Огромното търсене на жилища в Пловдив ще се запази и през 2022 година
Забелязва се тенденция за по-къси срокове при сключване на сделките
Невиждан ръст в търсенето на жилища и космически скок на цените в Пловдив. С развитието на новите индустриални зони, града под тепетата се превръща в притегателен център за много хора от други краища на страната. Жителите от Южна България масово инвестират в апартаменти в града под тепетата, а тези, които идват от Северна България, пък се оказват най-честите наематели, коментират брокери на недвижими имоти в града.
Освен заради голямото търсене, цените скачат и заради постоянното поскъпване на строителните материали, в резултат на инфлацията. „През 2021 година покачването е някъде между 18 и 20%, което за различните видове строежи означава между 50 и 100 евро на квадратен метър, само на строителната услуга“, коментира брокерът Мирослав Язов. „Надеждите, че през 2022 г. цените ще тръгнат надолу или поне ще останат на сегашните си нива, няма да се оправдаят“, смята още експертът.
Забелязва се и тенденция за по-къси срокове при сключване на сделките. Запитванията в агенциите за недвижими имоти са по-скоро за жилища за лично ползване. Но има и такива за покупка на имоти с цел инвестиция – за отдаване под наем или препродажба. Друга новост на имотния пазар в Пловдив е, че се обуславя голяма група от купувачи, които са под 30 и дори под 25 години. Те работят в големи компании, могат да си позволят ипотечен кредит и да не живеят под наем. Налице е и група от клиенти, които са подпомогнати от своите родители – те също предпочитат да не наемат, а да купуват жилище.
Характерно за града под тепетата е, че хората търсят почти завършени имоти, които са поне с акт 14 или акт 15, но в последното тримесечие на 2021 г. драстично са нараснали и сделките с апартаменти “на зелено”. Очакването е, покупките на имоти в строеж да се увеличават и през 2022г., като новите проекти ще генерират интерес с добри локации, с качествени предложения в затворени комплекси, които предлагат озеленени вътрешни пространства и с място за социализация, с добро разпределение на жилищата и по-големи пространства, отговаряйки на новите критерии на купувачите, повлияни и от COVID кризата.
И ако до преди известно време предпочитани бяха предимно двустайните жилища, сега по-атрактивни са апартаментите с три и дори четири спални, което осигурява на новодомците не само мястото за живеене, но и пространство за „хоум офис“.