Най-изявените юристи в България участват в конференция на ПУ
Научният форум под мотото „Правото – традиции и перспективи“ е кулминацията на тържествата по повод 25 години от основаването на Юридическия факултет
Научна конференция под мотото „Правото – традиции и перспективи” организира на 19 и 20 септември Юридическият факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Събитието е кулминацията от честванията по повод 25 години от основаване на факултета. В рамките на
конференцията среща ще си дадат най-изявените академични преподаватели, юристи и практици, както и представители на държавната и местната власт, разказа заместник-деканът на Юридическия факултет – доц. д-р Христо Паунов.
За първия ден от престижния форум са предвидени поздравителни адреси и юбилейни научни доклади от доайените и основателите на факултета, международните гости от Швейцария, Италия, Франция, Хърватия, Сърбия, Македония.
Очаква се да дойдат и „тримата големи”, както се наричат неофициално в съдебната власт председателят на ВАС, председателят на ВКС и главният прокурор. „Покани за юбилейната конференцията са отправени и до Президентството, Народното събрание, Министерския съвет, Министерство на правосъдието, Министерството на образованието и науката, местната власт“, уточни доц. Паунов.
Заседателната зала на Общински съвет – Пловдив ще домакинства на тържествената проява по повод 25 години правно образование в Пловдив. Официалното откриване е от 11:00 ч. на 19 септември с приветствени слова от ректора на ПУ „Паисий Хилендарски“ проф. д-р Запрян Козлуджов и декана на Юридическия факултет проф. д-р Венцислав Стоянов.
През втория ден конференцията ще се „премести“ в аудиториите и залите на ПУ „Паисий Хилендарски”, където паралелно на четири места ще се провеждат научни симпозиуми в четири панела.
Първият панел е „Гражданскоправни науки”, вторият – „Публичноправни науки”, третият – „Международно право и международни отношения” и четвъртият – „Теория и история на правото. Наказателноправни науки”. Всеки от модераторите на четирите панела е академичен преподавател от Юридическия факултет на Пловдивския университет.
„Самият брой на научните доклади във всички панели е внушителен – над 70. Ние се радваме, че десетки колеги от цялата страна заявиха участие в юбилейната конференция, което е доказателство за важното значение на юридическото образование и перспективата, която стои пред нас и пред нашите студенти”, подчерта доц. Паунов.
Адвокатска колегия – Пловдив, КЦМ и Фонд „Научни изследвания” към ПУ „Паисий Хилендарски“ са подпомогнали значително проявата, с която се слага кулминационната точка на честванията на юбилея на ЮФ, изразяват признателността си членовете на деканското ръководство на факултета. Те са благодарни и на подкрепата от страна на ректора проф. д-р Запрян Козлуджов и на Общински съвет – Пловдив в лицето на неговия председател – г-жа Савина Петкова.
Наред с научната част, за първокурсниците в редовна и задочна форма на обучение е предвидена полезна презентация за значението на правото, възможностите за развитие на студентите от Юридическия факултете на Пловдивския университет, както и много полезни съвети. Презентацията е подготвена от Факултетния студентски съвет на ЮФ и ще бъде представена на 20 септември от 10:00 ч. в 6-а аудитория на Ректората на ПУ „Паисий Хилендарски“. В същия ден студентите ще могат да посетят аудиториите и да изслушат и докладите на преподавателите.
„Надяваме се, че ще спазим традицията и занапред ще се справяме успешно с всички предизвикателства, които стоят пред нас. Правото е създадено от човека и служи на човека, а в основата на правото стои справедливостта. Всички ние сме призвани към нея, а Юридическият факултет е мястото, на което нашите студенти могат да черпят знания и да придобиват умения, за да я постигат в професионалната си реализация”, сподели доц. д-р Христо Паунов, който заедно с другия заместник-декан на ЮФ – доц. д-р Теодора Филипова, са сред основните организатори на юбилейната конференция.
От самото си начало досега 2017 година бе изпълнена с поредица прояви по повод юбилея на Юридическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“. Създаден е през 1992 г. с Решение на Академичния съвет на Пловдивския университет, взето на 17.06.1992 г. – Протокол № 29. Той е сред първите юридически факултети в страната, създадени след либерализирането на обучението по право. Въпреки, че в началото на 90-те години на ХХ век в различни висши учебни заведения се раждат редица нови факултети, предлагащи юридическо образование, пловдивският Юридически факултет е истинската алтернатива на първия и единствен дотогава български факултет по право – ЮФ при СУ „Св. Климент Охридски“.
ЮФ на ПУ полага основите на собствена школа в обучението по право в България. В продължение на 25-те години от своето развитие, благодарение преди всичко на доброто управление на своята образователна дейност, факултетът успя да създаде свой отличителен облик и да стане притегателен център за едни от най-перспективните кандидат-студенти, насочили усилията си в областта на юридическото образование. Добрата реализация на голяма част от възпитаниците на пловдивския ЮФ в съдебната власт, администрацията, адвокатурата, бизнеса и неправителствения сектор са свидетелство за високите стандарти на предлаганото обучение и добрата политика в тази основна сфера от неговото управление. Юридическият факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ е на трето място в рейтинговата система на висшите училища на МОН.