Актуално

Огромно мнозинство подкрепи България за еврозоната в ЕП

Европейският парламент одобри присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. Това стана с огромно мнозинство – 539 гласуваха „за“, а против – 69. Предстои Съветът по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) да приеме окончателните законодателни актове, които проправят пътя на България към членство в еврозоната и да започне да използва еврото като своя официална валута от 1 януари 2026 г, предаде ОфНюз.

Евродепутатът Рада Лайкова („Възраждане“) от групата на „Европа на суверенните нации“ поиска гласуването да се отложи заради „конфликт на интереси, защото Ева Майдел е докладчик по темата, но е и от същата националност“. Предложението й се отхвърли, а от ЕНП посочиха, че „г-жа Лайкова и нейните колеги искат присъединяване на България към рублата, а не към еврото“.

Гласуването на становището на Съвета относно кандидатурата на България да стане член на еврозоната от 1 януари 2026 г. се проведе от 13:30 ч. българско време в Страсбург, като докладът за България беше втора точка. „За“ гласуваха 539 евродепутати , „против“ бяха 69 , а „въздържали се“ – 79.

С това приключва процедурата за консултиране каква е позицията на евродепутатите по влизането на България в еврозоната от 1 януари 2026 г. Позицията е с консултативна сила и се изпраща на ЕКОФИН, Европейската комисия, Европейската централна банка, Еврогрупата и националните правителства на страните членки.

Докладчикът Ева Майдел (ЕНП) направи кратко изявление в пленарна зала точно преди гласуването. Тя заяви, че днес се гласува решение с огромно значение за България и ЕС, а повече от 2 десетилетия България въври по този път.

В мотивите към доклада е записано, че присъединяването на България към еврозоната изпраща силен политически и икономически сигнал за доверие в трайната жизнеспособност и привлекателност на единната валута на Европейския съюз. Повече от две десетилетия след въвеждането на еврото готовността на България да приеме еврото на 1 януари 2026 г. потвърждава сближаването в Съюза и ролята на еврото като световен символ на стабилност и единство. България постигна значителен напредък по пътя към пълна икономическа конвергенция, което я постави в добра позиция да стане двадесет и първият член на еврозоната.

Приети бяха решения в три точки:

  1. Решение за приемане на еврото от България на 1 януари 2026 г.
  2. Регулация, с която се променя Регламент (EО) № 974/98 на Съвета от 3 май 1998 г. за въвеждането на еврото. Той се променя само по отношение на България. На практика това е решение да се прекрати дерогацията (изключението), използвано от България, докато получи одобрение, че е покрила критериите за еврозоната.
  3. Регулация за промяна на Регламент(ЕО) № 2866/98 от 31 декември 1998 г. за валутните курсове към еврото на валутите на държавите-членки, които го приемат. Това означава неотменимо фиксиране на курса за обмяна на базата на предложението на Европейската комисия и след консултиране с Европейската централна банка. Решението е на страните от еврозоната (Еврогрупата) плюс България, които трябва го гласуват единодушно в ЕКОФИН.

Официалният валутен курс, по който левът ще бъде заменен от еврото, е определен от българския парламент два пъти – от 48-ото Народно събрание (27 октомври 2022 г.) и от 50-ото Народно събрание (26 юли 2024 г.), като се запазва съотношението 1,95583 лв. за 1 евро.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина