ГласовеМнения

Арх. Джугаланова в потрес от отказа на Николай да спаси черквата в Черноземен

Експертката от НИНКН е подписала становището за съгласуване на проекта

Църквата е със статут на Паметник на културата от 1973г.

Арх. Жана ДжугалановаПотресена съм от отказа на пловдивския митрополит да подпише договора за отпускане на европейски средства за ремонта на черквата в Черноземен. Потресена съм не само от неговата реакция, а и от реакцията на старозагорския митрополит, който забрани църквите да кандидатстват по програми, коментира случващото се с паметника на културата „Св. Георги” в пловдивското село арх. Жана Джугаланова, старши експерт в Националния институт за недвижимото културно наследство. Подписът на специалистката стои върху становището до зам.-министъра на културата от служебния кабинет Деяна Данаилова от 17 януари 2013г. по повод проекта за „Преустройство, ремонт и реконструкция в рамките на съществуващ обем на православен храм „Св.Георги”. Когато се е правил паметникът на Левски всички кметове са си изградили по една къща на булеварда, но една стотинка не са дали за самия паметник на Апостола. Народът е събрал средствата. Сега е същото. Когато се намериха пари за черкви, започнаха да се появяват два вида хора- едни, които да се наместят в системата и да краднат, и другите, облечените в духовнически одежди, които казват Не на тези пари, докато хората правят всичко по силите си да ги спасят. Това е абсурдно, неразбираемо, допълни арх. Джугаланова.

От становището става ясно, че рушащата се „Св. Георги” е със статут Паметник на културата на изобразителното изкуство, деклариран със списък от 03.11.1973г. на НИПК. Констатациите на експертите са, че сградата на черквата е в тежко състояние. Това е преди година и два месеца. Сега състоянието е катастрофално. Специалистите считат, че до тук се е стигнало поради лошо фундиране и неполагане на необходимите грижи.

В становището си те препоръчват на зам.-министър Данаилова да съгласува проекта, тъй като той спазва изискванията им. Като изброяват: „Получените множество пукнатини по всички външни стени се предвижда да се запълват след конструктивното укрепване.

Художествена ценност са плиткорезбованият иконостас, с ажурен опростен завършек, медальоните над вътрешните колони, поредица от дарителски икони по парапета на галерията и изписването на плоскомидийната ниша. За тази част е представено становище на художник реставратор, което дава предвартелни указания, предвид недостъпността до някои от елементите поради опасност от инциденти.

Предложените материали за настилки, мраморни и каменни плочи с правоъгълна форма и дюшемета, които заменят циментовите замазки в наоса, олтара и притвора и свещопродавницата са подходящи.

Предложеният проект за оцветяване е съответстващ на структурата на фасадите с плитки ниши около прозорците, като решението за запазване, почистване и откриване на каменните рамки е правилно. Интензивността на цветовата гама следва да се промени като наситената охра с нюанси на зелено да се изсветли и премине в по-топла гама”.

Зам.-министър Данаилова подписва проекта, в последствие фонд Земеделие отпуска средствата без никакви забележки, а днес Николай Пловдивски отказва да парафира договора, с който да отпуши въпросните 700 хиляди лева с мотив, че сумата е завишена.

Под тепето дочу, че освен познатите вече подобни случаи, има още доста такива. Скоро ще ви запознаем с част от тях. А темата за „Св. Георги” в Черноземен продължава!

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. Този Николай не може ли да го изнесем просто, този е пълне откачалник и глупак? Как може да ти дават пари и ти да ги отказваш, все едно нарочно иска църквата да падне. Е после как на тая църква с толкова скандали да й даде човек дарениеили дори да има уважението, което те искат…Знаят само да искат, но са и те в друго измерение. Срамота.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина