Изпод тепетоМнения

Цялото културно-историческо наследство е събрано в единна база данни

Два дигитални центъра отварят врати за посетители

Паулина Гегова

Програмата БГ 08 „Културно наследство и съвременни изкуства“ цели да подпомогне възстановяването и опазването на културното наследство, да осигури достъпна среда и да възстанови културната история на Пловдив – един от най-старите живи градове.

Проектът започна преди близо две години и вече е на финалната права. Основната идея е да дигитализира движимото и недвижимото културно-историческо наследство от фондовете на най-важните културни институции на територията на Община Пловдив като ОИ „Старинен Пловдив“, Народна библиотека „Иван Вазов“, Регионален етнографски музей, Регионален археологически музей, Регионален исторически музей и Градска художествена галерия.

За момента в електронната система са дигитализирани 50 000 единици движимо културно наследство и 30 обекта недвижимо наследство. Такива са Одеона, Римския акведукт, Античен театър Пловдив, Небет тепе, някои от къщите в Стария град и други. Всички те са заснети в триизмерен модел.

Двата дигитални центъра също отварят врати за посетители. Единият се намира на ул. „Цанко Лавренов“ 10 в Старинен Пловдив, който вече има назначен управител и два IT специалиста.

Другият се помещава в Народна библиотека „Иван Вазов“ като разполага със скенер А0, възлизащ на 100 000 лв. и съхранява книжното културно-историческо наследство.

10% от единиците са отделени за ромското наследство, което е част от българската и градска история. В тях са включени фотографии, обичаи и традиции на етноса.

Общата стойност на проекта възлиза на 586 778, 77 евро и е първият в страната завършен от-до дигитален проект.

Достъпът до електронната система е лесен. Там може да се намерят както всички движими и недвижими единици, така и да се създаде обратна връзка с институциите-партньори. В сайтът може да се влезне и през мобилни технологии.

За директорът на ГХГ Красимир Линков най-важната част от проекта не е завършъкът му, а бъдещето му след това. На същото мнение са и колегите, участвали в изграждането му през последните две години. Те ще се постараят да направят всичко възможно не просто да предоставят информация и снимков материал на потребителите, а да превърнат проекта в „дишащ“ и водещ собствено съществуване. За целта са обучени и 12 експерти от институциите в областта на дигитализацията, за да продължат тази значима за града политика.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина