АртЗелен градКултураНовини

Работилница за деца в музея

На 2 февруари 2025 Природонаучният музей в Пловдив ще отбележи Световния ден на влажните зони с тематично ателие за оцветяване на водолюбиви птици, риби и други водни обитатели. По случай Деня на влажните зони посетителите до 16-годишна възраст ще получават подарък зъб от акула към своите билети за експозицията.

Защо отбелязваме този ден?

На датата 2 февруари през 1971 година в град Рамсар (Иран) се подписва Рамсарската конвенция за влажните зони. Честването на този празник повишава осведомеността и задълбочава разбирането на хората за критичното значение на водоемите и заобикалящите ги райони. Във всеки ъгъл на света човешките същества зависят от влажните зони от векове – черпейки препитание, вдъхновение и устойчивост от тези високо продуктивни екосистеми.

Темата на тазгодишното събитие:

Тази година темата на събитието е „Да опазим влажните зони за нашето общо бъдеще“. Здравите влажни зони са от решаващо значение за смекчаването на климата, запазвнаето на биоразнообразието и човешкото здраве. Постигането на тези цели изисква сътрудничество под формата на политики, разпоредби и инициативи на общността, които стимулират ефективното опазване и устойчивото използване на безценните ресурси, които влажните зони предлагат.

Каква е нашата роля в Рамсарската конвенция?

България е сред първите страни, присъединили се към конвенцията, а в списъка с рамсарски места страната ни е представена с 11 влажни зони, с обща площ почти 50 000 ха, или 0,45 % от територията ѝ – “Атанасовско езеро”, “Комплекс Беленски острови”, “Дуранкулашко езеро”, “Остров Ибиша”, “Шабленско езеро”, “Местността Пода”, “Поморийско езеро”, “Комплекс Ропотамо”, “Езеро Сребърна”, “Езеро Вая” и „Карстов комплекс Драгоманско блато“.

За повече информация: https://www.worldwetlandsday.org/

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина