БългарияНовини

Не е вярно, че ТЕЦ-овете в Маришкия басейн генерират 6 милиарда в евро или в левове годишно

Автор: Василена Доткова

Източник: Factcheck.bg

  • Цитираните от Тошко Йорданов данни са неверни – в оригиналното изказване, на което той се позовава, се говори за общия износ на електроенергия от България през 2022 г., а не за приходите или печалбите на централите в Маришкия басейн;
  • Сумата, която Йорданов цитира, представлява предварително изчисление на Делян Добрев от ГЕРБ за 2022 г. Тя е в левове, а не в евро, и впоследствие се оказва завишена;
  • Не е вярно, че цитираната сума представлява „7% от парите на държавата“;
  • Посочените приблизителни данни за износа не са валидни за никоя друга година, освен за рекордната 2022 г., а базираните на тях изчисления за бъдещето водят до нереални резултати.

Твърдение:

Тошко Йорданов, „Има такъв народ“ (ИТН), в предаването „На фокус с Лора Крумова“ по NOVA, 29 септември 2024 г.:

„Ще ви цитирам експерти по енергетика. […] Делян Добрев: октомври 2022 г.: ТЕЦ-овете изкарват 6,5 лева от износ, 7% от парите на държавата са от износ на ток.“

„Просто казано, Мариците изкарват 6 милиарда евро, затваряйки ги, губим 6 милиарда евро, получаваме два милиарда евро…“

„Вижте, вие не разбирате ли, че от едната страна стоят шест милиарда, от другата стоят два? Да, да ги загубим тия два – със загубата печалбата е повече.“

Проверка:

В предаването Тошко Йорданов няколко пъти повтаря, че „Мариците изкарват 6 милиарда“. Кандидатът за народен представител от ИТН е непоследователен и неточен във формулировката на твърдението, като в част от случаите говори за 6 млрд. евро, в друга част просто за 6 милиарда. В същото време той посочва като източник на тези данни Делян Добрев от ГЕРБ, но в цитата, който му приписва, самият Йорданов говори за сума от „6,5 милиарда лева“.

От изказванията на кандидат-депутата на ИТН не става ясно и дали има предвид печалба, приходи или друг финансов показател на централите в Маришкия басейн. В част от случаите той заявява просто, че ТЕЦ-овете „изкарват“ тази сума, друг път я определя като печалба, а в приписания на Делян Добрев цитат я посочва като „6,5 млрд. лв. от износ“.

Проверката на Factcheck.bg не откри изказване на Делян Добрев от октомври 2022 г., в което да се срещат точно в този вид цитираните изречения. Такова няма в стенограмите на Народното събрание от посочения месец, нито в медийните изяви на Добрев по темата. Част от цитираните изчисления са представени от Добрев в декларация от името на парламентарната група на ГЕРБ, която той прочита от трибуната на Народното събрание на 17 ноември 2022 г. В нея той изрично пояснява, че това са негови собствени предварителни сметки и според тях общата стойност на изнесената през 2022 г. електроенергия може да се очаква да достигне 3,2 млрд. евро. На същата дата Делян Добрев публикува видео със своето изказване в профила си във Фейсбук, а друга публикация от същия ден съдържа и текста, прочетен в пленарната зала.

Колко процента от „парите на държавата“ са от износа на ТЕЦ-овете

На 20 ноември 2022 г. Добрев споделя изчисленията си и във видео интервю с ютюбъра Ивелин Николов. В клипа той отново заявява, че коментираните 6,5 млрд. лв. са общата стойност на изнесения ток за годината от всички централи, а не само от тези на въглища. „За толкова пари изнасяме електроенергия,“ обяснява Добрев във видеото. Тук се появявят и споменатите от Тошко Йорданов 7%, за който кандидат-депутатът от ИТН твърди, че са „7% от парите на държавата.“ Тази негова интерпретация също се оказва невярна.

