АктуалноЖивотЗабавлениеНовини

Архивите разказват: Теснолинейката на 75 години

През изминалите години, от 9 декември 1945 г. до днешния ден, теснолинейката е изиграла ключова роля за развитието на чепинския, разложкия и гоцеделчевския край

Изградаждането на Трансродопската теснолинейка започва преди 100 години, а първият влак потегля на 1 август 1926 г. – от Септември до Велинград

Преди 75 години на днешния ден за първи път теснолинейката достига Добринище – открива се последният участък от живописното трасе, свързващ Банско и Добринище. До днес курортния град в подножието на Пирин е крайна гара по маршрута и датата 9 декември 1945 г. се приема за рожден ден на малката железница.

Тези последни 6 километра от 125-километровото трасе са изградени за две години, като активно доброволно участие взима цялото население на Добринище, водено от жаждата да се свърже с останалата част на страната посредством железницата.

Изградаждането на Трансродопската теснолинейка започва преди 100 години, а първият влак потегля на 1 август 1926 г. – от Септември до Велинград. Поетапно в следващите две десетилетия са изградени останалите участъци, за да достигне линията до пиринския край.

През изминалите 75 години, от 9 декември 1945 г. до днешния ден, теснолинейката е изиграла ключова роля за развитието на чепинския, разложкия и гоцеделчевския край. През миналия ХХ век оттук преминават всички товари и стоки за бита и изградените индустриални мощности в градовете Велинград, Якоруда, Разлог и Банско, а Добринище се явява основна гара за прехвърляне на всички товари за и от гр. Гоце Делчев и селата в околността. На практика, макар да не достига Гоце Делчев, както било по план, теснолинейката допринася за развитието и на този български край.

В гара Добринище
Автор: Павлин Карабельов

Днес линията Септември-Добринище се определя като чудо на инженерната мисъл и архитектурен шедьовър, а в началото на 2020 г. читателска класация на престижното британско издание „Гардиън” я постави на първо място сред 10-те най-атрактивни железопътни маршрути в Европа.

Преодоляната денивелация от над 1000 м само за половината от цялото разстояние, изградените 35 тунела, изкуствените развития на трасето в няколко етажа край най-високата гара на Балканите – Аврамово и много други особености са причина днес Родопската теснолинейката да се изучава в редица реномирани университети по света като пример за гениални инженерни решения. Тук е мястото да се спомене за професионализма на инж. Стоян Митов, който проектира линията през 1920 г. По идея на Гражданско сдружение „За теснолинейката”, за 100-годишнината от приемането на закона за построяване на жп линията, на 13.12.2020 г. в негова памет ще бъде открита нова спирка „Стоян Митов” на живописно място между сп. Света Петка и гара Аврамово.

Пристигане в гара Аврамово/ Автор: Али Мареков

През последните години туристическият интерес към уникалното железопътно съоръжение нараства непрекъснато. През настоящата година БДЖ постави началото на своите намерения за развитие на услугата по живописното трасе, след като инвестира над 4 млн. лв. в сключването на договор за модернизация на част от локомотивите и реновира два вагона в бюфети. За организирането на специални атракционни пътувания се поддържат в движение парен локомотив и два ретровагона, като това е само малка част от плановете за развитие на теснолинейката.

По случай юбилея, по идея на Гражданско сдружение „За теснолинейката” и с помощта на служители на БДЖ от гара Септември, беше украсен влак „Родопи”, който днес преминава по маршрута в празнична премяна.

БДЖ и Гражданско сдружение „За теснолинейката” пожелават здраве и безаварийна служба на всички ангажирани в работата за поддържане на най-високата жп линия на Балканите!

Снимка на корицата: На тръгване от гара Септември/ Автор: Кристиан Ваклинов

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. Колосален труд, колосални средства, в едно военно време. За екзотика никой не се е сещал – крайната точка мисля, е трябвало да е Бяло море , било е готово повече от половината. Гара Аврамово или „Аврамови колиби“ старо, е най виссоката част, след това само надолу.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина