Ръководният екип на кметството обяви, че ще компенсира повишените разходи за издръжка на общината и администрацията, като драстично оскъпи живота на гражданите си и усложни ситуацията на и без това опрения до стената малък и среден бизнес в условията на породена от коронавирус криза , инфлация и на безпрецедентни стойности на енергията. Покрай определената като регулярна среща с превозвачите, на която се заговори за повишаване на билета за градския транспорт с цели 50 процента, Здравко Димитров и екипът му обявиха плановете си да вдигнат цените на всички видове общински услуги с минимум 25 процента.
Анонсът на местната власт за драстичното поскъпване на всичко тръгна с едно изречение на кмета „Доволен съм от днешната среща с превозвачите. Вървим напред”. Веднага след това стана ясно, че задоволството на кмета от срещата с Петко Ангелов, Веселин Дошков и Димитър Чолаков явно е породено от внесеното от тях писмо с искане цената на еднократния билет за пътуване в рейсовете им да стане от лев на 1,50 лв., а на месечните карти от 16 на 20 лв. Задоволството на градоначалника вероятно идва и от решението да бъдат отделени 10 милиона лева за субсидии и компенсации на превозвачите в Бюджет 2022 г., или с 3 милиона повече от миналата година.
„Не искаме да се получава същото напрежение като тази година. Затова сме определили тези три милиона в повече. За да ги вземат обаче, трябва да бъдат доказани с документи”, уточни Здравко Димитров.
Зам.-кметът по транспорт Тодор Чонов обясни, че цената на билета за градския транспорт в Пловдив в момента е най-евтина и че искането на превозвачите за повишаване на цените на някои от превозните документи ще бъде внесено за обсъждане и гласуване в Общински съвет. С писмото на превозвачите ще бъдат представени на съветниците и всички финансови документи за разходи, компенсации и т.н.
„Това е тяхното предложение. Тепърва ще анализираме на базата на всички документи, ще искаме мнението и на експерти. Всеки момент пускаме и обществената поръчка за електронното таксуване, като целта е общината да стане приходосъбирач и до края на годината да променим билетната система”, обясни Чонов. И тук вмъкна, че паралелно с това се планира и увеличение на цената на паркирането в Синя зона, за да се освободи от автомобили центърът на града. Като уточни, че коментираната цена за час е 3 лева. Или с 1 лев повече от сегашната. Паркирането в сърцето на столицата е 2 лева. Освен това там има алтернатива – Зелена зона, метро, приличен градски транспорт и буферни паркинги.
Дойде ред на зам.-кмета Величко Родопски, за да обясни, че управленският екип на общината подготвя цял пакет от предложения за завишаване на почти всички общински такси за услуги с минимум 25% – от паркирането и пътуването в градския транспорт, до входа за музеи и галерии, услугите на общинските предприятия, а и глобите.
Предвиденото увеличение на такса тротоарно право в така наречената Бяла зона, или центъра на града, е с два лева. Така цената за открито сервиране ще стане 26 лева без ДДС. Последното завишаване на цената в Бялата зона бе през 2018 г. В другите градски зони предстои много по-значително поскъпване – минимум 25%, тъй като таксата там не била пипана от 2010 г.
Ако предложението на екипа на кмета Здравко Димитров бъде прието от Общински съвет, то центъра на Пловдив ще се превърне в най-скъпото място за правене на бизнес в България. За пример, тротоарното право в най-скъпата зона в София – Витошка, е 24 лева, а в другата част от центъра на столицата е 22,95 лв. Разликата между двете общини в отношението им към бизнеса си личи и от това, че заради коронакризата столичната администрация намали таксата с 50%. Решението в София бе взето тъкмо тогава, когато пловдивската общината реши да отмени тази антикризисна мярка за малкия бизнес.
„Няма как. Издръжката на общината е скочила над 30 процента. Вдигаме таксите, за да компенсираме”, обясни зам.-кметът по финанси Величко Родопски.
На въпрос на Под тепето какво се случва с така обещаваното и отлагано оптимизиране на администрацията и на ОП-ата, от екипа на кмета обясниха, че хората и сега не достигат, тъй като градът много се развивал и разраствал. Никой от говорещите днес за драстични увеличенияна цените не обясни как с повишаването на стойностите на услугите те ще станат по-добри, както би следвало. Защото кой би дал 1,50 лв. за пътуване в градския транспорт, ако предлаганата услуга е на това ниво, което ни се предлага в момента.
Експериментът колко тъп може да бъде един кмет, без да бъде прогонен с със сопи и вили, продължава успешно.
Пловдивчани,ще си спомнят с истинска тъга и носталгия за
управлението на Тотев! Без да съм му и най-малък фен, това,което е замислил Зико е истински геноцит за гражданите!
Без да е построил никакви паркинги,без да е оптимизирал
администрацията, както обещаваше преди изборите, той е на път да съсипе и бизнеса! Първата му работа,като пое поста бе
да си удвои заплатата и си назначи цели девет зам. кметове
да носят отговорност. И резултатът го виждаме всички.
След близо две години дали ще има очи да се яви отново на
кметски избори? Едва ли?
С умиление ще си спомня Градът за мамин ИМПЕРИАЛиста Тотев, който си мислехме, че е дъното и ч по-долу няма накъде.
Само едни милиони окраде, милият, едни квартали хариза на семейството си, един електротранспорт тролейбусен затри.
Тоя баскетБОЛЕН мозъклия с кокал между ушите даже и щръкливите миризливи бусове ще успее да унищожи.
А десетината ЗАМ-ове и калабалък РАЙ-ове с които се е подпрял е подбирал грижливо да не го превъзхождат.
Кога ли ще им видим гърбовете да се отдалечават към залеза…
Време е да се махат тези дебили, срам ме е, че съм от Пловдив, като им гледам селските тъпи физиономии.
Цървулите в Общината трябва рязко да се намалят , а не смешния кмет да ни обяснява , че и сега не достигала работна ръка . От 90% от тази измет нищо не става . И е крайно време да разберат , че те работят за народа , а не обратното . Нагли , че и тон държат тази общинска измет