АктуалноЗдравеНовиниПУЛС

Национално изследване за постваксинален имунитет срещу COVID-19 тръгва от Пловдив

Проф. Мурджева: Големите университетски лаборатории декларираха желание и възможност

Доц. Кунчев: За сега ваксината показва много висок профил на безопасност

Национално изследване за постваксинален имунитет срещу COVID-19 тръгва от Пловдив, стана ясно днес. То ще се проведе по подобие на първото срезово епидемиологично проучване  за наличие на антитела срещу SARS-COV -2, която бе направено през пролетта на тази година, съобщи между главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

1,08 % са се срещали с коронавируса в Пловдив и имат антитела

Той бе на среща по темата тази сутрин в града на тепетата си ректора на Медицинския университет проф. Мариана Мурджева и областният управител Дани Каназирева.

За сега ваксината показва много висок профил на безопасност, съобщи Кунчев. По думите му, изследванията постваксинален имунитет трябва да бъдат правени на 2 месеца, 6 месеца и след 1 и 2 години от поставяне на втората инжекция. Инспекторът съобщи, че след проведени разговори на европейско и национално ниво е решено да се ползва работещата система за проучване на нежелани реакции.

„Решихме за тези ваксини да важат всички правила, които важат за останалите. Най-лесно е самото лице да подаде информация за нежелана реакция. Това може да направи също неговия личен или лекуващ лекар с попълване на стандартен формуляр. От там започват едни много тежки проучвания – това нежелана реакция ли е или не,“ разказа доц. Кунчев.

Решено е да не се прави специфична нова система за оповестяване, която да е само за Covid-19, а да се работи с тази на Изпълнителната агенция по лекарствата, тъй като това е тяхно задължение.

По думети му, всеки ваксиниран ще може да подаде сигнал за нежелани реакции в ИАЛ.

Той сподели наблюденията си, че колегите му в болниците в страната и участниците в предварителните проучвания по света съобщават „най-много за някаква лека болка в ръката за няколко дни“.

След това подчерта, че пояснява не като оправдание, а за яснота факта, че всички ваксини имат някакъв процент нежелани реакции.

„Въпросът е какви са те и каква е честотата им. Леко неразположение, покачване на температурата и блока в ръката на мястото на убождането са нормални реакции.“

Националното проучване за проследяване на ефективността на ваксината срещу Covid-19 започва до три месеца и ще стартира когато започне масовата имунизация. До тогава има много работа, предупреди доцентът. Трябва да се осигурят научни звена, статистически данни, финанси, достатъчно на брой хора от различни възрасти и т.н.

„Целта е да се установи какъв имунитет се изгражда, колко напрегнат е той и може ли да защитава хората, колко дълго ги защитава, еднакъв ли е при различните групи от хора. Все въпроси, които интересуват всички, но отговорът е много труден, тъй като е ясно, че продуктите са нови“, каза доцент Кунчев.

По думите на професор Мурджева, изследването за постваксинален имунитет протича на две нива – клетъчно и молекулно.

„Изследват се молекулите на едно ниво – за антителата. На второ ниво се изследват нейните специализирани клетки, които атакуват вируса. За да се направи това изследване се изисква един преданалитичен етап, които е много по-трудоемък, отколкото самия анализ,“ коментира ректорът на Медицински университет – Пловдив.

Тя съобщи, че през изминалата седмица се е провела онлайн среща на Експертния съвет по клинична имунология и Управителния съвет на асоциацията на българските клинични имунолози, на която те са потвърдили готовността да правят такива изследвания за постваксинален имунитет в страната.

„От големите университетски лаборатории декларираха не само желание, а  и възможност за това. Изследването за клетъчния имунитет е по-сложно, то изисква по –голяма експертност, време и ресурс, докато изследванията за антитела могат да се правят във всички лаборатории,“ поясни проф. Мурджева.

Областният управител Дани Каназирева припомни, че представително проучване за  България за наличие на антитела срещу SARS-COV -2 стартира от Пловдив и изрази удовлетворение от факта, че днес тук е и първият разговор за предстоящото ново проучване.

Надявам се и то да стартира от Пловдив, каза Каназирева, която присъства на работната среща.

Представителното проучване за Ковид-19 в Пловдив стартира утре

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина