АктуалноЗдравеНовини

РЗИ-Пловдив демонстрира е-здравните досиета в града и областта

Регионална здравна инспекция – Пловдив презентира новата услуга Е-здраве пред жителите на Асеновград, като мобилният кабинет е позициониран от 10 часа в сградата на община Асеновград, на втория етаж, съобщи за Под тепето директорът ѝ д-р Аргир Аргиров.

Той поясни, че на място експертите на инспекцията насочват и показват на желаещите как да изтеглят приложението на мобилния си телефон напълно безплатно, така че да бъде направено електронното му досие.

Кампанията на Министерството на здравеопазването за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве вече обхваща всички 28 области на страната. В началото на септември подобен мобилен офис имаше и в един от моловете в Пловдив.

Припомняме, че най-важното, което трябва да знаят желаещите е, че за да бъде сдвоено здравното им досие с мобилния телефон, се изисква единствено да го инсталират предварително, което се случва напълно безплатно от Google Play или App Store. Освен това те трябва да носят със себе си лична карта. Не се изисква да притежават личен електронен подпис (КЕП), както досега.

„На 5 и 12 октомври 2024 г. (събота) в РЗИ -Пловдив от 10 до 14 часа ще работят както кабинетът за имунизация срещу Ковид, така и пунктът за електронно здравно досие. Могат да се поставят и ваксини против грип, но желаещите трябва предварително да си ги закупят от аптеките„, анонсира д-р Аргиров.

Всеки, който посети приемната, ще има възможността да се запознае с новата услуга, за което е нужно трябва да предостави актуални e-mail и телефонен номер. Електронно здравно досие ще се издава само персонално – лично, срещу удостоверяване с документ за самоличност. Към момента няма да бъде възможно ползването на услугата от упълномощени граждани за трети лица. Чрез електронното досие всеки може да си проследи здравните осигуровки, ваксинациите, кръводаряванията, медицински рецепти, направления и др.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

2 коментари

  1. Колко души могат да посетят тези кабинети, за да получат достъп до здравните си досиета? Колко от възрастните, които са най-чести пациенти, имат смарт-телефони? Защо има он-лайн банкиране, а достъпът до тази лична информация е толкова „умишлено“ усложнен?

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина