Подвижният състав трябва да се движи с максимална скорост 160 км/ч. Това ще позволи разстоянието София – Пловдив да може да се изминава за един час, заяви Георги Гвоздейков
Със 70 години закъснява развитието и реформата в БДЖ. Смених ръководството на БДЖ заради резултатите и безхаберието. Европрокуратурата проверява изпълнителите на проекти. Това заяви министърът на транспорта Георги Гвоздейков пред NOVA тв днес.
От пресцентъра на министерството по-рано стана ясно, че е сменил ръководството на „Холдинг БДЖ. От постовете си са освободени Владимир Дунчев – председател на Съвета на директорите, инж. Атанас Атанасов – изпълнителен директор и член на Съвета на директорите, както и Валя Петрова – член на Съвета.
Новите назначения са Георги Друмев, Димитър Михайлов и Юлия Варадинова-Милкова. лед заседание на новия борд за негов председател е избрана Юлия Варадинова-Милкова, а новият изпълнителен директор на дружеството ще бъде Георги Друмев. От пресцентъра на министерството потвърдиха още, че на освободеното ръководство ще бъдат изплатени обезщетения за неспазен срок за предизвестие, предвиден в договорите им за управление на дружеството. До този момент Георги Друмев ръководеше „БДЖ – Товарни превози“. На негово място там е назначен Християн Кръстев. Промяната вече е отразена и интернет страницата на дружеството.
„Някои си затваря очите за определени критерии. Възложител е НКЖИ, а изпълнителите са фирми, които създават консорциуми, защото не отговарят на изискванията. Някои от участниците фалират и възлагат дейности на подизпълнители. Резултатът е похарчени милиарди и няма направено нищо“, коментира министърът.
Според него до края на 2026 г. планът е да приключат всички инфраструктурни проекти, така че жп транспортът да е по-бърз.
„Ползваме сериозен финансов ресурс от инструменти за инвестиции и не можем да покажем резултат. Положението е трагично. Искам да се извиня на ощетените от железопътния транспорт. Хората не заслужават това отношение. Нека от днес да ни светва червената сигнална лампа, че това не може да продължава и не бива да позволяваме това да се случва. Визията ми е стартиране на модернизацията отсега“, заяви той. И допълни, че европрокуратурата разследва усвояването на проекти от БДЖ.
По думите му подвижният състав трябва да се движи с максимална скорост 160 км/ч.
„Това ще позволи разстоянието София – Пловдив да може да се изминава за един час. Дистанцията от София до Бургас трябва да бъде изминато от 3,5 часа максимум. При максимална скорост 160 км/ч това е, което може да се направи и ще бъде успех. Ландшафтът не позволява по-висока скорост, подобряваме старите трасета. Където в момента се извършва ремонт ограничението е 30 км/ч. Не търпя такова безхаберие и съм поел инициатива да започнем да подобряваме комфорта. Така че сме изпратили писма до доставчиците на подвижен състав, за да осигурят такъв дори и втора употреба, който е сравнително ново поколение, за да модернизираме наличния“, обясни Гвоздейков.