Градът

Градски мозайки: Кнауф върху архитектура

Кнауф върху архитектура? Въпрос на култура! Това е заключението от малката дискусия, която провокира снимка, публикувана в групата във Фейсбук „Да запазим тютюневия град”. Става въпрос за съсипана фасада на една красива близо вековна постройка на „Гладстон”, на пешеходната пътека край Дома на културата. Собствениците на сградата решиха да сторят най-лесното- да я опаковат с нови строителни материали за изолация, вместо да съхранят красивите архитектурни детайли по доскоро специфичната й осанка, с която би следвало да се гордеят. Няма ги вече идеите на незнайния за нас, архитект, оставил отпечатък в градска среда. Липсват така интересните и загадъчни сферични елементи в горната част на ъгловата сграда, както и приятния за окото релеф на фасадата. Всъщност сградата можеше да светне в автентичния си вид с малко освежаване и ремонт. Но уникалността отстъпи пред уеднаквяването. Отново.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

8 коментари

  1. „Кнауф върху архитектура?“ – Кое псевдо журнале го ,списва този жалък пасквил . Правиш ли разлика м/у лист гипсокартон и лист топлоизолация или регулярно да си поплюем . От 1 година не ви бях чел . Никаква загуба !

  2. Kvo sa pravite che neznaete na koi e tazi zgrada be? Do vcera pisahte plateni statio za dashteriata ama sega kak da pishem sru6tu tatkoto nali ni plati da otrazim na dashteriata abiturenskata.
    П.С
    Да ви е..а и скапаният саит

  3. И от стиропор да ги бяха направили. Можеха да заснемат фасадата, да поръчат същите елементи с формата на оригиналните, вместо да купят типовата декорация. Цената е една и съща при производителя. Но повечето реновирани сгради се обезобразяват по този начин. Архитектите не си дават зор, карат по инерция.

  4. А не е трудно тези кръгли елементи да се извадят и реставрирани, поставят върху освежената фасада, която да не в ужасно оранжево – драскана мазилка, а в автентични цветоре. Ех, този кич пак победи! 🙁

  5. Това са едни млади момчета с S класи чисто нови. Ако беше едно време, щях да кажа, че са мутри. Но не са. Бизнесмени са. Защото сега мутри няма. И както се вижда – културни. Санират.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина