Въвличането на младите хора в темата за културното наследство е много важно, каза под тепетата еврокомисарят Тибор Наврачич
Няма Европа без култура, категоричен е Лука Жайе, встъпващият председател на Европейския икономически и социален комитет
Няма Европа без култура, дебело подчерта в Пловдив днес Лука Жайе, встъпващият председател на Европейския икономически и социален комитет, на откриването на Международна конференция „Културното наследство: За една устойчива Европа”. Начало на големия форум, събрал над 300 експерта по темата от всички точки на Стария континент в хотел Империал, даде еврокомисарят по образованието, културата, младежта и спорта Тибор Наврачич. Пред гостите на събитието той предложи културното наследство да влезе в училище. Въвличането на младите хора в темата за културното наследство е много важно, заяви Тибор Наврачич.
Конференцията е част от програмата на Европейската година на културното наследство, каза в словото си зам.-министърът на културата Амелия Гешева. Тя отбеляза, че наследството е това, което ни обединява, а нашата мисия е да го опазваме и споделяме. Какъв смисъл влагаме в Общото културно наследство? Как се включва то в другите политики? На тези и други въпроси трябва да потърсим отговори на форума. Тъй като общото културно наследство е и обща отговорност, подчерта Гешева. Тя повдигна въпроса какво ще е новото поколение от програми на ЕС след 2020г., касаещи културното наследство. Нужна е устойчива политика в тази област. Изискват се колективни усилия. Но и всеки един от нас трябва да поеме своята отговорност за опазването на собствената си история и памет, допълни Гешева.
Тази година на културното наследство ни дава фантастични възможности. Тя не е просто 365 дни, а е начало на един дълъг процес, заяви еврокомисарят Тибор Наврачич. Той е категоричен, че места като Шипка, Старосел, Пловдив, София и Варна трябва да бъдат разпознаваеми на европейско ниво. Говорим за една голяма общност, създадена от общности. Пловдив е най-доброто място за провеждането на тази конференция. Тук се усеща духът на европейската идентичност и многообразие, каза Наврачич. Подготвяме нови европейски стратегии по въпросите с културното наследство, които ще представим по-късно през пролетта, допълни той.
Трябва да се работи върху стабилен растеж в културния сектор и креативните индустрии в Европа. И не трябва да забравяме, че наследството не са само сгради и паметници. Начинът, по който готвим, е част от културното наследство, каза встъпващият председател на Европейския икономически и социален комитет Лука Жайе. Той отбеляза, че е нужно по-добро образование в сферата на културата и изкуството. Спомена Кристо и начинът, по който той свързва хората. Наследството е есенцията на нашето бъдеще. Когато се учим един от друг ще разберем колко е уникален Европейският съюз. Затова и кирилицата ще е на специален фокус в годишнината на Европейския икономически и социален комитет, информира Лука Жайе.
Всички високи гости пожелаха успех на Пловдив като Европейска столица на културата догодина и не скриха, че най-вероятно ще се върнат под тепетата през 2019г.
спс не над
2gj.ru
най-големия фейк е другарката Гешева. Браво на г-н Жайе!
ЕДин голям ФЕЙК!