Всъщност очакваният [общ] износ е 45 млрд. евро, от които 3,2 милиарда евро са от електроенергия. Тоест 7% от износа на България е от електроенергия,“ казва Делян Добрев във видеото.

Представените от Добрев изчисления са направени през ноември 2022 г. и се базират на допускането, че количествата и стойността на изнесения ток ще се запазят на сходни нива до края на годината. Те обаче варират и в крайна сметка общият износ на електроенергия от България достига 2,7 млрд. евро според статистическите данни на Българската народна банка. Тази сума се равнява на около 5,5 млрд. лева, а не 6,5 млрд., както продължава да твърди през 2024 г. Тошко Йорданов. Общият износ на страната за 2022 г. е 47 млрд. евро, което означава, че изнесената електроенергия съставлява 5.8% от него, а не 7%, както е предвидил преди две години Делян Добрев. В същото време стойността на целия изнесен от България ток представлява малко над 3% от БВП или „от парите на държавата“, както се изразява Тошко Йорданов. Този рекорден дял обаче спада на 1,6% още на следващата година.

Перфектната енергийна буря на 2022 година

Годината, в която Русия започна пълномащабното си нападение срещу Украйна, създаде уникална комбинация от фактори в енергетиката, които трудно някога биха се повторили отново. Затова използването на тази година като базисна за каквито и да било изчисления за бъдещи печалби води до нереални резултати. Сред тези фактори бяха несигурността на енергийните доставки, спирането на руския газ за редица държави в ЕС, саботажът на „Северен поток“ и мерките, които страните предприеха, за да се подсигурят с алтернативни енергоизточници. Всичко това доведе до скок в цените на газа и на електроенергията, който пък направи възможна реализацията на иначе твърде скъпия ток от въглища на международните пазари.

Кризата в доставките обаче беше преодоляна и още преди края на 2022 г. цените започнаха да се успокояват, а търсенето на енергия от въглищните ТЕЦ започна да намалява. Както показва статистиката на БНБ, още през 2023 г. стойността на изнесения от България ток се е понижила с 43,5% и вече е била 1,5 млрд. евро или около 3 млрд. лева – сума, която се равнява на 3,6% от общия износ на страната.

ТЕЦ-овете работят все по-малко и произвеждат скъп ток

Цитираните както от Тошко Йорданов, така и от Делян Добрев числа се отнасят за износа на ток, а не за приходите или печалбите на отделна електроцентрала или група електроцентрали в България.

С изключение на извънредни ситуации като тази през 2022 г., когато цените на тока бяха извънредно високи, въглищните централи все по-трудно успяват да реализират производството си на пазара. Причина за това е и схемата на Европейския съюз за търговия с емисии, която предвижда производителите да купуват разрешителни (или квоти) за изпуснатия при работата им CO2. Въглищата са най-замърсяващият енергоносител, което означава, че разходите за квоти при този тип производство на енергия са най-високи. Закупуването на квоти се извършва на базата на отделения при производството въглероден диоксид и не може да бъде ангажимент, който „България вече е изпълнила“, както невярно твърди Тошко Йорданов в предаването.

Лигнитните въглища от Маришкия басейн са нискоефективни. Те генерират относително малко енергия, а отделят голямо количество СО2. Това означава, че централите, които ги използват, имат висок емисионен фактор. Затова разходите им за квоти са относително високи, себестойността на произведената електроенергия се покачва и тя става пазарно неконкурентна спрямо евтините и чисти енергоизточници, чието използване нараства.

Въглищните централи в Маришкия басейн са три, като само една от тях е собственост на държавата. Една от частните централи – ТЕЦ „Марица Изток 3“, собственост на „Контур Глобал“, вече спря да работи през февруари тази година, след като изтече дългосрочният ѝ договор с НЕК за изкупуване на произведената енергия. Компанията работи по проект за изграждане на соларни мощности и батерии за съхранение на енергия на терена на централата.

Другата частна ТЕЦ AES Гълъбово (бившата „Марица Изток 1“) в момента работи само с един от блоковете си от 345 мегавата. Централата също има дългосрочен договор с НЕК, който изтича през 2026 г. и след това тя трябва да премине към работа изцяло при пазарни условия. Компанията също обмисля замяна на въглищата с друго по-чисто гориво, както и инвестиция в съоръжение за съхранение на енергия чрез разтопена сол.

Единствената държавна ТЕЦ – „Марица Изток 2“ е и най-голямата от трите с инсталирана мощност от над 1600 мегавата. В момента обаче тя работи с по-малко от една четвърт от възможностите си, като от осемте блока са включени само три и те функционират под пълната си мощност. През септември 2024 г., при временно покачване на борсовите цени на тока, за кратко работиха 5 от блоковете на централата. Извън този период през цялата 2024 г. не са работили повече от половината блокове на ТЕЦ-а.

Поради нерентабилността на производството си централата работи на загуба години наред преди 2022 г., като получава заеми и помощи под различна форма от държавата. Тя е получавала многократно заеми от Българския енергиен холдинг, а през 2020 г. холдингът увеличи капитала ѝ с 597 млн. лв., като по този начин преобразува част от натрупаните ѝ задължения. Това предизвика протест от страна на работодателски организации, според които намесата на БЕХ представлява непозволена държавна помощ.

В кризисните условия на 2022 г. цените на енергията бележат скок и „Марица Изток 2“ успява да реализира приходи от 4 млрд. лв. и печалба от 1,2 млрд. лв. В годишния отчет на дружеството за 2022 г. се изтъква, че „за пръв път тези приходи осигуряват възвръщаемост“.

Тази картина се променя драстично още на следващата година, когато енергийните пазари се успокояват, цените спадат и търсенето за скъпата енергия от въглища отново намалява. Това води до спад в приходите на държавната ТЕЦ с 64% до 1,4 млрд. лв., а печалбата се свива до 57,6 млн. лв. или над 20 пъти по-малко в сравнение с предходната година. През първото тримесечие на 2024 г. централата отбеляза нов спад в приходите си с 62,5% в сравнение със същия период на 2023 г.

През последните години държавата подпомага финансово централата и като включва част от нейния скъп ток в енергийния микс за битовите потребители, които в условията на регулиран нямат избор от кого да купуват електроенергия. Това води до покачване на цената на тока за бита, въпреки опитите ефектът да бъде компенсиран за сметка на намаляване на мрежовите такси.

В същото време популистки политически формации се опитват да печелят гласоподаватели чрез невъзможни обещания за удължаване живота на въглищните централи. Темата се използва и за нагнетяване на обществено недоволство против Европейския съюз и неговите политики за преход към чиста енергия и облекчаване на климатичните промени. Преследването на тези краткосрочни политически цели води до пропускане на възможности за модернизацията на българската енергетика, от което губят в особено висока степен засегнатите от енергийния преход региони.

Проверено

Цитираните от Тошко Йорданов данни са неверни – в оригиналното изказване, на което той се позовава, се говори за общия износ на електроенергия от България през 2022 г., а не за приходите или печалбите на централите в Маришкия басейн. Сумата, която Йорданов цитира, представлява предварително изчисление на Делян Добрев от ГЕРБ за 2022 г. Тя е в левове, а не в евро, и впоследствие се оказва леко завишена. Тази сума не представлява „7% от парите на държавата“, както твърди Йорданов. Посочените приблизителни данни за износа не са валидни за никоя друга година, освен за рекордната 2022 г., а базираните на тях изчисления за бъдещето водят до нереални резултати.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. А по-добре ли е да затворим нашите централи и да внасяме ток на цени на Европейската борса? А с парите от ПВУ някои партийни бандити да пълнят офшорните си сметки? Преди години, под натиск „отвън“ затворихме 4 годни за работа ядрени реактора в Козлодуй! Вместо да работят и да пълнят държавната хазна! Сега искат да направим също с ТЕЦ-овете!?

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина