АктуалноВластГласовеГрадътИзбориМненияНовиниПод ножа

Общината иска да превърне центъра на Пловдив в най-скъпото място за живот и правене на бизнес у нас

Ръководният екип на кметството обяви, че ще компенсира повишените разходи за издръжка на общината и администрацията, като драстично оскъпи живота на гражданите си и усложни ситуацията на и без това опрения до стената малък и среден бизнес в условията на породена от коронавирус криза , инфлация и на безпрецедентни стойности на енергията. Покрай определената като регулярна среща с превозвачите, на която се заговори за повишаване на билета за градския транспорт с цели 50 процента, Здравко Димитров и екипът му обявиха плановете си да вдигнат цените на всички видове общински услуги с минимум 25 процента.
Анонсът на местната власт за драстичното поскъпване на всичко тръгна с едно изречение на кмета „Доволен съм от днешната среща с превозвачите. Вървим напред”. Веднага след това стана ясно, че задоволството на кмета от срещата с Петко Ангелов, Веселин Дошков и Димитър Чолаков явно е породено от внесеното от тях писмо с искане цената на еднократния билет за пътуване в рейсовете им да стане от лев на 1,50 лв., а на месечните карти от 16 на 20 лв. Задоволството на градоначалника вероятно идва и от решението да бъдат отделени 10 милиона лева за субсидии и компенсации на превозвачите в Бюджет 2022 г., или с 3 милиона повече от миналата година.
Не искаме да се получава същото напрежение като тази година. Затова сме определили тези три милиона в повече. За да ги вземат обаче, трябва да бъдат доказани с документи”, уточни Здравко Димитров.
Зам.-кметът по транспорт Тодор Чонов обясни, че цената на билета за градския транспорт в Пловдив в момента е най-евтина и че искането на превозвачите за повишаване на цените на някои от превозните документи ще бъде внесено за обсъждане и гласуване в Общински съвет. С писмото на превозвачите ще бъдат представени на съветниците и всички финансови документи за разходи, компенсации и т.н.
Това е тяхното предложение. Тепърва ще анализираме на базата на всички документи, ще искаме мнението и на експерти. Всеки момент пускаме и обществената поръчка за електронното таксуване, като целта е общината да стане приходосъбирач и до края на годината да променим билетната система”, обясни Чонов. И тук вмъкна, че паралелно с това се планира и увеличение на цената на паркирането в Синя зона, за да се освободи от автомобили центърът на града. Като уточни, че коментираната цена за час е 3 лева. Или с 1 лев повече от сегашната. Паркирането в сърцето на столицата е 2 лева. Освен това там има алтернатива – Зелена зона, метро, приличен градски транспорт и буферни паркинги.
Дойде ред на зам.-кмета Величко Родопски, за да обясни, че управленският екип на общината подготвя цял пакет от предложения за завишаване на почти всички общински такси за услуги с минимум 25% – от паркирането и пътуването в градския транспорт, до входа за музеи и галерии, услугите на общинските предприятия, а и глобите.
Предвиденото увеличение на такса тротоарно право в така наречената Бяла зона, или центъра на града, е с два лева. Така цената за открито сервиране ще стане 26 лева без ДДС. Последното завишаване на цената в Бялата зона бе през 2018 г. В другите градски зони предстои много по-значително поскъпване – минимум 25%, тъй като таксата там не била пипана от 2010 г.
Ако предложението на екипа на кмета Здравко Димитров бъде прието от Общински съвет, то центъра на Пловдив ще се превърне в най-скъпото място за правене на бизнес в България. За пример, тротоарното право в най-скъпата зона в София – Витошка, е 24 лева, а в другата част от центъра на столицата е 22,95 лв. Разликата между двете общини в отношението им към бизнеса си личи и от това, че заради коронакризата столичната администрация намали таксата с 50%. Решението в София бе взето тъкмо тогава, когато пловдивската общината реши да отмени тази антикризисна мярка за малкия бизнес.
Няма как. Издръжката на общината е скочила над 30 процента. Вдигаме таксите, за да компенсираме”, обясни зам.-кметът по финанси Величко Родопски.
На въпрос на Под тепето какво се случва с така обещаваното и отлагано оптимизиране на администрацията и на ОП-ата, от екипа на кмета обясниха, че хората и сега не достигат, тъй като градът много се развивал и разраствал. Никой от говорещите днес за драстични увеличенияна цените не обясни как с повишаването на стойностите на услугите те ще станат по-добри, както би следвало. Защото кой би дал 1,50 лв. за пътуване в градския транспорт, ако предлаганата услуга е на това ниво, което ни се предлага в момента.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето. Той активно заема гражданската си позиция по всички чувствителни теми за града и развитието му.

22 коментари

  1. Когато си глупав и некадърен като кмета зико, най лесното е да вдигаш цените. Ако имаше малко ум, щеше да търси приходи, без да товари гражданите. Предизборно говореше, че няма да се вдигат такси и данъци. Лъжец като мутрата борисов.

  2. Ивайло Дернев е лапач на пишки, особено любима му е на Пеевски, иначе се изявява като бохем с настаняване гъз! Такива лапачи трябва да се изчистят от тази кочина!

  3. Хората трябва масово да разберат, че всичко което става в България е от некомпетентноста и корупцията на ОПГ ГЕРБ-СДС, тепърва ще жъне всичко което те засяха, града няма инфраструктура, няма спортни обекти, няма болници, няма образование! Трябва да се върне смъртната присъда за корупция ,иначе ще продължат да крадът и ограбват хората!

  4. Но:
    кой би дал 1,50 лв. за пътуване в градския транспорт, ако предлаганата услуга е на това ниво, което ни се предлага в момента.
    Същият, който плащаше 60 стотинки за хляб преди 5 години, а сега плаща 1.20лв.
    Ако цената на билет в автобуса е бил 1 лев в продължение на десет години, а средната заплата се е увеличила 3 пъти, както и инлфацията едни 10%, ТО реално автобусите са поевтинявали всяка година.
    Така че според мен е правилно да се вдигнат цените – 1,50 на билет изглежда много, но картите от 16 на 20 за учениците, които основно ползват, е половина увеличението.
    Сега, друг е въпросът дали ще получим по-добра услуга. Бихме могли да се надяваме, че това ще е така. Но ако ги оставим такива, рискуваме съвсем да останем без услуга.

    1. Грубо, неуважително се изразяваш. Вместо колтурничко:
      „на заслужен отдих“ (към Бойково и т.н. да сАди теменушки!)
      Ама на ламперията в СелСъвета до Христо Мишев, Иван Панев и другите ни благодетели в рамка под стъкло = твоят или неговият „ликът му скромен имаме за спомен“, а?
      Завиждай!

    1. Да абсолютно е вързан, този който е писал статията е много добър приятел с кмета на централен и когато нещо не му харесва звънни на Стоименов за помощ! Свидетел съм как точно този съсипа бизнеса на човек защото не му е приятел и няма кяр от него!

      1. Това понятие не се лепва безогледно. То се свързва с Властелин, който злоупотреява = както Тотев милият с неговата мамка и братец… ако си спомня някой
        С отстояване на частни интереси съвсем законно някои (лобисти) се прехранват и пра’ят кариера и стават журналистически ЛауреЯти въпреки че са прости кара колинки
        Дернев е трепач! Мощняк.
        (Чети бай Баев, щом тук не ти се нрави =Пловдив-Он-ЛАЙНА)

  5. София не е столица ототдавна, питай Културския ЗАМ- П.П. („Пловдив ЕСК’2022!). Ами като фнесем от китайскио АЛИекспрес още допалнители денозаври – ми че настигнеме не само, че надминеме даже НовоСело, ей!
    „Няма как. Издръжката на общината е скочила над 30 процента. Вдигаме таксите, за да компенсираме”, обясни зам.-кметът по финанси Величко Родопски.
    Някъде се мярна, че ф СелСъвето сме биле имале ОПредприятие „Инсинератор за болнични отпадАци“ вече 4 четери години (майна!) с Деректор, секретарка, ПР, шофьор/бияч и климатизиран офис, който НЕ функционирВа. Точка. А?
    А фъф ведомостта за заплати подписите се полагат грижливо и за пенЦия таксиметъро се навърта, а? А? (#КОЙ ПЛАЩА, мислиш?)
    Някъде се мярна, че Плов.ЖилФОНД устройва луксозни просторни жилища (не само апартаменти) като „ведомственНи“ за по-първи хора чиновници, сановници и боляри -и техните покУления!- ф които настаняването става „по усмотрение“ вместо по Законния Правилник за населението. За простолюдието, в което не мож’ да кандидаЦтваш ако имаш три селски къщи, хотел на бетономорието, яхта на пристанището, два мерцедеса и блондинки за Здрави Другари може, може!
    През комунистическо не смееха чак дотолкова да се освинят

    1. Двестата =200= заплати в оперетата не са общински, те са държавни.
      Ето защо операта е в историчеки седемгодишен възход.
      Природо“научният“ също е държавен, динозаврите бялата рокличка на Мерилин Монро на ги плаща Пловдив.
      Хвала!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина