АктуалноКриминалеНовини

През почивните дни в Пловдивско вилняха близо 30 пожара

Пожарната: Не палете сухи треви и стърнища!

РДПБЗН-Пловдив отново алармира за зачестяване на случаите на запалени сухи треви, стърнища и отпадъци. Само през изминалите два почивни дни огнеборците в областта са реагирали общо на 63 сигнала за произшествия от различно естество, като почти 1/3 от тях – 29 броя са пожарите в сухи треви, лесонепригодни площи и изоставени земеделски земи.

На пожар в землището на Община Стамболийски са се отзовали и от страна на Доброфолно формирование „Мейдей“ България.

Снимка1 и снимка на корицата/ Красимир Каракашев, личен архив/

Въпреки, че от пожарните служби в страната непрекъснато напомнят за огромните рискове, които крие нерегламентираното палене с цел почистване, се забелязва масово нарушение на забраната.

Ежегодно, с настъпване на по-топлите дни, за съжаление много стопани решават да разчистят сухата трева в дворовете, крайпътните ивици и ливадите, както и около лозята и във вилните зони. Най- често това палене предизвиква пожари, а при наличие и на вятър, огънят излиза извън контрол, като много бързо достига до вили, стопански постройки и дори до населените места, при което са застрашени стопански и жилищни сгради. Не са малко и случаите в които се палят сухи треви в близост до пътни артерии. Задимяването там може да се превърне и в причина за пътно-транспортни произшествия.

Длъжни сме да уточним, че няма „регламентирано“ палене! Всички нормативни актове забраняват изгарянето на растителни отпадъци и остатъци – и закона за горите, и закона за земеделските земи, и закона за опазване на околната среда, включително и наредбата на Пожарната по която органите на ГДПБЗН имат правомощия.

За съжаление в повечето случаи е много трудно да се установят извършителите, тъй като обикновено това се случва извън населените места, където липсват свидетели, а подпалвачите своевременно напускат мястото на пожара. Част от пожарите възникват без умисъл, но поради небрежност – изхвърляне на цигари от автомобилите, палене на огън в или близо до горски масиви или стърнища, който често се изпуска от контрол. Въпреки това, при установяване на подпалвачи, се налагат глоби по чл.265 от ЗМВР, като санкцията е глоба от 200 до 2000 лв.

Призоваваме към активна и отговорна гражданска позиция!

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина