликаните

По повод Световния ден за борба с хипертонията – 17 май, специалисти от Клиниката по кардиология УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив ще се включат и в националната кампания на Лигата по хипертония. Те ще участват в акция за безплатно измерване на кръвно налягане и информиране на гражданите за рисковете от сърдечно-съдовите заболявания на площад „Стефан Стамболов“ до фонтана на Пеликаните.

Акцията ще се проведе от 10:00-16:00 часа.

Целта на инициативата е да повиши информираността относно високото кръвно налягане, да
подчертае значението на редовното измерване и да подпомогне ранното откриване и
овладяване на хипертонията според най-новите медицински препоръки.

Партньори на Българската лига по хипертония в скринниг кампанията в града е и МУ-Пловдив. Кампанията се осъществява с подкрепата на Световната лига по хипертония, Международното
дружество по хипертония, Международната диабетна федерация и други глобални здравни
организации.

Българската лига по хипертония подчертава нуждата от по-висока информираност и контрол на
високото кръвно налягане като ключов елемент за превенция на сърдечно-съдовите
заболявания в страната.

Във връзка със Световният ден за борба с хипертонията еекипът на РЗИ-Пловдив напомня, че Артериалната хипертония (АХ) е едно от най-често срещаните хронични заболявания и една от водещите причини за инвалидизация и преждевременна смърт в световен мащаб. Представлява трайно повишено артериално налягане. Засяга 42.8% от мъжете и 39.7% от жените в активна възраст (между 24 и 65 години). Реалният брой на страдащите от артериална хипертония надвишава статистическите данни, като всеки трети хипертоник във възрастта 35-44 години не подозира за заболяването си, а около половината от тези, които знаят, че имат АХ, не се лекуват.

Артериалната хипертония се дели на два основни вида – първична (есенциална) хипертония, която засяга над 90% от хипертониците и вторична (състояние, свързано с наличието на бъбречни или ендокринни заболявания). Определянето на кръвното налягане включва измерването на две стойности – систолна и диастолна – които зависят от това дали сърдечният мускул се съкращава (систола), или се отпуска между ударите (диастола). АХ може да доведе до редица усложнения като инфаркт, инсулт, сърдечна недостатъчност, исхемична болест на сърцето, атеросклероза, бъбречна недостатъчност, мозъчен кръвоизлив и увреждане на ретината.

Ето защо е важно поддържането на оптимални стойности на систолното и диастолното артериално налягане. В следващата таблица са представени нормалните и завишени стойности на кръвното налягане. Водеща роля за развитието на това заболяване има начинът на живот, а основните рискови фактори са нездравословната диета, недостатъчната физическа активност, наднорменото тегло, тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол и стресът.

За да поддържате оптимално артериално налягане и да забавите прогресията на артериалната хипертония и появата на нейните усложнения трябва да спазвате следните съвети:

  • Регулярно измервайте артериалното си налягане;
  • Консумирайте повече плодове и зеленчуци, по малко количество наситени
    мастни киселини и повече полиненаситени мастни киселини (омега 3-6-9);
  • Увеличете физическата си активност(30-60 минути/ден);
  • Намалете количеството на използваната сол;
  • Намалете количеството на консумирания алкохол;
  • Откажете се от тютюнопушенето;
  • Редуцирайте стреса;
  • Използвайте предписаните ви антихипертензивни лекарства регулярно.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина