ГрадътКултураНовини

Фолклорни състави от Испания, Индия, Молдова, Мали, Сърбия си дават среща в Пловдив

Стартира 25-тото издание на Международния фолклорен фестивал

В 25-тото издание на Международния фолклорен фестивал през 2019 година, който ще се проведе от 29 юли до 2 август, в Пловдив ще си дадат среща представителни фолклорни състави от Испания, Индия, Молдова, Мали, Сърбия.

В годината, в която Пловдив е Европейска столица на културата, акцентът съвсем умишлено е поставен на българското представяне, затова и ще има силно, атрактивно българско участие – Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ Плевен, Ансамбълът за народни песни и танци “Пазарджик”, Ансамбъл „Дилянка“ Пловдив, Ансамбъл „Чепино“ Велинград и Ансамбъл „Тракия“, които ще имат самостоятелен концерт под надслов „Среща на поколенията“, по повод 45 годишнина от създаването ансамбъла – една от културните емблеми на града под тепетата.

Тържественото откриване на XXV Международен фолклорен фестивал е на 29 юли, в 20 часа на Античен театър, с участието на колективи от Испания, Индия, Мали, Молдова, Сърбия, Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ Плевен и Ансамбъл „Тракия“ Пловдив.

Всяка вечер в периода 29 юли – 2 август от 17.30 часа ще се състоят дефилетата на съставите. Те ще тръгват от „Дом Левски”, ще преминават по Главната улица и ще стигат до сцената на пл. „Стефан Стамболов”, където с начален час 18.00 ч. ще изнасят кратки концерти. Програмата ще продължава с официалните вечерни представяния на участниците на сцената  на Античния театър от 20:00 ч. Входът за събитията е свободен.

Участниците

СЪРБИЯ

ФОЛКЛОРЕН АНСАМБЪЛ НА ГРАД ПИРОТ

Артистичен директор: Боривое Стоянович

Фолклорният ансамбъл на Пирот е основан през 1886 г. Днес групата е част от Центъра за култура на Пирот, където нейните 450 членове са организирани в 5 групи. Всички те имат собствен фолклорен оркестър и солисти. Ансамбълът обединява 40 артисти, изпълняващи около 40 хореографии от различни региони в цяла Сърбия и съседните държави.

Фолклорната група се радва на голяма популярност както в Сърбия, така и извън страната. Ансамбълът на Пирот е участвал във всички местни фестивали, като е гастролирал и в повечето европейски страни.

ИСПАНИЯ

АНСАМБЪЛ „КОРЕНИТЕ НА ИСПАНИЯ“

Директор: Анхел Мартинес Кесада

Ансамбълът „Корените на Испания“ е създаден през 70-те години на миналия век под ръководството на неговия основател и хореограф Анхел Мартинес Кесада. Групата е известна с разнообразните си интерпретации на автентичен фолклор, както и със сериозната си дискография. Майсторските изпълнения на традиционни танци от региона са част от причините „Корените на Испания“ да бъдат признати за една от най-добрите групи в Сарагоса.

Ансамбълът „Корените на Испания“ е участник в многобройни фестивали по целия свят – Канада, САЩ, Гърция, Великобритания, Португалия, Швейцария, Германия, Австрия, Люксембург, Турция и Китай.

МАЛИ

ФОЛКЛОРНА ГРУПА „ТРАКТ-МАЛИ

Артистичен директор: Жакоб Дуньон

Основана през февруари 1991 г., ТРАКТ-МАЛИ е фолклорна група, съставена от 10 певци, танцьори и полиглоти, които говорят редките езици – догон, пеул и бамбара. Артистите са членове на мрежата FOMADDH (Малийски форум за демокрация и човешки права), базирана в Бамако, столицата на Мали. ТРАКТ-МАЛИ изпълнява както традиционни, така и съвременни танци. Групата участва традиционно във фестивалите в Бамако и Буркина Фасо, а традиционните им танци с маски на Догони са изключително атрактивни.

Фолклорната група си сътрудничи с неправителствени организации от различни страни и гастролира успешно във Франция, Алжир, Того, Буркина Фасо, Кот д’Ивоар и др.

ХОЛАНДИЯ

ТРИ ЖЕНИ. ТРИ КУЛТУРИ. ЕДНА ИСТОРИЯ. ЕДНА СЦЕНА

„Докато тя пее“ с второ издание в България е съвместен музикален проект на фондация ПЛОВДИВ 2019 и ЛЕУВАРДЕН Европейска столица на културата, Холандия 2018. Това културно пътешествие обединява артисти, чиито корени са свързани с идишката, българската и ромската общности. Участниците в проекта са професионални музиканти – холандската изпълнителка Лусет ван дер Берг, която  е един от водещите гласове на новото поколение идишки певци; Мария Пашева представител на българската култура, която ще се включи с изпълнението на странджански и тракийски народни песни, Гинка Цер – певицата, която изпълнява чудесно както ромски песни, така и българска народна музика,Мирослав Турийски, Кристиан Желев и част от оркестър „Брестовица“.

#ЗАЕДНО те ще създадат общ концерт, който ще се случи за първи път специално за публиката на Международния фолклорен фестивал Пловдив на 01 август от 19:00 ч. на площад „Стефан Стамболов “.

ИНДИЯ

ПРЕДСТАВИТЕЛЕН ФОЛКЛОРЕН АНСАМБЪЛ НА КУЛТУРНИЯ ЦЕНТЪР В ЩАТА ПЕНДЖАБ

Директор: д-р Давиндер Сингх Чина

Пенджабският представителен фолклорен ансамбъл се ръководи от режисьора д-р Давиндер Сингх Чина. Индийските артисти представят най-колоритните и екзотични танци от щата Пенджаб, Северна Индия. Нейният репертоар включва автентичния народен танц „Бхангра“, танцът „Гидха“, „Малвай-Гидха“, „Болиян“, въздействаща пенджабска музика и много други атрактивни композиции.

От 2001 г. уникалният индийски фолклорен ансамбъл е участвал 125 пъти в най-известните световни фестивали на Европа, Австралия, Доха – Катар и Южна Корея.

МОЛДОВА

АНСАМБЪЛ ЗА БЪЛГАРСКИ НАРОДНИ ПЕСНИ И ТАНЦИ „РОДОЛЮБИЕ“

Директор: Нина Автутова

Ансамбълът за български народни песни и танци «Родолюбие» е създаден през 1986 г. със заповед  на Министерството  на културата на Молдова. Запазването на българските ценности, бит и култура в Бесарабия се дължи именно на поддържането и развитието на автентичния фолклор. Ансамбълът за български  народни  песни и танци «Родолюбие», град Тараклия е културната  визитна  картичка  на бесарабските  българи, уникална и единствена по своя род институция извън  пределите на България.

За своето тридесетгодишно  съществуване,  ансамбълът си е извоювал  достойно  място в културния  живот не само на Молдова, но също и в  България, Украйна, Франция, Италия, Германия, както и в редица други държави, където  има българска  диаспора.

БЪЛГАРИЯ

АНСАМБЪЛЪТ ЗА НАРОДНИ ПЕСНИ И ТАНЦИ “ПАЗАРДЖИК”

Главен художествен ръководител: Атанас Чолаков

Ансамбълът за народни песни и танци “Пазарджик” е създаден през 1962 г. от Александър Начев. Той е истинско средище за съхраняване и популяризиране на танцовата, музикална и песенна традиция от пазарджишкия край. През 1982 г. Атанас Чолаков става главен художествен ръководител и диригент на хора. Богатият репертоар на ансамбъл “Пазарджик” представя фолклорното богатство на Тракия, но музикантите изпълняват с успех обработки и на автентични образци от всички области на България. Творческият път на ансамбъла е белязан и с активна звукозаписна дейност.

Ансамбъл „Пазарджик“ е познат в различни точки на Европа. С огромен успех музикантите са гастролирали многократно в Русия, Германия, Франция, Полша и страните от Балканския регион. Постоянни са контактите им с град Миханиона в Гърция.

БЪЛГАРИЯ

СЕВЕРНЯШКИ АНСАМБЪЛ „ИВАН ВЪЛЕВ“ – ПЛЕВЕН

Директор: Мариян Туджаров

Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци е създаден през 1959 година в град Плевен. Той представя най-характерното за фолклорната област между Дунав и Стара планина по един вълнуващ, новаторски и високо професионален начин. Спектаклите на Северняшкия ансамбъл обединяват усилията на оркестър и танцьори, създавайки хореографски картини подчинени на въздействаща драматургична идея. От  Европейския форум на експертите и академията за международно признати лидери в науката и културата,  на Северняшкия ансамбъл е присъдена „Златна карта“ за значим принос в развитието на Европейската култура.

Съставът прославя българския фолклор у нас и по света и гастролира успешно в Русия, Италия, Полша, Швейцария, Мароко, Франция, Йордания, Сирия, Германия, Гърция, Канада, САЩ, Канарските острови, Македония   и  много други.

БЪЛГАРИЯ

ФАЛКЛОРЕН АНСАМБЪЛ „ТРАКИЯ“ – ПЛОВДИВ

Главен художествен ръководител: проф. д-р Даниела Дженева

Фолклорен ансамбъл „Тракия“ гр. Пловдив е създаден през 1974 г. Творческият му облик е създаден от проф. Кирил Дженев, но се развива през годините с помощта на най-големите автори в областта на фолклора. Съществен принос за този неувяхващ творчески заряд винаги са имали и изпълнителите.

Вече 45 години „Тракия“ е новатор в музикалните и танцови форми, като нито за миг не прекъсва връзката на съвременното изкуство с дълбоките корени на българския фолклор, обреди и легенди. Спектаклите на Ансамбъла излизат от рамките на традиционните концерти и по един блестящ начин разкриват огромното фолклорно богатство на България от всички етнографски области.

До сега са изнесени хиляди концерти във всички краища на България и в повече от 60 страни по света. Ансамбъл „Тракия“ е емблема за град Пловдив и уникално Българско постижение за световната сценична култура.

БЪЛГАРИЯ

ФОЛКЛОРЕН ТАНЦОВ СЪСТАВ „ДИЛЯНКА“

Ръководител: Мария Кьосева

Фолклорният танцов ансамбъл „Дилянка“ е създаден през1992 г. в гр.Пловдив. През 2017 г., художественият ръководител и хореограф на състава Мария Кьосева отбелязва 40 години творческа дейност. В ансамбъла танцуват момичета и момчета, разделени в три групи – подготвителна школа, средна група и младежка формация. В репертоара на“ДИЛЯНКА“ са включени танци от всички етнографски области на България. Колоритните костюми и динамика на танците завладяват публиката не само у нас, но и в чужбина. Вече 25 години, ансамбълът е сред най-активните в културния живот на Пловдив.

Фолклорният състав „Дилянка “ многократно е бил лауреат на наши и международни фолклорни фестивали. Успешните гастроли на танцьорите, включват турнета в Чехия, Полша, Гърция, Белгия, Франция, Италия, Кипър, Дания, където многократно са награждавани с фестивални отличия.

 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина