Законът за бюджета за 2025 г. ще бъде с дефицит в рамките на 3% от БВП, колкото е по Закона за публичните финанси. Това каза на брифинг в Министерския съвет служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова, предава Dir.bg.
„Провеждаме срещи във връзка с набелязаните мерки, както с работодателските и синдикални организации, и Сдружението на общините в Република България, така и с част от политически партии в 51-вото Народно събрание. Това се наложи, тъй като при анализа на приходите и разходите за 2025 г. беше установено, че разходите по действащи политики и законодателство са с 18 млрд. лв. повече, отколкото са приходите, изчислени на базата на макроикономически показатели и действащи политики (с тези разходи дефицитът би бил много над допустимите 3% от БВП, около 8-9% – б.р.). Във връзка с това се наложи да бъдат набелязани мерки по отношение на приходите и разходите, за да бъде представен бюджет с дефицит 3%“, каза Петкова.
„Финансовата стабилност на държавата е най-важното за служебното правителство. Във връзка с това положихме всички усилия да предложим бюджет, който да гарантира устойчивост за страната“, увери вицепремиерът.
„Част от приходните мерки, след обсъждането с работодателите, синдикатите и парламентарно представените партии, няма да бъдат внесени.“ Няма да бъде внесена мярката за увеличаване на осигуровките, отбеляза Петкова.
Финансовият министър открои приходните мерки, вече съобщавани:
- облагане на свръхпечалбите на банките,
- данък върху подземните богатства,
- увеличение на акцизите на тютюна, тютюневите изделия и алкохолните напитки,
- „някои предложения, свързани с отпадане на намалените ставки“ (по ДДС), без да става ясно кои, но най-вероятно ще отпадне намаленото облагане с 9% за ресторантьори и хотелиери.
Петкова отбеляза, че подобни увеличения не биха повлияли на цените на акцизните стоки за крайния потребител.
Финансовият министър подчерта като много важно, че няма да се увеличават основните данъци – ДДС, корпоративен данък, данък върху доходите на физически лица, както и осигуровките, защото, по думите ѝ, те оказват пряко влияние или върху инфлацията, или върху икономическото развитие.
Преди правителственото заседание премиерът Димитър Главчев каза, цитиран от БНР, че се „предвижда увеличение на доходите, така както са обещани“.
Пенсионерите ще получат по 100 лева коледни добавки
„Тоест, в Министерството на отбраната, в Министерството на вътрешните работи, е предвидено да се получи това, което е обещано, защото не си изпълняваме обещанията просто. Предвиден е и ръст и на другите доходи, а за пенсиите също, както сме казали, Covid добавката ще продължи да се включва в пенсиите. Ще бъдат осъвременяване по швейцарското правило“, обясни служебният премиер.
По пътя към еврозоната
Димитър Главчев е категоричен, че ще си изпълним задълженията и ще внесем бюджет с 3% дефицит, за да можем да продължим начертаното и да влезем в еврозоната, без да уточнява кога ще бъде внесен проектът.
„Вече сме на финала за приемането ни в еврозоната. Очакваме изпълненото на ценовата стабилност, за да може да се изготвят извънредните конвергентни доклади“, каза Петкова.
Служебният премиер припомни, че окончателният вариант на закона за бюджета се гласува в Народното събрание, както и че съществува възможност вносителят на законопроекта да го оттегли. Ако видим, че е застрашена 3-процентната рамка на дефицита, ще предприемем действия по оттегляне на бюджета, закани се служебният премиер.
„Няма да позволим в Народното събрание да бъде увеличен този дефицит, за да се предотврати влизането на България в еврозоната“, категорична бе Людмила Петкова.
Кога ще бъде внесен бюджетът
Очаква се проектобюджетът да бъде обсъден с Националния съвет за тристранно сътрудничество, след което да бъде одобрен и внесен в Народното събрание още през следващата седмица.
Не знам защо политици трябва да ни призовават и независими експерти на политически партии да внесем бюджет. Никога не съм казвал, че няма да внесем бюджет. Даже имахме готовност да го внесем и в предишното събрание, изтъкна Главчев във връзка с настояването на съпредседателя на ПП Асен Василев правителството да внесе проекта възможно най-скоро.
Междувременно сме внесли 12 законопроекта в 51-вото Народно събрание, четири от които са за данъчните закони. Всеки, който се занимава с бюджет, знае, че първо се приемат данъчните закони, които са основата за приемане на бюджет, подчерта служебният премиер.