
2.2 милиона работници по света годишно умират при трудови злополуки и заради професионални болести
Тази година денят ще премине под мотото „Революционизиране на здравето и безопасността: ролята на Изкуствения интелект и дигитализацията на работното място“
На 28 април се отбелязва Световният ден за безопасност и здраве при работа. На тази дата ежегодно Международното синдикално движение почита паметта на жертвите на трудови злополуки и професионални заболявания. Целите на организацията са превантивни действия и информираност на световната общественост, че жертвите на работното място могат да бъдат предотвратени.
През 2025 г. денят ще премине под мотото “Революционизиране на здравето и безопасността: ролята на Изкуствения интелект и дигитализацията на работното място“. Мотото е определено от Международната организация на труда (МОТ). Идеята на организацията е да разясни как новите технологии трансформират безопасността и здравето при работа (БЗР), включително чрез автоматизиране на задачите, използване на интелигентни инструменти за БЗР и системи за наблюдение, разширена реалност, виртуална реалност и алгоритмично управление на работата.
Дигиталната трансформация на работата доведе до развиващи се трудови договорености, като работа от разстояние и цифрови платформи за труд, напомнят експертите в сектора.
AI (Изкуствен интелект) и дигиталните инструменти променят начина, по който професионалните рискове се идентифицират, оценяват и управляват – от предсказуем анализ, предотвратяващ злополуки, до роботика, елиминираща излагането на човека на опасни задачи. В същото време, тези технологии пораждат критични опасения относно наблюдението на работниците, алгоритмичните пристрастия, изключването и размиването на границите между работа и личен живот. През 2025 г. членове на МОТ и международни експерти ще проучат как изкуственият интелект и цифровизацията променят системите за БЗР в сектори и държави, съобщава БТА.
По данни на МОТ всяка година 2.2 милиона работници по света умират поради трудови злополуки и професионални болести. Ежегодно 270 милиона работещи получават сериозни увреждания, а броят на случаите на професионални заболявания е около 160 милиона. По изчисления на МОТ загубите от тези трудови злополуки и заболявания възлизат на 4% от брутния вътрешен продукт в световен мащаб. Според организацията опасните и нездравословни условия на труд водят и до загуба на средства и човешки ресурси, намаляват производителността и качеството на продукцията.
КТ „Подкрепа“ настоява за спешни действия за защита на работниците, които твърде често са принудени да избират между здравето и прехраната си. Прехраната не струва човешки живот!