ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Забравеният град

Да върнем Капана на пешеходците

Ивелина Василева

Image title
Капана да се върне на пешеходците. Целият, не отделни улички. Да го превърнем в Място, тъй като на мястото е кътче, на което преживяваш. А сега там само притичваме между коли, превърнали този великолепен квартал в безконтролен паркинг, призова в днешната Беседка за града арх. Тони Топалова. Третата дискусия от инициативата за алтернативна карта на Пловдив бе подчинена на Капана, миналото му, настоящето и бъдещето. Арх. Топалова напомни за френско-български проект от 1995г., който е все така актуален. Може би сме на път геройски да осъществим третото спасение на Капана. Съществува проект с името „Нова сценография на уличното пространство“ от преди близо 18 години. С цел да се благоустрои кварталът. Проектът е жив и днес и може да бъде приложен с леко реконструиране. Капана е едно бижу, което трябва всички заедно да лъснем и „да продаваме“ на себе си и на туристите. Позволихме преди да ни отнемат тепетата и сведохме чела, позволявайки да се случи. Имаме си само един Капан, нека не пропадаме с него. Да му помогнем да се излекува от тези, които го рушат, защото модернизирайки го, все по-голяма затвореност и пагубност се усеща. През годините почти всички великолепни сгради мутираха с подписите на НИПК. Време е да благостроим квартала. Целта не е да съживим една сграда, тротоарче или прозорец. А чрез ново осветление, настилка, съобразена с оригиналната, да се възвърне един стар, но любим свят. В който тепърва предстои да се вглеждаме, допълни арх. Топалова.

Image title
Модераторът на дискусията арх. Чавдар Порязов подчерта, че има квартал във Флоренция, който прилича на Капана. Но в този горещ град продължават да поддържат, дори на мускули, занаятите и до днес, защото мястото, а и самите занаятчии, са културно наследство. А какво се случва с нашия свиден квартал? Заразяваме го с престройки, ангажиращи с присъствието си. Модни черни стъкла, рамкирани в алуминиева дограма. За разлика от италианци, сърби, испанци, които съхраняват старото дори с дотации от община и държава, и събират целия туристически свят. Съвършен пример за това е Скадарлия кварталът в Белград, който ври и кипи от платежоспособни туристи, дошли да хапнат плескавици в една от безбройните кръчми в невероятната атмосфера на бохемско-занаятчийската част. Там, както се досещате, коли не фучат, а се инвестира в осветление, фасади, обслужване. Там будно пулсират сърца и се надвикват смехове на млади хора. Организират се фестивали, където всеки може да изрази творческото в себе си пред граждани и туристи, подчерта Порязов.

Image title
Капана има жизнена история и тя не загубва смисъла си. Преди от спирките край квартала са се талазили хора заради самия Капан и това, което им дава като усещане той- да вдишат виталната атмосфера, да се разходят по неравните улици, за да преживеят нещо там, в живия квартал. Сега като мръвки минават от там, Капана им е преход към друго място. Вече не е задният двор на града, а паркинг, отбеляза специалната гостенка на сбирката арх. Топалова.

Image title
И Порязов припомни историята на Капана. Говори за малките дюкянчета в центъра през 14-15 век, които са били с цел обслужване нуждите на хората. Тези мънички местенца започват да растат. Търговците се изнасят във фабрики извън града с цел удобство и кварталът запустява. После идва възраждане. Съседи по дюкяни били българи, гърци, немци, арменци, араби, турци. Светът се е събирал само в една тясна уличка. Всеки е изработвал стоки в зависимост от това в какво е бил специалист. Арменците са изработвали галоши например. Основната търговия, която се е извършва, е ставала с помощта на камили. Които са нощували в емблематичния Куршум хан, преди той да се превърне в търговско средище. И в само история днес, за голяма жалост. През 19 век Капана се превръща в модерен център заради банкери.Image title
Image title
Image title
Image title
Image title

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина