ГрадътНовини

Евродепутатите призовават за минимални социални стандарти за хората на изкуството и културните дейци

Парламентът призовава Комисията да предложи „Европейски статут на хората на изкуството“, като определи обща рамка за условията на труд и минимални стандарти за всички страни от ЕС.

Държавите членки трябва също така да гарантират, че лицата, упражняващи свободни професии и самостоятелно заетите лица, включително хората на изкуството и културните дейци, имат достъп до колективно договаряне, заявяват евродепутатите в резолюция, приета в сряда с 543 гласа „за“, 50 гласа „против“ и 107 гласа „въздържал се“.

Трансгранична мобилност

Те посочват различията в националните законодателства относно правния статут на творците, които възпрепятстват сътрудничеството и трансграничната работа. Държавите членки следва да работят за взаимното признаване на квалификациите и дипломите в областта на културата и творчеството, премахване на всички други пречки пред трансграничното движение и работа, например чрез преразглеждане на административните изисквания за визи, данъчно облагане и социално осигуряване.

Евродепутатите призовават също така за специални програми в подкрепа на младите творци и иноватори, за могат да се движат и работят в Европа.

Приходи от авторски права и платформи за стрийминг

Заради пандемията, както хората на изкуството, така и публиката стават все по-зависими от стрийминг платформите, които налагат на авторите „клаузи за изкупуване“, като купуват от тях пълните авторски права срещу еднократно заплащане и по този начин лишават авторите от заплащане всеки път, когато произведението им се възпроизвежда. Членовете на ЕП искат от Комисията да обърне внимание на този проблем и да гарантира, че приходите се разпределят надлежно и справедливо между всички творци, хора на изкуството и носители на права.

Защита на свободата на изкуството

Членовете на ЕП призовават държавите членки да насърчават и защитават творческата свобода и да гарантират, че гражданите на ЕС могат свободно да се радват на творчески произведения. Те призовават Комисията да санкционира страните от ЕС, които не отстояват тази свобода.

Докладчикът Моника Семедо (Renew, Люксембург) заяви: „Дори преди пандемията много творци изпитваха затруднения и се нуждаеха от втори доход, за да могат да живеят прилично. Призоваваме държавите членки и Комисията да предприемат конкретни мерки за справяне с нестабилните доходи, неплатения труд и несигурността на работното място, както и за гарантиране на минимален стандарт на доходите на работещите в областта на изкуството и културата. Необходимо е също така да се избегнат бюрократичните тежести, като например разрешителните за работа или за провеждане на фестивали, както и двойното данъчно облагане на артистите, работещи в чужбина.“

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина