Участниците ще връчат финалния доклад лично на заместник-кмета на Перник
Заключителното събитие на първата Младежката климатична асамблея у нас, водена от природозащитната организация WWF с подкрепата на European Climate Foundation, ще се проведе днес от 15:00 ч. в сградата на Международен младежки център – Перник. В рамките на събитието участниците – млади хора на възраст между 15 и 29 години – официално ще връчат финалния доклад с резултатите от сесиите на Асамблеята на заместник-кмета на града г-н Стефан Кръстев.
Докладът отразява гледната точка на младежите за социалното, икономическо и екологично развитие на Перник в контекста на справедливия преход. Документът съдържа осем категории с предизвикателства с висок приоритет, преодоляването на които участниците виждат като път за развитието на един икономически активен и същевременно екологично балансиран град. Сред категориите са: „Ограничаване замърсяването на въздуха“, „Фокус върху възобновяемата енергия“, „Овластяване на младите хора“, „Превръщането на града в по-зелено и приветливо място“, „Развиване на младежки инициативи“ и др.
Всяка от категориите съдържа и набор от идеи за справяне с предизвикателствата, генерирани в дебатите на Асамблеята. Над 40 младежи от Перник взеха участие в нейните сесии. Предложенията им бяха разработени в резултат на отворени дискусии по набор от въпроси, свързани с развитието на града в области като зелено предприемачество, устойчиво управление, справедлив преход, включване на младежите в процесите на вземане на решения и др.
„Гражданските асамблеи са изключително ефективен инструмент за включване в управлението на различни групи от обществото. От тях често излизат навременни и иновативни идеи. Така се случи и с Асамбеята за климата. Сред най-любопитните предложения на младежите от Перник влизат: идеята за въвеждане на електрически градски транспорт и на споделени електрически превозни средства;по-добро управление на отпадъците, включително и чрез стимулиране на рециклирането;кариерно ориентиране за младите хора и възможности за чести срещи с представители на бизнеса и много други“, коментира Лилия Аракчиева, ръководител програма „Младежка ангажираност, образование и иновации“ във WWF.
На събитието ще присъстват младежи-участници в Асамблеята, техни връстници от Перник, представители на учебни заведения, местната администрация, Младежкия център, както и на природозащитната организация WWF, включително и нейният изпълнителен директор Веселина Кавръкова. Събитието е отворено също и за представители на медиите, както и за широката публика.
Какво представлява Младежката климатична асамблея?
Младежката климатична асамблея е първата по рода си инициатива в България. Тя бе учредена на 25-и октомври миналата година в Перник от десетки млади хора, осъзнали необходимостта от активни действия за справяне с негативните последици от климатичните промени и нуждата от справедлив преход в техния регион. Целта на Асамблеята е да повиши информираността на младежите относно възможностите за устойчиво развитие, да им предостави платформа за споделяне на опит и идеи, както и да подпомага местната администрация в разработването на иновативни и ефективни климатични политики.
Защо Перник?
Регионът на Перник е традиционно свързан с въглищната индустрия. Очаква се, че до 2026 г. много работни места в областта на производството на електроенергия и добива на въглища ще бъдат засегнати. Продължаващите дебати относно целта на България за поетапно спиране използването на въглища до 2038 г. и краткосрочните усилия за декарбонизация подчертават необходимостта от провеждането на публични дискусии.
WWF и справедливия преход
WWF работи във въглищните региони на Югозападна България, където през годините изгради мрежа от дейни млади хора, учители, представители на местната власт и различни заинтересовани страни. Всички те заявяват стремеж към промяна на икономически модел по устойчив начин, който да гарантира защита на природата и удовлетворяващи възможности за кариера. Именно това е и целта на Асамблеята – да даде възможност на младите хора да се превърнат в посланици на добра воля и да гарантира, че гласът им ще бъде чут.