Драсканици с разнообразие политически послания, всички футболни отбори и полови органи на игнорирания мемориал в памет на загиналите през Освобождението и Съединението
В срамно недопустим вид се намира Братската могила край парк „Отдих и култура“ в Пловдив в деня, в който градската управа и инциативен комитет уверено обявиха, че ще строят нов идентичен мемориал под Младежкия хълм.
Питат пловдивчани „Как да изглежда Мемориал на загиналите във войните за национално обединение?“
Композицията стои заключена от години, въпреки десетилетие, в което различни организации, вкл. публични институции, се опитват – поне на думи – да го върнат към живот.
Идея: Братската могила да е дом на модерното изкуство
Днес той е нашарен изключително грозно с богато разнообразие символи. По стените откриваме свастики и послания към различни религии, „поздрави“ към футболни отбори, полови органи и всякакъв друг вид драсканици.
Скулптурните композиции на знаменития български творец Любомир Далчев продължават да са в плачевно състояние. Някои от тях дори са без глави.
Сред необгрижваните структури под паметника са и скулптурните композиции, свързани с Освобождението и Съединението, някак премълчавани от инициаторите за нов паметник за същите събития.
Решават бъдещето на Братската могила след обществен дебат – тази теза днес за втори път тази година повтори кметът, запитан от Под тепето: Какво се случи с възстановяването и отварянето на Братската могила – предизборно обещание на кмета Здравко Димитров?
От отговора му стана ясно, че не сеслучва нищо ново.
„Имах намерение преди 10-12 години да бъде възстановена. Там казусът е, че тя е направена със средствата на нашите родители. В момента се отваря за 1 май или 9 септември. БСП искат малко или много да е техен паметник. Създателите на този паметник не са съгласни с това още от тогава. Първоначално дори е трябвало да се казва Тракийска могила. Необходимо е да има обществено обсъждане, вътре има паметници и от други исторически времена, от турско робство. Това е историята на България. Трябва да има консенсус. Това е един хубав паметник и вътре може да има живот. Говорил съм не един път с арх. Шиков, автора. Мястото му е много хубаво. Възможно е да се покрие и вътре да има изложби и концерти. Предстои да вдъхнем нов живот на Братската могила.“
Това обаче се говори от поне 10 години.
Трагично е състоянието на паметника, който е сред популярните пловдивски обекти от този тип, и който в интернет масово се възприема като „посветен на падналите за Освобождението на България от османско иго и по време на Балканските, Първата и Втората световни войни“. По чудо стои поне надписът „Тоз, който падне в бой засвобода, той не умира“.
За такава ДИСТАНЦИРАНА (по място) от живия живот творба сегашното състояние е напълно ЕСТЕСТВЕНО.
Няма как да е другояче =даже Бузлуджа дето беше национално усилие и …гордост отдавна е на разположение на всекиго и гледаме вълнующи филми от австралийски експедиции…
Още ‘гато са го съчинявали Талантите, треб’ало е да си напра’ят сметката по-точно.
Заключени решетки не са уместни за защита от народната любое.
(Тук в скоби: на АНТИЧНИЯ търгашеските еснафск0-бакалски ограждения за печалба от билетчета напълно противоречат на античния Genius Loci за ХЛЯБ И ЗРЕЛИЩА, сиреч безплатни. Само казвам, де, дъще…)
Чучелото на четвъртък пазаря няма нужда от заключени решетки, понеже затри основното градско пазарище заради ИДЕОЛОГИИ и зае скъпоценни квадратури напук на …Града.